Vy ho milujete, oni ho nesnáší. Jak usmířit partnera s vaší rodinou?

Jako ze špatného filmu

Příchod nového člověka do rodiny může být problematický. Vaše specifické vztahy mohou být pro osobu zvenčí těžko pochopitelné a ještě hůře proniknutelné. A čím víc se snaží, tím hůře to může jít. Jen si vzpomeňte na scénáře filmů Příšerná tchyně nebo Fotr je lotr. Ačkoli se partner snaží sebevíc, přísným sítem vaší rodiny jen tak neprojde. Pokud si váš přítel nerozumí s vašimi rodiči nebo dokonce se sourozenci, je nejdůležitější se zamyslet, jaký je důvod jejich vzájemného nesouladu.

Proč spolu nevycházejí?

Jednou z nejčastějších příčin jsou ideologické nebo kulturní rozdíly, které často definují různé způsoby vidění a chápání života. Někdy je tento rozpor v kritériích tak výrazný, že je prakticky nemožné najít společný bod, který by umožňoval harmonické soužití. Možná je vaše rodina příliš tradiční a váš partner zase přehnaně nekonvenční. Možná nedošlo ke shodě v názorech na váš společný budoucí život, nebo se vaší rodině nemusí zamlouvat způsob, jakým s vámi partner mluví a jedná. Každý rodič má v paměti, kolik práce mu dalo vychovat své dítě. A také má dost jasnou představu o tom, jak by měl budoucí život jeho potomka vypadat a jaké má nároky na jeho partnera. Splnit je může být dost obtížné. A přesvědčit jej, aby z nich slevil, protože vy netoužíte po vztahu s o deset let starším neurochirurgem, ale s týpkem, který provozuje v sezóně půjčovnu wakeboardů, může být ještě těžší. Zkuste směrem k rodičům vyvinout snahu o pochopení. I vaše životní perspektiva se může časem měnit. Zkuste jim vysvětlit, čeho si na partnerovi vážíte a čím vám učaroval.

Miluju tě, baby. Ale nechci s tebou žít. Proč stále přibývá mingles?

elle.cz

Dětinská žárlivost

Jindy důvod k nesnášenlivosti nestojí na rozumu, ale na emocích. Spouštěčem otevřené nebo skryté války může být žárlivost. Na jedné straně jsou rodinní příslušníci, kteří mají pocit, že už v životě svého dítěte (nebo sourozence) nezastávají tak důležité místo, že se objevil někdo, kdo je na žebříčku důležitosti a potřebnosti nahradil. A tak udělají, co mohou, aby váš vztah s přítelem podkopali. A na druhé straně je partner, kterému může připadat, že jsou vaše vztahy s rodinou stavěny nad vztah k němu, a to špatně snáší. Tento problém se nejčastěji vyskytuje ve vztahu snacha – tchyně. Matky špatně snáší, že jejich synovi učaruje jiná žena, natož když ho někdy staví do latě nebo se mu snaží vtisknout jiný způsob života, než vyznává jeho původní rodina. A naopak – snachy špatně snáší, když mají tchyně před nimi v mnoha ohledech přednost a svým partnerům vyčítají, že jsou mamánci. Najít v takovém vztahu balanc, je extrémně těžké.

Nové uspořádání vztahů

Začlenění nového člověka do rodiny (zejména pokud jsou její členové složitější povahy) vždy vyžaduje čas na určitou adaptaci. Během ní obě strany potřebují čas na vzájemné seznámení a na přenastavení rolí, které dříve existovaly. Toto období je pro budoucí vztahy klíčové. Obě strany by měly takzvaně sundat nohu z plynu, snažit se navnímat, jaká je jejich protistrana a jaké hodnoty vyznává. Také co by jí mohlo vadit. Není na škodu si nechat pro sebe některé extrémní názory nebo životní postoje, popřípadě vyhrocené reakce na ně. Netvrdíme, že by se měli všichni přetvařovat, ale na některá odhalení je času dost a některá fakta či povahové rysy se přijímají lépe, když už máte k dotyčnému vytvořený pozitivní vztah a znáte především jeho klady. Pokud rodinná adaptace probíhá bez problémů, je snazší dosáhnout rovnováhy a alespoň respektu, když už ne rovnou náklonnosti.

Hádkami k lásce. Využijte konflikty a zlepšete díky nim svůj vztah

elle.cz

8 tipů, jak to mezi vaší rodinou a partnerem urovnat:

  • Poslouchejte důvody druhých. Pokud odmítnete porozumět důvodům, které vedou vašeho partnera nebo vaši rodinu k tomu, že nemají jeden druhého v lásce, zabrání vám to proniknout ke kořenům této situace, ale problémy se ještě prohloubí. Na druhou stranu, pokud projevíte otevřenější a smířlivější postoj a otevřete se naslouchání důvodům obou stran, budete schopni lépe pochopit, co se děje, abyste to co nejdříve vyřešili.
  • Přijměte všechny perspektivy. Pochopte, že každý má svůj rozum a jeden je platný jako druhý, jsou to různé způsoby vidění reality.
  • Vysvětlete, že láska není výlučná. Někdy je důvodem špatného vztahu mezi vaším partnerem a vaší rodinou strach ze ztráty vaší lásky. Dobrým způsobem, jak zklidnit jejich obavy a obnovit jejich sebevědomí, je vysvětlit jim, že láska, kterou cítíte k té či oné straně, není výlučná, ale naopak obohacuje život váš i vašeho okolí.
  • Vyhněte se citovému vydírání. Nenechte se ani jednou ze stran manipulovat a vydírat, že je nemáte rádi, když bráníte druhou stranu.
  • Utněte kritiku. Nenechte svou rodinu mluvit o svém partnerovi ošklivě a naopak. Negativní komentáře jedné či druhé strany okamžitě zastavte a dejte najevo, že tohle nechcete poslouchat.
  • Buďte upřímní a požádejte o pochopení. Navzdory problémům, které mohou existovat, vás váš partner i vaše rodina milují a chtějí pro vás to nejlepší. Dejte jim proto vědět, jak se v této situaci cítíte a požádejte je, aby vám pomohli problémy vyřešit.
  • Apelujte na respekt. Někdy existují problémy, které jsou neslučitelné. To by se však nemělo stát překážkou pro udržení korektního vztahu vašeho partnera a vaší rodiny. Apelování na respekt v těchto případech a stanovení jasných hranic vám pomůže zlepšit soužití, aniž byste ublížili kterékoli ze stran.
  • Vyhýbejte se konfliktním tématům. V každé rodině i ve vztahu existují ožehavá témata, kde panují jasné neshody. Jejich opakované probírání nepřiblíží úhly pohledu, ale naopak vyvolá diskuse, které ještě prohloubí již existující propast. Je-li to možné, vyhněte se vytahování těchto kontroverzních témat na světlo.

Nenechte se semlít

Ačkoli leží důležitá role smírčího soudce na vašich bedrech, neleží na nich výhradně! Vyřešení složitého vztahu mezi vaším partnerem a rodinou není pouze vaší odpovědností, ale týká se všech stran. Pokud se váš partner nebo rodiče nepokusí o zlepšení vztahu sami, můžete se rozkrájet a nic nezmůžete. Také by na vás neměli tlačit, abyste se postavili na jednu nebo druhou stranu a takzvaně si vybrali. Staví vás tím mezi mlýnské kameny, což je situace, která si dříve nebo později vybere svou daň – ať už na vašem zdraví nebo na vašich vztazích. Je nezbytné, aby jeden i druhý pochopili situaci, převzali svou míru odpovědnosti a byli dostatečně sebekritičtí i sami k sobě. Jakmile pochopí, že navzdory rozdílným úhlům pohledu pro vás obě strany chtějí to nejlepší, budou připraveny udělat první krok a urovnat konflikty.

Spřátelte se s ex vašeho partnera. Lepší kamarádku nenajdete!

elle.cz

Zdroj: ELLE.com/es a autorský článek