Klára Pokorná vás motivuje k pohybu

Dokud jsme mohli vyrazit cvičit na offline lekce s přáteli a trenérem, který nás do pořádné tréninkové flow dostal, ať jsme chtěli nebo ne, nebo jít pracovat do příjemné kavárny s kávou a dortíkem, bavilo nás to o kousek víc, to je pravda. Na práci i trénink z domova potřebujeme ještě větší odhodlání. Ale nebojte, ani tohle není výzva, které bychom nedokázali čelit. Dovolte mi pokusit se na vás přenést trochu balijského slunce a pozitivní energie a pojďte se se mnou podívat na pár tipů, jak svoji motivaci posílit, a hlavně si ji udržet!

 

Klára Pokorná

32 otázek pro Kláru Pokornou, zakladatelku platformy YOGA GANG

elle.cz

Najděte své proč

Krokem, kterým bychom měli VŽDYCKY při hledání motivace začít, je položit si otázku proč. Chcete cvičit jógu? Proč? Možná proto, že se chcete víc hýbat. To ale nestačí, abyste opravdu porozuměli tomu, proč máte ráno vstát a jít si zacvičit. Musíte svůj důvod znát a co nejvíce ho specifikovat. Přemýšlejte proto trochu víc do hloubky… Chcete se víc hýbat, abyste se lépe cítili ve svém těle.  A proč? Během fyzické aktivity se vyplavuje plno endorfinů. Cítíte se pak šťastnější, silnější a jste na sebe zpětně pyšní. Přesvědčili jste se k tomu, abyste se zvedli a šli na sobě pracovat. A to vede k těm hlavním aspektům, jako je zvýšení sebevědomí a pocit sebenaplnění, které nám ale často zůstávají skryté… K hledání toho správného proč, pomůže přemýšlet v co největších souvislostech. Jasně, že nejdůležitější je, aby vás daná aktivita bavila, což o sportu platí dvojnásob. Ale zrovna zmíněné psaní prací, vytváření prezentací nebo dělání jakýchkoliv úkolů do práce a do školy, nám půjde mnohem lépe, když si uvědomíme, proč.

Vytyčte si svou cestu

Pokud dobře rozumíte tomu, proč na sobě chcete pracovat, vytvořte si konkrétní plán, jak se ke svému cíli dostat. Ačkoliv je to dost klišé, tak něco na úsloví „cesta je cíl“ rozhodně je. Několik studií se zaměřilo na zkoumání toho, jak dlouho nám vydrží radost z úspěchu nebo z naplnění cíle vydrží. A výsledky jsou šokující – maximálně pár dní! Jak je to možné, když jste pro jeho dosažení tolik pracovali? Naše očekávání a nároky se neustále zvyšují, takže pokud několik měsíců usilujete o jednu konkrétní věc, v okamžik vytouženého úspěchu, vám to už tolik speciální připadat nebude. Čímž nechci říct, že vytyčit si cíl je zbytečné, to naopak. My jako lidi potřebujeme znát náš smysl a mít úžasné sny je něco, v čem jsem já osobně expert. Zároveň logicky chceme vidět výsledky naší práce. Ale jestli jich chcete skutečně dosáhnout, musí vás cesta k nim opravdu bavit!

 

Klára Pokorná

 

Stanovte si mini-cíle.

A jak nejlépe ty velké sny proměnit ve skutečnost? Respektive, jak na cestě setrvat a dotáhnout ji do cíle? Poměrně jednoduše. Buďte na sebe hodní a postupujte po krůčkách. Takzvané micro goals jsou stále častěji užívaný termín, díky kterému dosáhnete vyšší efektivity a navýší se tak i potenciál úspěchu. Když si uvědomíte, jak moc se člověk mění a vyvíjí téměř den ode dne, musí se to promítnout i do našich ambicí a hodnot. Proto je skvělé zvolit si raději malé cíle, protože pak případně mnohem jednodušeji změníte směr své cesty tak, aby vám pořád dávala smysl a přinášela radost. Cílem není po měsíci tréninku uběhnout maraton nebo vydržet minutu ve stojce. Stanovte si klidně mini-cíl na každý den a postupně navyšujte nároky… anebo taky někdy ne. Každopádně se radujte, že jste pro dnešek svůj cíl splnili, a pořádně se za to odměňte.

Udělejte si to hezký!

Vytvořte si rutinu takovou, která vám bude vyhovovat. Kdy jindy si můžete víc diktovat, co v kolik hodin uděláte a rozvrhnout si den přesně podle sebe? S dodržováním daily intentions vám skvěle pomůžou to-do listy, inspirativní mood boards, oblíbená hudba, sdílení s přáteli, Instagramem nebo třeba online komunitou jako je pro mě YogaGang. Zkoušejte nové věci a učte se, protože teď na ně všichni konečně vážně máme čas. Pak si ale nebojte odpočinout si a malý self-treat si dopřejte vážně co nejčastěji. Ať už si koupíte čerstvý croissant, jarní kytku od sebe pro sebe, vyrazíte na procházku nebo si uděláte domácí self-care night, zlepší vám to náladu a rozjasní den i v karanténě. Zbytečně se s ničím nestresujte a snažte se si každou svou cestu užít!

KLÁRA POKORNÁ: Proč vás jóga nespasí?

elle.cz