Může sexuální půst přinést něco dobrého?

Abstinence? Když už, tak jen výjimečně!

Těžko říct. Někteří odborníci ale mají za to, že krátkodobý sexuální půst může některým lidem prospět. Hlavně těm, kteří mají pocit, že uvízli v rutině. A ať zkoušejí, co chtějí, ne a ne si to v ložnici užít. „Pravidelná, plánovaná sexuální abstinence může zdůraznit pocit přítomnosti a zvýšit povědomí nejen o nás samotných, ale také o partnerovi. Je to skvělý nástroj, díky kterému budete mít dostatek času k prozkoumání intimního pouta, které je mezi vámi a partnerem,“ vysvětluje sexuální koučka Zoe Korsová. Upozorňuje však na to, že takový půst by měl být skutečně jen krátkodobý a určen jen těm, jejichž vztah funguje, ale postrádá pomyslnou jiskru. Bezdůvodně si sex rozhodně neodříkejte, jeho fyzické a emocionální výhody jsou totiž nesporné. Zakázat si ho v domnění, že tím posílíte vzájemné pouto mezi vámi a partnerem, by byla hloupost. Půst by ve vás naopak mohl vyvolat pocit frustrace, což je dáno skutečností, že se vašemu tělu nedostane chemických látek, které se při sexu vyplavují. Dlouhodobá abstinence podle odborníků nevěstí vůbec nic dobrého.

Pět signálů, že váš partner chce ze vztahu potichu utéct

elle.cz

Sex jako životabudič

Je to sice klišé, ale platí i v tomto případě: všeho s mírou. Přiměřený pravidelný sex prospívá tělu v mnoha ohledech, ať už po stránce psychické či fyzické. Zahání stres, bolesti hlavy a zlepšuje i spánek. V jedné z nejvěrohodnějších studií zabývajících se vlivem sexu na zdraví člověka zjistili odborníci z Queens University v Belfastu, že mužům středního věku časté ložnicové hrátky výrazně prospívaly. Čím častěji se jim věnovali a dosahovali orgasmu, tím byl jejich zdravotní stav lepší a míra předčasného úmrtí nižší. Studie vyšla již v roce 1997 v odborném časopise British Medical Journal a řada vědců se s ní ztotožňuje i dnes. Bylo navíc prokázáno, že pravidelný sex je pro tělo stejně přínosný jako dřina ve fitku, možná ještě lepší. Podporuje srdce, cévy a posiluje dokonce i imunitu.

Bloody Mary: je sex během menstruace no go, nebo větší rozkoš?

elle.cz

Vše začíná v hlavě…

Opomenout nesmíme ani psychologické důsledky. Provozovaný v harmonickém a láskyplném vztahu má sex řadu blahodárných účinků. Zvyšuje pocit uspokojení, zlepšuje náladu a omlazuje nejen tělo, ale i mysl. A právě ta se většinou ozve nejdřív, když si ho záměrně a na delší čas odepřete. „Vše, co není ve zdravé rovnováze, co nějakým způsobem vybočuje z daných kolejí, je špatně. Pokaždé se to projeví na vaší psychice, a u nedostatku sexu to platí dvojnásob,“ podotýká britská expertka na vztahy Tracey Cox. Hlava se zkrátka ozve nejdřív. Může vám nečekaně klesnout sebevědomí, začne vás trápit špatná nálada, v horším případě deprese, projeví se vznětlivost, agrese či nervozita. A to, co trápí duši, se po čase projeví i na těle. Že jste nečekaně přibrala, nebo se vám výrazně zhoršila pleť? Příčin může být mnoho, zanedbaný sex však může být jednou z nich…

5 největších mýtů v sexu, které vám mohou zničit vztah

elle.cz

Zdroje: Well and Good, British Medical Journal, healthline.com