Stát si za svým není hřích Aneb naučte se být občas trochu zlá

Doby, kdy názory, pocity a nápady žen byly druhořadé, jsou dávno pryč. Dnes máte jako žena nebývale silný hlas a zároveň právo jej použít, kdykoliv je potřeba. Nebojte se proto této šance využít. Zapomeňte na staré klišé, co by se mělo, hodilo, patřilo… Žijete ve skvělé době! Stírá se pomyslná propast mezi mužským a ženským světem. Můžete všechno, nebo naopak nemusíte vůbec nic. Volba je jen na vás.

Nebojte se ozvat

Ať už v práci, doma nebo mezi přáteli. Proč byste musela stále jen kývat na souhlas a svůj názor si nechávat pro sebe? Zahoďte ostych a jděte s kůží na trh. Nebojte se říct svůj názor. Navrhněte řešení, postup, jiný nápad, jiné možnosti… Buďte svá a nebojte se toho. To, že máte jiný pohled na věc než ostatní, není důvod k obavám. Naopak, otevře se vám prostor k diskuzím, ze kterých můžete vyjít jako vítěz nebo minimálně jako respektovaný soupeř, který má rozhodně co říct. Pokud se naučíte prezentovat své názory a stát si za svým, vaše okolí s vámi začne debatovat a nebude trvat dlouho a ocitnete se v centru dění, kde váš hlas bude jedním z těch, který budou chtít všichni slyšet.

Fenomén Instavictims: Kam až může vést nátlak Instagramu?

elle.cz

Pryč s výčitkami

Výčitky v tomto ohledu nemají prostor ani místo. Když opustíte svou komfortní zonu, jediné, co se může stát, je to, že získáte. Zkušenosti, možnosti, příležitosti, nové nabídky… Nebojte se projevit a být na chvíli středem pozornosti. Naopak. Naučte se strhnout veškerou pozornost na sebe a začněte si užívat toho, že pomyslná záře reflektorů míří na chvíli jen a jen na vás. Zezačátku to bude možná těžké a budete si na svou novou polohu zvykat, uvidíte ale, že časem si budete víc než jistá sama sebou a žádný argument či diskuze vás nevyvede z rovnováhy.

Jste absolutní introrvert? Nebraňte se pomoci profesionálů

Ne každý se narodil jako suverénní řečník a sebevědomý jedinec, kterého nic nerozhází a který má odpověď ještě dřív, než zazní otázka... Pokud máte s vystupováním potíže, nebojte se svěřit do rukou těm nejpovolanějším. Existuje nespočet kurzů, které vám mohou pomoci zbavit se prvotního ostychu. Pokud nejste připravená na kurzy s více lidmi, objednejte se k odborníkovi jako jedinec. Občas není na škodu, svěřit své pocity někomu úplně cizímu, nezúčastněnému a vyslechnout si jeho názor, nápady, myšlenky. Ano, vaše přítelkyně jsou tu samozřejmě vždy pro vás, ale upřímně – člověk mimo vaši sociální bublinu vidí věci vždy trochu střízlivějšíma očima, než lidé kolem vás.

Buďte svá, ale zároveň emaptická

Stůjte si za svým ale buďte empatická vůči ostatním. Naslouchejte, vnímejte, buďte parťákem k diskuzi. Dejte protistraně najevo, že vás zajímá její názor a že určitě nepatříte mezi ty, kteří neuznávají jiný pohled na věc než ten svůj. Vybudujete si tak u druhých důvěru a získáte si respekt.

Naučte se užívat si svá malá vítězství

Povedlo se vám přesvědčit šéfa, partnera nebo třeba jen kamarádky, že váš nápad je lepší než ten jejich? Dokázala jste jim s grácií vyargumentovat, co jste potřebovala? Vzala jste situaci do svých rukou a ozvala se i přes počáteční ostych? To je přece skvělé. Buďte šťasntá, že vás vaši blízcí respektují a berou váš názor vážně. O to přece celou dobu šlo a jde! Užijte si svou nově nabytou sebedůvěru a už ji nikdy neztraťte. Váš úspěch patří jen vám a není důvod být skromná a nepřiznat si své zásluhy. Patří vám. A právem.

 

Zdroje: CNN Health, Vice.com