I váš šatník má expirační lhůtu. Jsme svědky největšího módního omylu?

Klasika nikdy nevyjde z módy, říkali. Investujte do kvalitních basic kousků, radili. Jenomže v roce 2024 všechny doposud známé poučky o udržitelné módě selhávají. Je namístě definovat, v čem nadčasovost současného kapsulového šatníku spočívá. Vaši „capsule wardrobe“ prý může tvořit pouhých třicet až čtyřicet kusů oblečení. Metoda 5-4-3-2-1 zas praví, že vám k životu stačí pět topů, čtyři spodní díly, tři doplňky, dvoje boty a jedny plavky. Další metoda zvaná Project 333 Challenge, kterou vynalezla minimalistka z povolání Courtney Carver, spočívá ve výběru 33 položek včetně oblečení, bot, šperků a doplňků, které budete nosit po dobu tří měsíců. Slovo challenge je namístě – výzva spočívá v puritánském odříkání spíš než ve zdravém přístupu k oblékání, vyzkoušejte to na vlastní kůži. Na konci každé této cesty bychom ideálně měli zjistit, co v šatníku skutečně potřebujeme a s čím se můžeme naopak rozloučit. A pak je tu index cost per wear, základní ukazatel pro stanovení hodnoty vaší investice, který zjistíte jednoduchým výpočtem, kdy vydělíte pořizovací cenu kousku tím, kolikrát jste jej vynesli. Poví vám, zda investice do dalšího oblečení skutečně stojí za to. Opravdu musíte mít další šaty? Unosíte je? Cost per wear vám to spočítá. Odpověď na otázku „Kolik?“ tedy známe, ale nabízí se mnohem zásadnější otázka: Jaká je reálná životnost vašich takzvaně „nadčasových kousků“?

Sex se nosí aneb sex-appeal jako nejcennější komodita módy

elle.cz

Klasika, co není věčná

Nadčasový šatník, soubor kousků, které nepodléhají aktuálním trendů a vždycky budou chic. Nadčasové kousky jsou klasické, elegantní a kvalitně zpracované, a pokud do takového kusu oděvu investujete, můžete ho nosit roky, aniž by vypadal zastarale. Zní to dokonale, že? Jenomže módní estetika se mění. Jepičí život trendů stranou, zde se pohybujeme na úrovni dekád.

Bílá košile, která byla za věčnou klasiku považována v roce 2014, nebude tou stejnou bílou košilí, která se nosí v roce 2024. Mění se střih, objem, zkrátka celá silueta, která je pro danou éru příznačná. Nejednou se mi tato skutečnost potvrdila. Bylo mi dvacet, když jsem v secondhandu objevila svůj první vintage Burberry kabát. Za směšně nízký zlomek ceny nového, jehož cena stoupá na tisíce eur. Ve velikosti 44 a já věděla, že je to úlovek, který si zaslouží zákrok mé krejčové. Ta mi jej zmenšila na konfekčních 34, dokonale na míru mé postavě. Odjela jsem s ním studovat do Paříže, a i když jsem v něm strávila několik měsíců, po návratu domů jsem si na něj už nevzpomněla. Mé vnímání estetiky se změnilo. Stejně tak můj šatník. A proměnil se oděv nás všech. Psal se rok 2019, a i když se to může zdát jako nedávno, i za pět let ujde móda velký kus cesty. Malý krok pro nás, velký krok pro naše šatníky! Střihy se mění, stejně tak přijímání toho, co je zrovna cool a trendy a zároveň věčné. Je to takový malý paradox. I nesmrtelná klasika má svou expirační lhůtu. Račte laskavě spotřebovat dříve, než daný kousek vyjde z módy

Jste taky koketa? Coquette trend stále hýbe světem, něco na tom nesedí

elle.cz

Doba vzniku: neznámá

Mou teorii módní expirace podpořila i tiktokerka Jennine Jacob. „Klasické nerovná se nadčasové,“ říká v jednom ze svých videí. „Pokud chcete vlastnit nadčasový šatník, neinvestujte do basic kousků. Trenčkoty, svetry či kalhoty mohou být trendy stejně tak jako každý jiný kus oděvu a i sebekvalitnější kousek skončí brzy v secondhandu stejně tak jako jiné oblečení…“ Podléhá totiž zkoušce časem, a ten je neúprosný. Diktuje si, co se zrovna nosí a co je naopak out. „Podívejte, trenčkot v roce 2010 byl kratší, vyfitovanější. Není tím samým trenčkotem, který oblékáme dnes. Nyní bychom si oblékli široké siluety, oversized střih, kabát by dosahoval délky až na zem,“ vysvětluje  Jennine a na důkaz svého tvrzení promítá snímky it-girls své doby. „Emmanuelle Alt byla na pinterestové nástěnce každé z nás. V 2010 se mluvilo o tom, že se obléká nadčasově,“ vypráví a ukazuje snímek módní ikony v úzkých kalhotách ohrnutých nad kotníky a ve vypasovaném saku obepínajícím její postavu. „Emmanuelle tak nadčasová nebyla, oblékala se v duchu dané éry. Upnutý blazer, ohrnuté úzké džíny, to vše už se nenosí!“ Když takovou fotku vidíte, víte že byla pořízena před minimálně deseti lety. Pro porovnání ve videu Jennine ukazuje Emmanuellinu současnou fotku, kde na sobě má oversized sako, široké kalhoty a lodičky vyměnila za tenisky. „Vibe celého jejího současného stylu je úplně jiný, i když má na sobě de facto stejné basic kousky jako na snímku před léty.“

Chcete číst dál? Neváhejte si pořídit květnové vydání ELLE. Nenechte si jej uniknout a rovnou si dopřejte třeba předplatné magazínu. Obojí si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkazu.

(Ne)oblečená, aneb stručná historie spodního prádla

elle.cz

Zdroj: Tik Tok, autorský článek