Miluji tě, ale při sexu myslím na jiného. Pouhá fantazie, či problém?

Myslet na jiného: pro polovinu z nás běžná praxe

Výzkumníci z organizace OnePoll nedávno mezi 2000 sexuálně aktivními dospělými uspořádali výzkum, jehož cílem bylo zjistit, jak moc jsou zadaní lidé během milování s partnerem mentálně přítomní. Jeho výsledky byly překvapivé. Zjistilo se, že až 49 % těch, kteří mají stálého životního a sexuálního partnera, během milování s ním utíká myšlenkami k někomu jinému. Co je důvodem představ o někom jiném, zatímco se milujete se svým partnerem? Mezi ty nejčastěji zmiňované patří nespokojenost s aktuálním vztahem, touha po novém sexuálním zážitku nebo po zpestření, ale také dočasné ovlivnění chuti na sex stresem. „Zjištění, že polovina lidí při sexu utíká do světa představ ukazuje, že mít různé erotické fantazie opravdu není nic neobvyklého,“ komentuje výsledky výzkumu expert Michal Večeřa z jednoho z českých online sexshopů. „Podnětem k zamyšlení by mohlo být to, co uvedlo 61 % respondentů: že mají někdy sex jen proto, že to po nich chce partner. V takových situacích asi není moc divu, že myšlenky zabloudí jinam,” odhaluje další z možných příčin Večeřa.

Nebaví vás sex s partnerem? Problém je možná ve vaší hlavě. Co s tím?

elle.cz

Fantazie, nebo problém?

Sexuální představy o někom jiném, než je náš dlouhodobý partner, mohou být přitom i dobrým varovným signálem o vlastní spokojenosti ve vztahu. Ve vyjádření pro New York Post to uvedla vztahová koučka Jana Hocking. „Je potřeba se zeptat sám sebe – používám tyhle fantazie jako způsob neškodného požitku? Nebo je to ve skutečnosti cesta, jak unikat ze svého nudného milostného života?“ upozorňuje Hocking a dodává: „Pokud vás někdo mimo váš vztah přivádí do varu, a vy si prostě jen chcete chvíli užívat ve světě fantazie, tak si nic nevyčítejte. Patří to ke zdravé sexualitě a ta je i odrazem spokojenosti se vztahem. Ale jestli jste už nějakou dobu ve svém vztahu nešťastní a bez toho, aniž byste při sexu mysleli na někoho jiného, máte problém vyvrcholit… pak je možná správný čas se nad stavem svého vztahu zamyslet.“

Proč je nevěra tak lákavá? Máme ji v genech, může za ni chemie i stres

elle.cz

Představy místo komunikace

Podle většiny odborníků je základem pro řešení problémů v intimním vztahu vzájemná komunikace. Pro spoustu lidí je ale jednodušší řešit případné problémy ve vztahu nebo nespokojenost v sexuálním životě fantazií než promluvou, která může být pro obě strany nepříjemná. Promluvit si o tom, co se nám nelíbí a co bychom chtěli jinak, je pro mnoho lidí problém. Průzkum mezi českými respondenty, který provedl sexshop Yoo.cz, odhalil, že 42,5 % žen a 47,3 % mužů má problém dát svému partnerovi zpětnou vazbu o tom, co by příště v sexu potřebovali změnit. To může snadno vést k problémům nejen v posteli, ale i v partnerském soužití. Nezřídka se totiž neuspokojivý sexuální život promítá i do jiných sfér partnerství. „Pokud se nemůžeme otevřeně a upřímně bavit o svých intimních potřebách, jak můžeme očekávat, že se budeme moci otevřeně a upřímně bavit o čemkoliv jiném?" říká psycholožka a spisovatelka Esther Perel.

Deep throat queen: Staňte se královnou orálního sexu

elle.cz

Zdroj: nytimes.com, yoo.cz