Říjen, měsíc boje proti rakovině. Bojují s ní i slavní: kdo ji porazil

Říjen v růžové

Cesty poseté kaštany, na stromech žluté listí, kterým probleskuje slunce, na oknech naaranžované dýně a pestrobarevné vřesy a v kavárnách naše oblíbené dýňové latte se skořicí… S čím dalším je pro vás říjen spojený? Co třeba s výraznou růžovou stužkou? Díky ní se říjnu také říká „Pinktober“ a snaží se veřejnosti připomenout, jak důležité je dbát o zdraví svých prsou. Pinktober neboli Růžový říjen je obdobím, kdy by si každá žena měla uvědomit, že má věnovat svým prsům alespoň tolik péče jako svému obličeji. Na vrásky se totiž, narozdíl od rakoviny prsu, neumírá. Kdyby ženy svým prsům věnovaly jen zlomek pozornosti a času, jako věnují své beauty rutině, rakovina by ztratila na své síle.

Rakovina nikoho nešetří

Podle statistik je rakovina prsu nejčastějším nádorovým onemocněním u žen a také nejčastější příčinou jejich úmrtí. Každoročně je rakovina prsu v Česku diagnostikována přibližně u 7500 žen. Nejde přitom jen o starší pacientky, ale stále častěji zasahuje i mladé ženy. Ani muži by neměli být k tomuto tématu lhostejní, protože statistiky ukazují, že jejich počet stoupá a v České republice se jejich počet za posledních pár let zdvojnásobil. U většiny případů je přitom nejdůležitější odhalit nemoc včas – a to záleží jen na nás. Samovyšetření, ultrazvuk prsou nebo návštěva mamografu, to jsou ty nejmenší věci, které pro svá prsa můžeme udělat. Vyprávět by o tom mohly i slavné ženy. Ani celebrity totiž rakovina nešetří.

Mohlo by se vám líbit

Nejsme dokonalé, bohudík – slavné ženy, které vás naučí #selflove

Jeden beauty standard vládne všem, jeden jim všem káže? Kdepak, to už je pasé. Hnutí body positivity se z (pouhého) populárního hashtagu na sociálních sítích rozrostlo do nového standardu bořícího tabu tělesných nedokonalostí a oslavujících všechny podoby krásy. Jeho nejvýraznější představitelky jako plus size modelka Ashley Graham nebo fotografka Vivian Hoorn si bez studu oblékat croptopy a bikiny, komička Celeste Barber si zase utahuje z těch, co dokonalost berou moc vážně. Představujeme vám Instagramové účty žen, které stojí za to sledovat.
elle.cz

Shannen Doherty

Nejznámější a nejhouževnatější bojovnicí s rakovinou prsu je Shannen Doherty, bývalá hvězda Beverly Hills 90210. Poprvé jí byla diagnostikována v roce 2015. V té době podstoupila operaci, ozařování a chemoterapii a do roku 2017 byla rakovina v remisi. O tři roky později se ale nemoc vrátila. Návrat své rakoviny držela nejprve dlouho v tajnosti, než se odhodlala to oznámit veřejnosti. Měla strach, že tím zraní svou matku a manžela, kteří o ni měli pochopitelně velký strach. Doherty tehdy v pořadu Good Morning America řekla: „Určitě mám dny, kdy říkám: ,Proč já?ʽ A pak řeknu: ,No, proč ne já? Kdo jiný? Kdo jiný kromě mě si to zaslouží?ʽ Nikdo z nás.“ Ačkoli se rakovina Shannen drží zuby nehty a dokonce se jí prý objevily metastázy na mozku, nevzdává se. Podstupuje jednu léčbu za druhou a snaží se nad ní opět získat kontrolu.

Christina Applegate

Její matka onemocněla rakovinou prsu a díky bohu se vyléčila. Pod vlivem maminčiny nemoci chodila Christina Applegate pravidelně na mamograf. Když kontrolní magnetická rezonance ukázala nemoc v levém prsu, její lékař jí nádor i se zasaženou částí prsu odstranil a herečka také prodělala sérii ozařování. Applegate byla ale pozitivně testována na gen, který způsobuje rakovinu prsu, což ji vystavilo vysokému riziku, že ji bude mít znovu. I proto se rozhodla pro dvojitou mastektomii.

Mohlo by se vám líbit

Miláčkové 90ʼs: co dnes dělají hvězdy BH 90210, které jsme milovali?

Seriál Beverly Hills 90210 odstartoval 4. října 1990 a spustil divácké šílenství, které nemělo do té doby obdoby. Osudy sourozenců Walshových a jejich přátel z řad zlaté mládeže poznamenaly celou generaci devadesátkových teenagerů. Popularita tehdejších představitelů hlavních rolí vystřelila na vrchol jako raketa. Jaké osudy měly ikony devadesátek po skončení seriálu a co dělají dnes?
elle.cz

Sheryl Crow

Rockové zpěvačce vyšetření na mamografu ukázalo změny v tkáni prsu. Opakované vyšetření po půl roce vedlo k nutnosti biopsie, která potvrdila přítomnost zhoubného nádoru. Sheryl Crow díky včasnému odhalení prodělala operaci, která tkáň napadenou rakovinou odstranila a podstoupila také radioterapii, díky níž nad nemocí vyhrála.

Kylie Minogue

Australské popové divě Kylie Minogue lékař v roce 2005 přehlédl nádor v prsu. O chybné diagnóze se dozvěděla, když se o několik týdnů později vypravila k jinému lékaři, který už nádor odhalil. Minogue rychle podstoupil lumpektomii k odstranění malého nádoru, po níž následovala chemoterapie. Nyní ženám radí, aby důvěřovaly svým instinktům. „Pokud máte nějaké pochybnosti, vraťte se k lékaři a ptejte se znovu.“

Mohlo by se vám líbit

Mamografie: Co byste ještě měla vědět?

Mamografie je metoda, díky níž speciální rentgenový snímek už v rané fázi pomůže rozeznat rakovinu prsu. Zaměřili jsme se na nejdůležitější fakta a mýty.
elle.cz

Cynthia Nixon

Matka hvězdy Sexu ve městě, Just Like That a kandidátky na guvernérku New Yorku bojovala s rakovinou prsu dvakrát. Nixon kvůli ní začala od 35 let pravidelně chodit na mamograf, což je o 15 let dříve, než se obecně doporučuje ženám bez zvláštních rizik. Dobře udělala, protože o pět let později se u ní skutečně rakovina objevila. Zásluhy na odhalení počínajícího nádoru připisuje svému pečlivému lékaři, který ihned nařídil biopsii. Přestože byl nádor malý, lékaři byl podezřelý, protože se neobjevil v předchozím screeningu. Svou pečlivostí tak Cynthii Nixon pravděpodobně zachránil život.

Martina Navrátilová

Tenisová superstar Martina Navrátilová nabádá ženy, aby neodkládaly pravidelné mamografické vyšetření jako kdysi. Rakovinu prsu jí diagnostikovali v únoru 2010. To bylo 5 let po jejím posledním mamografu. Přes svůj prvotní šok Navrátilová prokázala svou typickou rychlou reakci a houževnatost, jako kdysi na kurtu. Už po třech týdnech podstoupila odstranění nádoru a už necelé dva týdny poté závodila v cyklistické části triatlonu na Havaji o délce 24,9 mil. Rakovina se Martině ale vrátila znovu, opět se usadila v prsu a tentokrát také v hrtanu. Kombinace chemoterapie a ozařování způsobila, že se vítězka 59 grandslamů cítila mizerně, ale nad nemocí vyhrála.

Mohlo by se vám líbit

Modré světlo: Spasitel nebo ničivá síla?

Může mít pravidelné noční sledování Netflixu i jiné účinky než nevyspání a závislost na sexy nováčcích z Hollywoodu? Modré světlo, které září z monitorů, smartphonů i designových lustrů, jež visí v našich obývácích, může prý být životu nebezpečné. Máme se mít na pozoru?
elle.cz

Zdroj: Webmd.com, vzp.cz, diagnostickecentrum.agel.cz