JAKÉ BUDOU DATING TRENDS NADCHÁZEJÍCÍHO ROKU?

 

Jedna z nich, seznamovací aplikace Bumble, přišla se svou předpovědí trendů slibující optimistická očekávání a nadějné vyhlídky pro nadcházející rok, ale i trendy, kterým by se singles měli raději, pokud možno, vyhnout. Je příliš brzy na to dělat unáhlené závěry, ale vývoj trendů sledovat a komentovat můžeme. S čím se tedy singles budou v novém roce nejspíš setkávat?

 

Dating apps jsou stále v kurzu

Fenomén dnešní doby, dating apps. To, o čem jsme se před pár lety jen báli před přáteli zmínit, protože naše přítomnost na jedné ze seznamek zkrátka a dobře opravdu nebyla cool, je nyní předmětem rozhovorů táhnoucích se celými večery. Zápletky, jejichž počátek vznikl při swipování v jedné z aplikací, jsou historkami, kterými singles kamarádi baví ty zadané. I v nadcházejícím roce se budou těšit velké oblibě a my nad nimi strávíme hodiny. 

 

Explori-dating

Máte svůj typ? A jste si jistí, že je tomu doopravdy tak? A nechcete své rozhodnutí ještě přehodnotit? Aplikace Bumble jako další z trendů, které v roce 2022 budou získávat na síle, uvádí takzvané explori-dating. Tedy zkoušení nepoznaného a experimentování ve vodách dříve neprozkoumaných. Jedním z klíčových zjištění výzkumu provedeného aplikací Bumble na území Austrálie byl fakt, že 57 % svobodných lidí nyní upřednostňuje u partnera emocionální dostupnost a 24 % se o tělesný vzhled partnera stará méně než před pandemií. Neznamená to však, že by snad dotázaní Australané vůbec nedbali na vzhled partnera – spíš to poukazuje na to, že lidé hledají stabilnější vlastnosti partnerů, na základě kterých mohou vybudovat pevné vztahy. Až tedy příště zas budete říkat, že ,,přece není váš typ", zamyslete se také nad tím, zda si třeba nenecháváte ujít šanci poznat někoho, kdo se může ukázat jako perfektní partner.

 

Plnou parou vpřed

Bumble také zmiňuje takzvaný fast-forwarding trend. Můžeme si ho popsat jako tendenci k rychlejšímu jednání ve vztazích, posouvání se k dalším životním milníkům rychleji, než kdy dříve. Není divu, v měsících lockdownu jsme ztratili možnost vídat se ve společnosti, a pro singles to mimo jiné znamenalo i větší touhu po nalezení osudové lásky. Bumble dle svého výzkumu uvádí, že u třetiny dotázaných pandemie výrazně změnila požadavky na vlastnosti, které u partnera hledali, zatímco tři z pěti nyní umístili emoční dostupnost na první místo svého seznamu preferencí. Jistota je to, co singles ve svých potenciálních partnerech vyhledávají.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Rendez-vous přes Zoom

Ač by se mohlo zdát, že v době, kdy trávíme dlouhé hodiny denně u počítače nad prací, školními povinnostmi i nad kulturním programem, něco jako rande přes Zoom už pravděpodobně absolvovat nebudeme chtít. Někteří však mohou takovou formu preferovat. Více jak polovina dotázaných dokonce uvedla, že se díky setkávání online cítí býti více sebejistí.

 

Rande na suchu

Více jak třetina dotázaných uvedla, že preferuje rande nezahrnující alkohol. Zatímco někteří potřebují pár drinků pro dodání odvahy, takzvaný dry-dating si víc a víc získává na své oblibě, a to především u generace Z.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

(Chtít) být single

Být single má mnohá pozitiva. Čas, který si chtě nechtě dopřáváme mezi jednotlivými vztahy, má léčebný charakter – hojí staré rány, které na vás napáchaly bývalé vztahy, umožňuje nám poznávat sám sebe a věnovat se třeba tomu, na co dříve nezbýval čas. Trávit tolik potřebný čas o samotě jen pomáhá práci na sobě samotném, není tedy nic špatného na tom být nějaký čas sám. Rozhodnout se, že je v pořádku být chvíli sám, neznamená totálně zabrzdit svůj seznamovací život, jde mnohem více o to cítit se spokojený a vyrovnaný se svým single životem. Hledání partnera není zběsilá jízda za panem Dokonalým a vůbec by nemělo být vaší prioritou číslo jedna. Je to také o tom, že budete pozorní a úmyslní v tom, jak a kdy randíte, a budete vědět, že svou cestu seznamování máte pod kontrolou. To také může snížit část stresu a úzkosti, které usilovné hledání partnera s sebou přináší. Vždyť základem vztahu jsou dva vyrovnaní jedinci, kteří vědí, co od života a zároveň jeden od druhého chtějí a očekávají, a to bez uvědomění si není možné – i třeba v období takovýchto single pauz. Ne nadarmo se říká, že opravdová láska přichází ve chvíli, kdy to nejméně čekáte. A tak je to v pořádku.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Fenomén dnešní doby: Ghosting

elle.cz