Zemřel Alber Elbaz, bývalý kreativní ředitel značky Lanvin

 

Izraelský kreativní ředitel, známý především svým působením ve francouzském luxusním domě Lanvin, zemřel v sobotu v nemocnici v Paříži. Tuto zprávu potvrdila mateřská společnost značky Compagnie Financière Richemont. Designér, byl údajně před svou smrtí pozitivně testován na Covid-19, příčina smrti však ještě nebyla oznámena. Bylo mu 59 let.

Alber Elbaz byl známý především svým působením v Lanvinu, kde zastával pozici kreativního ředitele od roku 2001 do 2015, přičemž se mu podařilo značku opět přivést na svůj elegantní vrchol. Po pěti letech, kdy si dával pauzu od světa módy, nedávno založil vlastní brand AZ Factory.  

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

“Ztratil jsem nejen kolegu, ale i drahocenného přítele... Alber měl bohatě zaslouženou pověst jednoho z nemilovanějších a nejzářivějších postav v tomto odvětví. Vždy mě fascinovala jeho inteligence, citlivost, štědrost a bezedná kreativita,” sdělil v oficiálním prohlášení zakladatel společnosti Richemont Johann Rupert. “Byl to muž neobyčejného talentu a vřelosti a jeho jedinečná vize, smysl pro krásu a empatie zanechávali dojem, který přetrvá.” 

Mohlo by se vám líbit

Lanvin: V hlavní roli bonvivánství

„Joie de vivre" podle módního domu Lanvin je o velkoleposti, honosnosti, ale především o zábavě a touze po lehkosti žití. Nová podzimní kolekce je toho dokonalou syntézou.
elle.cz

Narodil se v Casablance v Maroku v roce 1961. Jeho rodina však záhy emigrovala do Izraele. Alber již jako malý kluk projevil zájem o herectví a objevil se u něho přirozený talent pro improvizaci. To však neznamená, že umění a móda nebyly součástí jeho života. Matka ho v této cestě povzbuzovala a naučila ho různé způsoby, jak kreslit lidské tělo. Když nastoupil tříletou povinnou vojenskou službu, ze zdravotních důvodů byl pověřen zábavou. Po jejím ukončení si pohrával s myšlenkou stát se hercem, avšak v roce 1982 se místo toho rozhodl pro módní design a zapsal se na Shenkar College.  

Díky finančnímu daru od své matky se po absolutoriu přestěhoval do New Yorku, kde vzal práci jako designér. Zde byl představen Geoffremu Beene a tento klasický návrhář se mu stal mentorem. Od té doby jeho kariéra jen vzkvétala. V roce 1998 ho najal Yves Saint Laurent, aby navrhoval dámské kolekce, avšak z důvodů smíšených recenzí na ně ho o dva roky později nahradil Tom Ford. Alber si vzal volno, aby cestoval po Indii a Dálném východě, jeho cesta však byla přerušena, když mu byla nabídnuta pozice kreativního ředitele v luxusním módním domě Lanvin.  

Alber Elbaz je považován za jednoho z nejinovativnějších návrhářů všech dob a dokázal za svou kariéru vytvořit styl který by se dal považovat za dokonale nedokonalý. Jeho oblečení má nadčasový nádech, výrazné kouzlo a často nedokončené švy mu dávají punc jedinečnosti.  

Mohlo by se vám líbit

Nová královna u Lanvin. Značku povede Bouchra Jarrar

Od odchodu Albera Elbaze z postu kreativní ředitele francouzského módního domu Lanvin se hodně spekulovalo o jeho nástupci. Od dnešního dne je jasno – do čela značky byla jmenována Bouchra Jarrar.
elle.cz