Co je to apocalypsing, locdating nebo astrolove?

V minulosti šli lidé nejprve na kávu či do restaurace, na třetí schůzce se políbili, a pak už se považovali za pár, nebo také ne... V roce 2020 si psali měsíce než se poprvé setkali, když se konečně sešli, tak museli udržovat dvoumetrový rozestup, a vzhledem k tomu, že většina potkání probíhala online, pusa padla nejdříve na desátém rande. Ačkoliv se zdá, že nový způsob randění vede spíše k udržení jisté vzdálenosti mezi dvěma jedinci, než k jejich sblížení, má i nějaká pozitiva. Jaká to jsou?

V článku vycházíme z průzkumu dvou seznamovacích aplikací – americké Bumble, která se dotazovala svých klientů v pěti zemích (Velká Británie, Irsko, USA, Kanada, Austrálie) a kanadské Plenty of Fish, která sbírala informace od 2 000 uživatelů z USA ve věku 18-74, ačkoliv své služby provozuje ve více jak 20 zemích.

Mohlo by se vám líbit

SEXUÁLNÍ UNIVERZITA: Hodina dějepisu při které se budete červenat

Toto jsou dějiny, které píše samotný život i naše libido. Ponořte se s námi do tajů sexuální historie. Půjdeme na to chronologicky...
elle.cz

Hardballing 

Vědět, co chcete a jít si za tím - to je motto prvního trendu roku 2021. Podle průzkumu Bumble 46 % dotazovaných řeklo, že hledá vážný vztah potom, co absolvovalo lockdown v samotě, a 38 % tvrdí, že se cítilo lépe, když si na jedné z prvních schůzek řeklo, co od vztahu očekávají. Potom není žádný prostor na domněnky a snahu uhádnout, co ten druhý od života chce, a je tak daleko snazší najít vhodného partnera.

Apocalypsing 

Fakt, že mnoho lidí zemřelo na Covid-19, přiměl lidi více přemýšlet nad jejich životem a vše tak nějak urychlit. A to i přístup ke vztahu. Apokalypsování podle Plenty of Fish znamená přistupovat ke vztahu jako by byl váš poslední a brát ho extrémně vážně, ačkoliv jste spolu začali teprve chodit. Třetina nezadaných zná někoho, kdo to udělal, a třetina lidí z generace Z (ti, co se narodili od poloviny 90. let dále) dokonce přiznala, že to praktikuje sama.

Locdating 

Studie také zjistily, že více lidí nyní preferuje randit v oblasti, ve které žijí a ve které jim je dobře. Je to proto, že v důsledku pandemie došlo k 46% nárůstu úzkostí. Lokální randění vám může pomoci od tlaku z velkých rande s někým, kdo žije na druhém konci města. A všichni víme, že procházka v místním parku s kávou v ruce je skvělý způsob, jak někoho skutečně poznat.

Slow Dating

Koronavirus přiměl lidi, aby si dali na čas se vzájemným poznáváním se a zjistili, zda mají vůbec něco společného předtím, než se poprvé uvidí. Podle Bumble o vztahu kriticky přemýšlí v současné době 2 z 5 dotazovaných. „Lidé se začínají poznávat mnohem víc. A díky tomu si dávají čas na to, aby zjistili, kdo pro ně je a není vhodný,“ říká Jemma Ahmedová, vedoucí oddělení statistiky ve zmíněné společnosti.

Folkloreing

Tím, že lockdown, homeoffice a sociální distancování trvá už rok, všichni teď žijí více ve filmech a seriálech než ve skutečném životě, a to může někdy člověka zmást, protože reálný svět nefunguje jako ten na obrazovce. 1 z 5 mileniálů z výzkumu v USA přiznal, že chce pohádku jako z filmu, když se snaží najít svého partnera/ku.

Mohlo by se vám líbit

Proč jsou reálné vztahy úplně jiné, než ty na obrazovce?

Ačkoliv víme, že v životě to nechodí jako ve filmu, tak nějak tajně doufáme, že co se týče milostných vztahů, jedná se o výjimku. My přece jednou potkáme našeho prince na bílém koni, který bude naprosto dokonalý, úžasný a jedinečný! Omyl. Pojďme si jednou provždy ujasnit, proč tomu tak není a nebude. A předem se omlouváme za všechny ztracené iluze.
elle.cz

Astrolove

S předchozím bodem může souviset i tento. V současné době zkrátka všichni věří na osud a více než milion lidí ve Velké Británii si za posledních šest měsíců přidalo do svého profilu na seznamce znamení zvěrokruhu, což zvýšilo jejich šance na shodu s „vhodným partnerem“ o 53 %. Zdá se to jako vtip, ale znamení zvěrokruhu mohou být dobrým úvodem pro začátek společné konverzace. A možná díky nim skutečně najdete vašeho životního partnera.

Hey and Pray 

V randících aplikacích jsou už asi všichni zvyklí na plytké „Ahoj, jak se máš“. Studie Plenty of Fish ale ukázala, že v minulém roce se metoda klasického pozdravu začala používat více než kdy jindy. Lidé zkrátka napíší „čau“ a modlí se, aby jim ten druhý odpověděl a měl zájem. Dvě třetiny žen se svěřily, že byly bombardovány těmito neosobními otvíráky na seznamovacích aplikacích, přičemž to zažilo i více než 60 % mileniálů.

New Down Daters 

Na závěr je potřeba zmínit, že každý pátý uživatel Bumble ve Velké Británii se do aplikace připojil v roce 2020 po ukončení vážného dlouhotrvajícího vztahu, který se pokazil v důsledku pandemie. Pokud jste se tedy také rozešli se svým partnerem či partnerkou po nevydařeném společném lockdownu, věřte, že přihlášení se do seznamky je v současné době prvním krokem, jak se k randění vrátit. Nebojte se, je vás mnoho a možná je mezi nimi i „ten pravý/pravá“.

Mohlo by se vám líbit

Znáte tajemnou seznamku RAYA, kde hledají lásku celebrity?

Chcete vědět, jak vypadá Raya - seznamka pro elitu, do které je skoro nemožné se dostat? Nemá reklamu a její členové mají zákaz o ní vůbec mluvit... Poradíme vám, jak se do ní dostat. Máme vaši pozornost?
elle.cz