Zbavte se zlozvyků, které vám komplikují život. Jednou provždy!

Na samém začátku je důležité si uvědomit, které zlozvyky vás trápí a poté se zaměřit na jejich trvalé odstranění. Trápí vás emoční přejídání? Stala se z jedné popracovní skleničky tradice, kterou si nejste schopna odepřít? Je prokrastinace a odkládání věcí na neurčito vašim denním chlebem? Jste notorická dietářka a neumíte odolat žádné novince, která se v tomto směru objeví? Pokud jste alespoň jednou odpověděla „ano“, je na čase se se svými zlozvyky poprat.

Pokud jste se stala na čemkoliv závislá, vysvětlení je dle odborníků zcela jasné. Vaše závislost vám nahrazuje něco, co vám chybí. Dobrou zprávou je, že pokud si uvědomíte, co je to ono chybějící ve vašem životě, máte velkou šanci uspět a svého nešvaru se zbavit. Máte pocit, že vám nic nechybí a přesto jste se stala obětí stále se opakujícího zvyku? Není asi úplně nutné začít rozebírat vaši stávající situaci s řadou terapeutů a snažit se přijít záhadě na kloub. Bohatě stačí, že už dále nechcete být součástí kolotoče, který sama neřídíte, a necítíte se při téhle jízdě komfortně.

Připraveni? Začínáme

Zapomeňte na pocity jako jsou sebelítost, strach, výčitky, úzkost nebo pocit prohry. Nic z této škály emocí vám nepomůže. Naopak. Přistupte k odstranění vašich zlozvyků, jako k novému začátku ze kterého se budete radovat, budete se na něj těšit a budete na sebe náležitě hrdá. Je snadné pokušení, ať už mluvíme o jakémkoliv, propadnout. Děje se to navíc všem lidem – bez ohledu na věk, povolání či pohlaví. Přiznat si problém rozhodně není slabost. Podle odborníků jde dokonce o obrovský a především úspěšný progres, který vás povede k cestě za lepšími zítřky.

Ve zdravém těle...

Čím nahradit to, co se vám stalo zlozvykem? Je to snadné. Čímkoliv jiným – ovšem méně škodlivým. Z našich zkušeností víme, že lékem na téměř všechny problémy bývá sport. Není potřeba trávit denně ve fitku několik hodin, abyste zapomněla na to, co vás trápí. Stačí, když si půjdete zasportovat ve chvíli, kdy se vás opět začnou zmocňovat touhy po tom, co si odpíráte. Stačí krátká procházka, rychlý běh nebo plavání – cítíte jak s každým tempem odplouvá i váš „problém“.

Sdílená starost, poloviční starost

Skvěle také funguje sdílení. Teď určitě nemáme na mysli sociální sítě, i když i to je pro někoho forma terapie, která mu vyhovuje. Mluvíme spíš o sdílení s někým blízkým. Kamarádka, partner, kolegyně v práci… Ti všichni se mohou stát vašimi majáky, kteří vám budou oporou i v té největší bouři. Stačí důvěřovat a zbavit se pocitu, že vás bude kdokoliv soudit. Nebude.

Zlozvyk nevyhodíte oknem, musí odejít krok za krokem po schodech ze dveří.

Cesta za lepším já

Změňte všechny své denní rutiny. Tím, že budete mít úplně nový režim, zaměstnáte hlavu, budete přemýšlet nad novými návyky a jejich zařazením do běžných dnů, a na ty staré si ani nevzpomente.

Cestujte. Říká se, že člověk svým problémům neuteče ale v novém prostředí se na věci snadněji dívá s větším nadhelem. Neobklopuje vás váš běžný život a vy máte čas se soutředit na to, co je podstatné a důležité. Určitě není potřeba cestovat na druhý konec světa. Mnohdy stačí i víkend s kamarádkou v jiném městě nebo návštěva příbuzných, kde na své problémy nebudete mít díky všetečným dotazům celé rodiny čas ani pomyšlení.

Naučte se znovu učit

Vzdělávejte se. Ne, není nutné se znovu vrátit do školních lavic, ale existuje spousta kurzů či workshopů, které dodají všedním dnům naprosto jiný rozměr. Najednou se na ně budete těšit a budou pro vás vším, jen ne stereotypem, díky kterému tak snadno vznikají zlozvyky, kterých se pak dlouze a složitě zbavujeme.

Vítej, mé nové já

Už Mark Twain říkal, že zlozvyk nevyhodíte oknem, musí odejít krok za krokem po schodech ze dveří. Nesnažte se proto nic uspěchat. Stanovte si motivaci a za každý pokrok se následně odměňte. Forma odměn u nás funguje už odmalička a v dospělosti je pro nás mnohem větší motivací, jelikož si následnou "výhru" uvědomujeme a těšíme se na ni. Mít zlozvyky je naprosto běžná věc. Trpí jimi většina lidí a to včetně těch, do kterých byste to možná vůbec neřekli. Není však třeba se hroutit. Všechno se dá řešit, všeho se dá zbavit a vždy je snadné začít znovu a lépe. A pokud se to nepovede hned napoprvé? Nepropadejte panice. Dělat chyby je normální, neměli byste se za ně však zbytečně trestat. Zkrátka mějte na paměti, že zítra je nový den a tím začíná zbytek vašeho života. Jaký bude, je jen na vás...

 

Zdroje: Wikipedia Commons, bbc.co.uk, Elle.com