Elegance par excellence. Giorgio Armani slaví 90. narozeniny

Narodil se v v roce 1934 italské Piacenze. Po krátké kariéře ve zdravotnictví a později jako dekoratér výkladních skříní u slavného obchodního domu Rinascente, začal svou módní dráhu v roce 1960 jako návrhář pro značku Nino Cerruti. V roce 1975, společně se svým obchodním partnerem Sergiem Galeottim, založil vlastní značku Giorgio Armani S.p.A. Jeho první pánská kolekce, uvedená v roce 1976, zaznamenala obrovský úspěch. Armani způsobil revoluci v pánském oblečení tím, že uvolnil tradiční struktury obleků. Představil měkčí ramena, lehčí materiály a volnější střihy, což pánům přineslo větší pohodlí. Tento přístup změnil způsob, jakým muži nosili obleky, a přinesl méně formální eleganci do business módy.

Mohlo by se vám líbit

Giorgio Armani a jeho hluboký nádech slaného vzduchu

Prožijte dokonalý bdělý sen o dovolené ve velkém stylu Felliniho filmů, kdy vám bude tvář ohřívat teplé slunce a chodidla omývat středozemní moře... Giorgio Armani se vrací domů. Doslova k sobě domů.
elle.cz

Elegance par excellence

Vstup do šatníku ženského na sebe nenechal dlouho čekat a brzy nato následovala i kolekce dámská. Armaniho obleky se staly symbolem moderního mužského stylu, zatímco jeho dámské kolekce nabídly ženám eleganci a sofistikovanost s důrazem na pohodlí a jednoduchost. V 80. letech představil takzvaný power suit pro ženy, který se stal symbolem profesionálního a sebevědomého šatníku. Jeho návrhy přinesly ženám v pracovním prostředí nový pocit síly a autority, čímž podpořil rovnost pohlaví ve světě módy.

Armaniho impérium

Armani je známý pro svůj minimalistický přístup k designu, který staví na čistých liniích, jemných barvách a prvotřídních materiálech. Bez těchto pilířů by nebylo značky světového formátu, kterou je jeho módní impérium dnes. To se dnes neorientuje jen na módu. Jeho impérium zahrnuje několik odvětví, od parfémů, hodinek, kosmetiky Armani Beauty, až po hotely v Dubaji a Miláně a restaurace. Jeho rozmanitý podnikatelský duch ukazuje, jak silné jeho jméno může být. Armani rovná se luxus, o tom není pochyb.

Mohlo by se vám líbit

Giorgio Armani ve službách filmových hvězd

Svou lásku k filmu a atmosféře filmových festivalů značka Giorgio Armani zpečetila hrdým partnerstvím s nejkrásnějšími ženami české kinematografie. Ženy a hrdinky stříbrného plátna i všedních dní se v ELLE Beauty Lounge svěřily do rukou předních make-up artistů značky, kteří se po devět dní filmového festivalu starali o jejich vizáž. Teď je čas ohlédnout se zpět za beauty looky 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech a připomenout si ty nejlepší z nich.
elle.cz

Módou to jen začalo

Giorgio Armani také hrál klíčovou roli ve spojení módy a filmu. Jeho kostýmy pro filmy jako Americký Gigolo z 1980, kde obléká Richarda Gerea, nebo film Nedotknutelní z roku 1987 s Kevinem Costnerem, se staly ikonickými. Navrhl uniformy pro italský olympijský tým na olympijské hry v Londýně v roce 2012 a Rio roku 2016, čímž prokázal svou schopnost adaptovat svůj designový ethos i do světa sportovní módy. A není jen módní ikonou, ale také filantropem. Je známý svou podporou mnoha charitativních organizací a iniciativ. Je zapojen do boje proti AIDS a podporuje různé projekty zaměřené na vzdělávání a zdravotní péči. V roce 2020 během pandemie COVID-19 například přeměnil své továrny na výrobu jednorázových ochranných obleků pro zdravotníky. Tímto krokem ukázal svou podporu těm, kteří byli v první linii boje proti viru. Jeho filantropické úsilí je dalším důkazem jeho odhodlání učinit svět lepším místem. Ve věku 90 let Giorgio Armani stále aktivně vede svou společnost a jeho neúnavná práce a vášeň pro módu z něj činí živoucí legendu. Jeho 90. narozeniny jsou oslavou jeho mimořádného přínosu módnímu světu. Jeho cesta od skromných začátků k vytvoření globálního impéria je inspirací pro všechny, kdo sní o velkých věcech. 

Giorgio Armani

Zdroj: ELLE.cz, Giorgio Armani