Hollywood si do Londýna přijel pro ceny BAFTA, dorazil i princ William

Oppenheimer rozbil Londýn

Cena BAFTA se letos udílely už po 77. V londýnském centru umění Royal Festival Hall porota ocenila nejlepší filmové snímky i jejich tvůrce. Večerem provázel populární skotský herec David Tennant a probíhal v mnohem uvolněnějším duchu, než nedávné Zlaté Glóby. V kategorii Nejlepší film byly dle očekávání nominovány snímky Oppenheimer, Chudáčci, Anatomie pádu, Zabijáci rozkvetlého měsíce a The Holdovers. V kategorii Nejlepší britský film se mimo jiné rozhodovalo mezi populárními snímky Saltburn, Wonka či Napoleon. Všechny filmy zvučných jmen ale převálcoval The Zone of Interest, který vítězství v kategorii Nejlepší britský film nakonec získal. Ceny BAFTA dle očekávání úplně rozbil Oppenheimer, když získal sedm cen včetně té za nejlepší film, režii a herce v hlavní i vedlejší roli. Jeho mise na březnovém rozdávání Oscarů je tak jasná – doplnit sbírku sošek v co nejvyšším možném počtu. Barbie naopak odešla s prázdnou. 

Které filmy budou nominovány na Oscary 2024? Zhlédněte je teď

elle.cz

William navzdory obavám dorazil

Čestným předsedou poroty, která o vítězích jednotlivých kategorií rozhoduje, je od roku 2010 princ William. Vzhledem k situaci, která aktuálně panuje v královské rodině, nad jeho osobní účastí visel otazník. Princ William ceremoniál rozdávání cen BAFTA tradičně absolvuje po boku své manželky, princezny Catherine. Ta se ale zotavuje z nedávné operace břicha a nechala se slyšet, že se k oficiálním reprezentačním povinnostem vrátí až po Velikonocích. Vzhledem k tomu, že Buckinghamský palác nedlouho poté oznámil zprávu o tom, že králi Karlovi III byla diagnostikována rakovina, se očekávalo, že se princ William bude chtít ze svým společenských povinností omluvit. William ale jako v už mnoha případech předtím dostál své pověsti spolehlivého reprezentanta královské rodiny a na zahajovací ceremoniál dorazil. Sám, v perfektně padnoucím obleku z temně modrého sametu, se prošel po červeném koberci a nevynechal ani zdvořilostní konverzace.

Catherine, jsi crazy! Princ William nemá pochopení pro sport své ženy

elle.cz

Hvězdy v Londýně

Červený koberec londýnské Royal Festival Hall kromě prince Williama poctily také herecké hvězdy jako Cate Blanchett, Emily Blunt, Rosamund Pike, Carey Mulligan, Florence Pugh, Emma Corrin, Lily Collins, Dua Lipa nebo pánové Cillian Murphy, Bradley Cooper, Robert Downey Jr., Paul Mescal, David Beckham a další. O hlavní ceny Britské filmové akademie letos bojoval Bradley Cooper. Zajímavé je, že nikoli za pouze za svůj herecký výkon ve filmu Maestro, ale také za jeho režii. Konkuroval mu již zmíněný Cillian Murphy za svou roli v Oppenheimerovi a to úspěšně - svou nominaci proměnil ve vítězství. A film Oppenheimer ukradl Bradleymu cenu i za režii, neboť ji získal režisér Oppenheimera Christopher Nolan. Ten za svou práci už získal letos ocenění v podobě Zlatého glóbu. V kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli se mimo jiné utkaly Carey Mulligan za roli v Maestrovi, Emma Stone z Chudáčků a Barbie Margot Robbie. Cenu si za svůj vynikající herecký výkon odnesla Emma Stone, která zářila v róbě lososové barvy od Louis Vuitton. 

Zraky všech se kromě pódia pochopitelně upíraly také na červený koberec. Ten dal možnost zářit i těm, na které se nakonec žádná cena nedostala. Svou chvíli slávy si v róbách návrhářů užili všichni. V galerii si můžete prohlédnout ty nejlepší fashion momenty z letošního red carpet cen BAFTA.

Red carpet udělování cen BAFTA v Londýně:

Zdroj: BBC, Variety, Vanity Fair, ELLE.com