WOMEN OF UKRAINE: VALERIA ZHILYOVA A JEJÍ SCI-FI LINGERIE

Valerie, je namístě ptát se, jak se máš?

Jsem naštěstí v relativním bezpečí, ale zdaleka ne v pořádku. Řekl bych, že Ukrajinci jsou v současnosti jeden velký živý organismus a my se snažíme popsat stav naší mysli. Protože na každý šťastný okamžik připadá jeden zničující. Takže deskriptory nálady – jako dobře nebo špatně – zmizely, místo toho mohu říct, že žiji v naději a jsem ohromena našimi lidmi. Nyní vynakládám veškeré své úsilí na podporu země a také na vytvoření nové strategie pro svou značku.

Prohlédněte si tvorbu značky Zhilyova...

Jaká byla tvá první reakce, když ses dozvěděla, že Ukrajina byla napadena? A co se od té doby změnilo?

Popravdě, byla jsem v naprostém šoku, když invaze začala. Stále jsem, z toho, že se ve světě nachází tolik nenávisti. Hodně se od té doby změnilo – naše životy byly vykořeněny a nyní se cítíme úplně jinak. Firmy musí hledat nové způsoby fungování, lidé si zvykají žít buď v zahraničí, nebo doma pod sirénami a ostřelováním. Ale také jsme se spojili jako nikdy předtím.

Jaká teď panuje v tvé zemi nálada? Co tvoji přátelé a rodina?

Tolik jich přišlo o své domovy, vše, co vybudovali, bylo ve vteřině zničeno. Zcela upřímně, jsme zničeni, ale nenecháme se zpomalit pocitem devastace. Nejtěžší bylo slyšet o utrpení mé rodiny v Mariupolu. Komunikace byla na několik dní přerušena a já netušila, zda jsou v pořádku, byla to naprostá agónie. Lidé na Ukrajině toho cítí tolik najednou a tyto pocity přicházejí a odcházejí ve vlnách. Jednoho dne jste naplněni energií, a pak jste rázem vyčerpaní ze zpráv, nenávist a láska naplňují naše srdce jedna po druhé. Jsme připraveni bojovat, ale nevíme, co přinese budoucnost. Poslední měsíce jsou dost emotivní. Věci, které nikdy nezmizí jsou naděje a vědomí, že vyhrajeme.

Je teď možné plánovat svou vlastní budoucnost?

Když začala ruská invaze, nemyslela jsem na práci, nikdo z nás na ni nemyslel. Všichni jsme se starali o to, abychom našli bezpečné místo, kde bychom se mohli schovat. Úkryty se začaly rychle plnit, v okolí Kyjeva i po celé zemi. Důležité bylo zůstat v kontaktu, vzájemně se utěšovat a ujistit se, že jsou všichni v bezpečí. Ale pak došlo k posunu a návratu do práce, když jsme si vzpomněli, že Rusko chce, abychom přestali tvořit a říkat naši pravdu. Naše vůle uspět tu vždy byla a naše mise získala na síle teprve tehdy, když propukla invaze. Slunná budoucnost je samozřejmě možná pro každého z Ukrajince. Ukrajinská krev byla prolita a my nenecháme naše lidi zemřít nadarmo, zvítězíme a vše zničené obnovíme. Ve skutečnosti jsme již začali znovu budovat silnější a propojenější Ukrajinu než kdykoli předtím.

A co budoucnost tvého byznysu?

Pracovní procesy se tedy nesmírně změnily, stejně jako počet členů týmu. Na Ukrajině je v tuto chvíli těžké působit, ale děláme, co je v našich silách. Jsem hrdá na to, že mohu říct, že Zhilyova je Ukrajinci přijímána a milována. Vazby, které máme s naší komunitou doma, chceme společně s naším poselstvím šířit po celém světě. Někteří nás již přivítali v Japonsku, USA a dalších zemích. Souběžně pracuji také na projektu, který ženám po celém světě umožní poznat svou skutečnou velikost, což nesmírně zjednoduší online nakupování, zejména tam, kde jde o výběr tak složitého zboží, jako je právě spodní prádlo.

Kde na Ukrajině vlastně pobýváš? A co zbytek týmu? 

Pocházím z Mariupolu, města, které se během ruské invaze proměnilo v prach. Bohužel nepřeháním, tamní budovy byly zničeny a lidé z města uprchli. Město se stalo celosvětově proslulým jako pevnost, která po několik měsíců pozdržela okupanty. Teď žiji v Kyjevě, je to už mnoho let, co jsem se přestěhovala. Právě zde sídlí nejdůležitější složky výrobního procesu mé značky, zde navrhujeme a vyrábíme kousky Zhilyova. Já momentálně s týmem spolupracuji na dálku, hledám pro značku nové příležitosti.

Women of Ukraine: Vlastenecká GUNIA

elle.cz

Na druhou stranu, otevřela ti situace nové obzory a poskytla jiný úhel pohledu?

Bylo to upřímně nejnáročnější období, a to jak morálně, tak ekonomicky. Jako firma jsme měli mnoho problémů s logistikou a nákupem materiálu, proto jsme se rozhodli otevřít sklad mimo území Ukrajiny. To nám nyní dává šanci urychlit mezinárodní přepravu. Cítíme také silnou podporu zemí a lidí na celém světě. 

Jak Zhilyova funguje nyní? Můžeme si spodní prádlo teď koupit a tím ji podpořit?

Náš online obchod je otevřený. Dokonce více než kdy jindy se nyní spoléháme na mezinárodní objednávky. Máme sklad v Evropě, takže objednávky jsou vyřizovány hladce a bez komplikací s distribucí. Právě jsme také představili naši novou kolekci, která se jmenuje Genesis.

Na jakých hodnotových pilířích je tvá značka postavena a jak to vlastně celé začalo?

Svůj vůbec první set spodního prádla jsem vytvořila doma v kuchyni! Psal se rok 2014 a Ukrajina byla tehdy poměrně konzervativní zemí. Z určitého úhlu pohledu to o ní platí pořád, ale prostřednictvím naší značky se snažíme neustále posouvat hranice a každému člověku ukazovat, že je krásný ve své unikátnosti a naprosto volný v sebevyjádření. Byli jsme příjemně překvapeni, jak dobře bylo naše poselství sebelásky přijato a sdíleno nejen Ukrajinci, ale i napříč celým světem. Naše nejsilnější hodnoty jsou právě sebeláska, rozmanitost a posílení postavení žen. O tom je Zhilyova.

A kdy sis poprvé uvědomila, že vlastní značka spodního prádla je to, co chceš vytvářet?

Vždy jsem měla velmi ráda spodní prádlo. Když jsem se poprvé dostal do módního průmyslu, byla to jediná věc, kterou jsem nemohla dělat vlastníma rukama. Vždy mě přitahovala estetika a komplexnost materiálů, ze kterých je spodní prádlo tvořeno. Vždy jsem respektovala schopnost s nimi pracovat. Do této oblasti jsem šla po hlavě až ve chvíli, kdy jsem se rozhodla zaměřit se na své skutečné aspirace a uvést nejprve na lokální a poté i na globální trh něco zcela nového.

Jak důležitá je pro tvou značku otázka body diversity? Existuje ideální žena, pro kterou spodní prádlo navrhujete?

Je velmi důležitá, protože myslím, že si každý v posledních letech uvědomil, že neexistuje jen jedna „dokonalá žena.“ Všichni jsme svým způsobem perfektní a chceme, aby se ženy tak cítily, když se dívají na naše kampaně a nosí naše spodní prádlo.

Je vkus ukrajinských zákaznic na rozdíl od mezinárodního publika v něčem odlišný, nebo zde nejsou rozdíly ve vkusu a požadavcích?

Díky souciálním sítím a cestování si svět uvědomuje, že nejsme všichni tak odlišní. Na Ukrajině i mimo ni se spojujeme s mocnými ženami, které se každý den probouzejí a pracují na tom, aby se milovaly.

Až to vše skončí, myslíš si, že se ukrajinská móda stane více lokální a etnickou, nebo nabude mezinárodního charakteru?

Pokud svět doposud nevěděl, jak silný, empatický a vášnivý je ukrajinský módní průmysl, jsem si jistá, že teď už to ví. Oceňujeme pozornost, kterou světové módní časopisy věnují ukrajinským návrhářům. Mám pocit, že celosvětové publikum bylo příjemně překvapeno tím, jak promyšlená a lidská jsou naše kreativní odvětví. Pokud jde o to, kdy bude se vším konec, bohužel nemohu poskytnout jasnou odpověď. Nikdo to nedokážeme. Čím hlasitější budeme my a naši příznivci, tím dříve destrukce skončí. Ale co vím, je to, že jsme každým dnem silnější a náš kreativní hlas – bez ohledu na etnický nebo mezinárodní původ – bude znít jasněji než kdy dříve.

 

Zdroj: Autorský článek

UA: Múza, návrhářka a stylistka v jednom Ira Lan

elle.cz