Oldrich Voyta – český Manolo Blahnik, který dobývá svět


 

Oldrichu Voytovi je čerstvých třicet let, a za tuto krátkou dobu toho stihl opravdu mnoho. Tři roky působil v designérském studiu v Pekingu, v rámci čehož získal prestižní ocenění za návrh 3D obuvi a chytré masky, která efektivně filtruje smog. Vytvořil nespočet kostýmů pro divadelní a baletní představení, na nichž se častokrát podílel i jako choreograf i režisér: Spolupracoval s několika obuvními značkami, a také vytvořil přehlídkovou obuv pro kolekce známých českých návrhářů jako Jiří Kalfař nebo Lukáš Spilka, které byly prezentovány na světových týdnech módy. Byl také jedním z organizátorů výstavy Manola Blahnika, pořádané v Praze v roce 2017. Právě tehdy se podvědomě zrodila myšlenka vzkříšení tradice obuvního giganta Tomáše Bati…

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

V rámci svého studia na UTB se Oldrich Voyta věnuje hned několika různým aspektům obuvního designu – biomechanice chodidla, technologickým implementacím do obuvi, ale také i materiálovému inženýrství, kde pracuje s 3D tiskem, 3D knittingem, či novým druhem udržitelných materiálů jako například Malai (bakteriální celulóza). Jeho poslední projekt – Zonal Pesonalized Footwear mu dokonce vynesl 1. místo v národním finále prestižní soutěže FameLab ČR. Pomocí 3D scaneru, senzorů a podiatrické tlakové desky může tato chytrá obuv sledovat hodnoty jako tlak nebo vlhkost přímo zevnitř. Sledování těchto hodnot je důležité primárně pro lidi s cukrovkou, kteří časem ztrácí cit v končetinách. Využití má však i u vrcholových sportovců.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Jeho největší touhou však vždy bylo tvořit obuv na podpatku. Stejně, jako každý jiný mileniál i Oldrich Voyta vyrůstal na Sexu ve městě, ve kterém se objevily ty nejkrásnější páry moderní pop kultury. Ve svém volném čase se tak rozhodl navrhnout svou první kolekci, ve které spojit všechny své vášně dohromady – lásku k divadlu, řemeslu, technologiím a nestárnoucí estetiku elegance. Tak vznikla kolekce „Ópera“. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Nechal se inspirovat interiéry Národního divadla – oponou Vojtěcha Hynaise, múzami Františka Ženíška a malbami Mikoláše Aleše. Právě tam, kde během představení ožívá tajuplná magie vizuálního umění, se propojují hlavní elementy jeho kolekce. Design však nebyl jedinou složkou, na kterou se designer soustředil. Bylo pro něj důležité vytvořit obuv, která by byla pro její majitelku pohodlná, a to po celou dobu nošení. Provedl proto na první pohled neviditelné úpravy, jako rozšíření stélky v oblasti prstů (pro eliminaci deformit chodidel), vyvýšil vnitřní klenbu a vyrobil speciální design podpatku, který je i při své výšce (10cm) velmi stabilní. 

 

Oldrich Voyta

Minimalismus "je ne sais quoi": Které značky oblékají módní insideři?

elle.cz

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Jakožto každý novodobý designer i Oldrich Voyta bere v potaz udržitelnost, a vydal se proto cestou upcyklingu – získal tak zbytkové materiály od české společnosti Polstrin (specializující se na výrobu čalouněného nábytku), a v rámci výroby podešve využil třísločiněnou kůži, která nemá negativní vliv na flóru a faunu ani po svém rozkladu. Český element byl navíc umocněn spoluprací se značkou Preciosa components, jejichž oslepující krystaly dekorovaly hned několik lodiček.

Všechny kusy jeho kolekce jsou navíc ručně dělané na zakázku, čímž nejen eliminuje nadprodukci, ale zároveň činí každý pár neopakovatelným unikátem. Cena jeho obuvi se pohybuje okolo €400. 

Jsou krásné, pohodlné, uzpůsobené pro svou nositelku, a zároveň oslavují české řemeslo – je to vše, po čem žena touží... 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Světové i domácí novinky ze třpytivého světa šperků

elle.cz