Mise vulva: Sci-fi výprava do nitra vašeho klína právě začíná

Není to tak dávno, kdy jsem na Instagramu objevila údajný hit mezi ženami po přechodu: aplikaci kyseliny hyaluronové do klitorisu. I když se k tomuto milníku ani zdaleka neblížím, zákrok mě zaujal natolik, že jsem se po něm začala pátrat s vynalézavostí Sherlocka Holmese i slečny Marplové v jednom. Rešerše mě dovedla až na pražskou kliniku Gyn Medico, kde jej provádí asi největší propagátorka estetické gynekologie v Čechách a na Slovensku Zoja Čurilová Roháčová. Principem tohoto zákroku je, že se do oblasti klitorisu aplikuje koktejl krevní plazmy a kyseliny hyaluronové, jenž na sebe naváže vodu, a tím pádem se postará o zvětšení povrchu dané oblasti, což logicky rozšíří cévy a zvýší její prokrvení.

 

Představuji si, že aplikace kyseliny hyaluronové promění můj klitoris v sálající sopku, která co nevidět vybuchne.

 

Zázračný koktejl pro váš klitoris

A tak zatímco mi sestřička odebírá krev, kterou pomocí laboratorní centrifugy odseparuje na krevní plazmu, červené krvinky a destičky, představuji si, jak se z mého klitorisu stává sopka. Z anatomie víme, že příroda k nám byla opravdu štědrá. Klitoris je orgán, jehož jedinou funkcí je rozkoš, nic jiného za úkol nemá. Napomáhá mu k tomu hustá síť nervových zakončení. Americký profesor chirurgie Blair Peters (@queersurgeon) spolu se svými kolegy v rámci vědecké konference Sexual Medicine Society of North America dokonce odhalil výsledky studie, která říká, že zmíněných nervů je v průměru více než deset tisíc (!). Představa slastné budoucnosti mě láká natolik, že přestávám myslet na obraz injekční jehly… vy víte kde a natírám si oblast klitorisu s bohorovným klidem anestetickým krémem (tím, který možná znáte z estetické dermatologie a běžně se používá před aplikací botoxu nebo injekčních výplní). Když mě sestra vede do ordinace, spíš než strachem vibruji zvědavostí. Lékařka mi nejprve na každou stranu klitorisu opatrně aplikuje injekční anestezii, která bolí úplně stejně jako ta u zubaře, a poté do každé strany píchne zázračný koktejl, který už prakticky ani necítím.

Sex jako svíčková

elle.cz

Využijte potenciál své vulvy naplno

Pár hodin po zákroku je můj klín trochu citlivější, ale co bych pro lepší budoucnost neudělala. Po měsíci celý proces (jedna aplikace stojí od 8500 Kč) absolvuji znovu a těším se na výsledek. Respektive ano, jsem rozhodně vzrušivější víc než kdykoli předtím, nebudu vám lhát, ale netuším, kolikaprocentní podíl na tom má právě tento zákrok. Ten se kromě ženám po přechodu doporučuje i komukoli s hormonální dysbalancí, kdy klesá hladina estrogenu i progesteronu a tím pádem i testosteronu, jenž může za tvorbu našeho libida. Nízká hladina pohlavních hormonů se dá zjistit krevním rozborem, ale pokud vás sex dlouhodobě nezajímá, při styku postrádáte vzrušení nebo máte potíže s orgasmem včetně toho klitorálního, mohlo by to pro vás být řešení. Ostatně, byla by nesmírná škoda nevyužít exkluzivní potenciál tohoto orgánu naplno, nemyslíte?

 

Že máte dostatek pohlavních hormonů, poznáte snadno: vaše vulva je v kondici a skvěle vypadá.

 

Čeká nás tam dole to stejné jako nahoře?

I když odborné publikace uvádějí, že proces stárnutí naší pokožky začíná s úderem 25. roku a od té doby každý rok dochází ke ztrátě minimálně 1 % kolagenu, nikdy jsem se nezamyslela nad tím, že stejně jako bude stárnout kůže na obličeji, půjde to s kopce dolů i s naší vulvou neboli zevními rodidly. Čeká nás tam dole to stejné jako nahoře? Mám na mysli vrásky, ochablá pokožka, pigmentové skvrny… Zásadní roli v tomto případě hrají dva faktory, věk a hormony. Podle psychiatričky se specializací na sexuologii, doktorky Madeline Castellanos (@thesexmd), vyrovnanou hladinu pohlavních hormonů poznáme, vzletně řečeno, velmi snadno: vulva je hezky buclatá a dobře lubrikovaná. Jakmile začne vlivem porodu nebo hormonálních změn spojených s věkem hladina hormonů kolísat, můžete si být jista, že to poznáte.

SEXUÁLNÍ UNIVERZITA: Hodina dějepisu při které se budete červenat

elle.cz

Při malé námaze hodně muziky

Estetická gynekoložka Zoja Čurilová Roháčová vysvětluje, že pokud například ubývá estrogen, svaly v oblasti pánve začínají ztrácet pevnost a může nás začít trápit inkontinence neboli únik moči. „Anebo se v intimní oblasti může objevit tmavší zabarvení,” vysvětluje mi erudovaně lékařka ve své pražské ordinaci. „Konkrétně na tento problém skvěle funguje laser. Stáhne pigment minimálně o několik odstínů. V poslední době se setkávám ale i s nejrůznějšími bělicími krémy či ošetřeními,“ vysvětluje. Zmiňovaný laser se dá použít i na zpevnění povolených svalů pánevního dna nebo vypnutí povadlé kůže. Laserový CO2 paprsek pracuje v hlubších vrstvách kůže, kde stimuluje tvorbu vlastních kolagenových a elastinových vláken, jež se postarají o obnovení pevnosti vaginální oblasti i posílení lubrikace. Laserová vaginální rejuvenace navíc nevyžaduje anestezii ani hospitalizaci, takže patří k poměrně pohodlným zákrokům, kdy při malé námaze dostanete hodně muziky. Jeho cena začíná na deseti tisíci korunách.

Chcete si přečíst celý článek? V plném znění jej najdete v tištěném vydání srpnové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

Sexuální půst. Může přinést něco dobrého?

elle.cz

Zdroj: Autorský článek