Nejúčinnější způsob seznamování? Stack Dating!

Romantika stranou

Pryč jsou dny, kdy jste v rámci příprav na rande trávili hodiny v koupelně a před šatní skříní. Podle zprávy Tinder 2023 Future of Dating asi 51 % uživatelů Tinderu ve věku 18 až 25 let udělalo z randění součást jejich běžného každodenního života. Na rande si klidně zaskočí po ranní lekci cvičení nebo si ho rychle dají ještě před večeří s přáteli, prostě kdykoli, kdy na to najdou ve svém denním rozvrhu čas. Žádné velké zdlouhavé přípravy. Paul Brunson, odborník na globální vztahy v Tinderu, tento nový fenomén nazývá „stack dating“. Tedy něco jako rande, které poskládáte do svého plného programu. Nezní to sice nejromantičtěji, ale koneckonců – o to právě jde.

Stack dating versus klasika

Takže jaký je rozdíl mezi klasickým rande a stack datingem? Stack date, nazývané také „pochůzkové rande“, je, když zařazujete milostné schůzky mezi ostatní aktivity ve vašem běžném denním rozvrhu, ať už jde o rande na snídani, během pracovní doby, nebo někde po cestě za přáteli. Je to technika seznamování, kterou používají především lidé z Gen Z. Chtějí randit, ale nechtějí z toho dělat událost. Někdy si dokonce klidně dávají více rande za den nebo za sebou – samozřejmě když na to ještě mají čas.

Co udělají seznamovací aplikace s vaší váhou?

elle.cz

Rande podle diáře

Mladí nezadaní si v zásadě domlouvají rande spolu s tím, co už mají na daný den na talíři. Prostě vetknou rande někam mezi práci, cvičení a kafe s kamarády. Vnímají to tak, že i když je randění důležité, nemusí mu věnovat příliš energie a času. Když se seznamováním zacházejí jako s další položkou ve svém diáři, nejen, že si ušetří dlouhé přípravy a nervy, ale ještě mají možnost předvést svému protějšku autentičtější verzi sebe sama, žádnou načinčanou virtuální realitu po dvou hodinách strávených před zrcadlem. Až 32 % uživatelů Tinder pochzejících z Generace Z se dokonce schází na rande během pracovního dne. Jdu si pro kafe, chce někdo něco vzít? Podle Brunsona dokonce někteří mladí uživatelé Tinderu dokonce pojímají seznamování tak, že chodí na několik krátkých schůzek za sebou, pokud to jejich denní agenda dovolí.

Speed dating ve vlastní režii

Je to něco jako speed dating, jen bez organizátorů a bez bzučáků. Myšlenka je taková, že randění je za normálních okolností časově náročné až vyčerpávající, a protože ne vždy vede k romantickému konci, můžete snížit potenciální zklamání a ušetřit svůj drahocenný čas tím, že si naplánujete více schůzek během jedné noci. Uživatelka TikToku Paretay vysvětuje ve svém virálním videu: „Zarezervuji si je v hodinových blocích najednou. Tři rande, jeden páteční večer, pojďme." Teoreticky to může znít jako plán na zábavný večer, pokud tedy nedojde k nepředvídatelným událostem. Je potřeba zvážit, že se přeci jen může objevit určitá nervozita. Naslouchání a vstřebávání nových informací od relativně cizího člověka může být únavné a emocionálně náročné. Je fér svou únavu a horší náladu přenést na další schůzku? Nebo naopak – co když se vám na rande zadaří a nebudete se chtít po hodině rozloučit? Rušit narychlo to další není zrovna dvakrát slušné. A co když si dáte jednu, dvě, tři skleničky? Objevit se na prvním rande ovíněný z toho předchozího taky není právě nejlepší.

Hookup kultura: To swipe or not to swipe

elle.cz

Hlavně přirozeně

Ten nejlepší z důvodů, proč začít se stack datingem, je autenticita. Neděláte ze sebe nic, co nejste, protože na to jednoduše nemáte čas. Když se s někým sejdete v pracovní době (a v pracovním oblečení) nebo si dáte kávu po posilovně, předvedete svému protějšku to, jak běžně vypadáte a jak se běžně chováte. Což je, pokud budete mít love match a začnete spolu chodit, přesně ta verze vás samotných, kterou uvidí nejčastěji. A naopak – předpokládá se, že stejně na tom bude i váš protějšek. Vy oba si tak ušetříte nejen spoustu času s přípravou na rande, ale také zkrátíte čas objevování skutečného já toho druhého.

Výhoda nízké investice

Vecpat rande do obědové pauzy nebo před lekci jógy má velkou výhodu. Když je vám jasné, že z tohoto mraku pršet nebude, máte dobrý a legitimní důvod, jak rande ukončit bez toho, aniž byste druhého urazili. Je snazší se rozloučit, když máte sotva půl hodiny na oběd nebo jasně dané plány poté jako omluvu. Je to chytré i z hlediska bezpečnosti. Muset po schůzce někde být znamená, že pokud byste byli v nebezpečí, vaše zpoždění by pravděpodobně někdo hned zaznamenal a začal vás shánět. Další výhoda stack datingu? Nízká osobní investice. Pokud chodíte na rande náhodně a spojení nikam nevede, nebudete tolik zklamaní, jako kdybyste do člověka investovali spoustu času a energie. Budete také schopni lépe rozeznat, s kým jste kompatibilní, protože můžete jasněji porovnat, jak které rande probíhalo, když je zažíváte jedno po druhém. Nicméně! To, že je rande součástí vašeho běžného denního programu neznamená, že byste měli v druhém vzbuzovat pocit, že vám na něm vlastně příliš nezáleží. Věnujte svému protějšku svou plnou pozornost tím, že odložíte telefon, budete se ptát na jeho život a zájmy, a pokud to tak budete cítit, nebojte se flirtovat a prodloužit si rande i za původně vymezený čas.

Zdroj: Glamourmagazine.co.uk, glam.com, cosmopilitan.com, Tinder, mashable.com