Cesta Sama Smitha: z barových toalet až k nebinární megastar!

 

Mnohými cenami ověnčený britský umělec se po minulém víkendu chlubí rekordem. Celkový počet prodejů jeho nosičů na celém světě přesáhl hranici třiceti milionů. Takovými čísly se mohou pochlubit ti největší hudební umělci všech dob jako kapela Beatles s deskou „Abbey Road“ nebo Pink Floyd s albem „The Wall“. Ač takové mety Sam dosahuje se všemi svými alby dohromady, je to pro něj výborný výsledek, který ho už nadosmrti zařazuje mezi elitu pop music jednadvacátého století. Cesta k takovému statusu ale nebyla jednoduchá.

Brit Awards 2021: Velkolepá vystoupení a ženská energie

elle.cz

Sam miloval hudbu od malička, ale svou profesní kariéru začínal v baru, kde uklízel záchody. Chtěl být blízko k hudbě... Tohle byla sice rozporuplná, ale jistá cesta. Přestože hudbu studoval, chtěl být přímo v prostředí kde každý večer rezonuje. „Je to teprve dva roky, co jsem čistil toalety,“ řekl Sam v jednom z rozhovorů v roce 2014. „Často si to připomínám, protože nechci nic v životě brát jako samozřejmost.“

 

 

Dá se říct, že na oněch záchodcích ho ale potkalo i štěstí. V baru totiž začínající umělec narazil na bratské hudební duo Lawrencových známé coby Disclosure, které jej později oslovilo ke spolupráci. Právě ta Sama přiblížila k debutové desce. „Zaujal nás, a tak jsem se na něj zeptali a zjistili, že to je nějaký chlapík, který pracuje v baru, ale že to není profesionální hudebník, přestože má krásný hlas,“ nechal se jednou slyšet Howard Lawrence. Když ale poprvé slyšeli Sama zpívat, aniž by znali jeho obličej, mysleli si, že se jedná o ženský hlas.

Přes notoricky známé featuringy v rámci elektronických projektů se pak Sam dostal k vlastní debutové desce v roce 2014. The Lonely Hour se následně dostala do hitparád na 1. místě ve Velké Británii a na 2. místě amerického žebříčku Billboard Top 200 a směle pokračovala v překonávání rekordů.

Chceme Lorde! Jak je na tom s novou deskou?

elle.cz

Pro mladého muže ale závratný úspěch představoval i obrovský životní zvrat a zápas. Ihned po vydání alba se Sam vyoutoval coby gay muž a začal bojovat s předpojatostí společnosti vůči svému vzhledu. Kariéru přitom už tak začal se zlomeným srdcem. Při vyhlašovacím ceremoniálu Grammy v únoru 2015 po získání čtyř cen pronesl: „Rád bych poděkoval muži, o kterém tohle album je. Tím, že mi zlomil srdce, mi vyhrál čtyři Grammy.“ 

Nebyl za svou plnoštíhlou postavu kritizován, ale zároveň mu byla, leč v pozadí, stále připomínána. S druhým albem se tak rozhodl pro výraznou osobní proměnu. „Mám pocit, jako bych prošel hurikánem a vrátil se silnější. Byla to má velká osobní cesta. Nechtěl jsem pro to ani vytvořit popový trhák, jako spíš lyrický hudební deník,“ vysvětloval Sam po zveřejnění desky The Thrill of It All. Kritici nadšeni místy tklivou i entuziastickou, ale nikterak kýčovou náladou zařazovali Sama na nejvyšší příčky hodnocení. Tak započala cesta VIP hudební superstar a módní ikony. Objevil se v kampani módního domu Balenciaga a na titulních stranách nejprestižnějších magazínů. Jenže jeho osobní transformace zdaleka nebyla u konce. Přišla totiž až minulý rok a zpěvák ji oznámil až letos.

 

 

Podle svých vlastních slov dlouho bojoval s neuchopením, a tak v lednu roku 2021 oznámil, že se prohlašuje za nebinárního jedince, tedy toho, který nepatří ani k jednomu z odsud rozpoznaných pohlaví. Tady tedy přichází změna rodu i v našem textu. 

Ačkoli jsou Sam zatím bez partnera, rádi by poznali někoho, s kým by mohli tvořit rodičovský pár. Na pohlaví prý nezáleží. Část ze svého posledního boje pak také promítli do aktuální desky s názvem LoveGoes, které bylo vydáno v průběhu pandemie. Dosud prý nejosobnější deska se chlubí přebalem, kde jsou Sam se svým novým tetováním, které má údajně symbolizovat jeho úplnou transformaci. My smekáme, taková cesta chce jistě odvahu! 

Zara Tindall: První královnina vnučka

elle.cz