Sklenku vína denně? A proč ne

Mnozí kardiologové se shodují, že víno je prospěšné pro zdraví kardiovaskulárního systému, snižuje riziko infarktu, mozkové mrtvice i cukrovky. Popíjení by mělo však zůstat součástí rozumného životního stylu, spolu se zdravým stravováním, pohybem i odpočinkem. Pití vína rozhodně nezlepší vaše zdraví výrazně více než jeho nepití. Pokud si rádi dáte dobré, kvalitní víno, neodpírejte si ho a v kombinaci s plnohodnotným životem plným zdravého jídla, pravidelného cvičení a odpočinku vám sklenka večer nemusí dělat vrásky na čele.

Méně je pro zdraví více

Pití vína je a vždy bude rozděleno na dva tábory. Mnoho kardiologů tvrdí, že jedna sklenka prospívá našemu srdci, oproti tomu například další studie jasně poukázala na to, že pravidelné každodenní pití i jen jedné sklenky vína zvyšuje riziko předčasného úmrtí. Je to tedy na každém z nás, k jaké skupině se přikloníme. Zde především platí zásada: méně je někdy více.

Mohlo by se vám líbit

Vzývaný i proklínaný: Fakta o alkoholu, která vás možná překvapí

Byť platí pravidlo všeho s mírou, nemusí to být v případě alkoholu tak úplně pravda. Dražší alkohol není lepší a bourbon v čaji vám spokojenější spánek nezajistí. Jakým alkoholovým mýtům věříme zbytečně? A která tvrzení jsou naopak pravdivá?
elle.cz

Proč je denně jedna sklenka vína zdraví prospěšná?

Boost antioxidantů

Víno je jedním z pochutin, které obsahují antioxidanty. Hrozny jsou bohaté na přírodní antioxidanty, které snižují oxidativní stres a záněty. Snižuje také riziko infarktu.

Boj proti zánětům

Chronické záněty trápí spoustu lidí a jsou velmi nepříjemné. Mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku srdeční choroby, autoimunitních onemocnění i některých druhů rakoviny. Je proto nejlepší zakročit, jak nejlépe to jde. Proti chronickým zánětům lze bojovat dodržováním diety, zmírněním stresu i cvičením. Můžete si však pomoci i vínem, které obsahuje tzv. resveratrol, který má protizánětlivé účinky a může pomoci vašemu zdraví.

Žádný stress

Víno zvyšuje koncentraci serotoninu, známého jako „hormonu štěstí“. Více se uvolňuje u starších lidí, proto nezapomeňte dopřát nějakou tu láhev dobrého červeného rodičům nebo prarodičům.

Zlepší se vám paměť

Výzkum provedený ve Wake Forest University Baptist Medical Center v USA naznačuje, že konzumace vína má zcela protichůdný dopad na náš mozek. Účastníci studie prokázali výrazné vylepšené kognitivní funkce a paměti ve srovnání s lidmi, kteří neprojevovali zájem o červené víno.

Zdravá střeva

Lidé, kteří pijí červené víno, mají střeva plná různorodých bakterií oproti lidem, kteří pijí jiný druh alkoholu. Rozmanitý střevní mikrobiom je známkou dobrého zdraví. Vědci věří, že zdravý mikrobiom je důsledkem vysokého obsahu polyfenolů v červeném víně.

Mohlo by se vám líbit

Co ve sklenici, to na tváři. Jak se pití alkoholu podepíše na kráse?

Má to svou podmanivou estetiku: představte si třeba italskou nebo francouzskou filmovou divu s broušenou skleničkou šampaňského v ruce nebo Carrie a její partu, jak brázdí bary na Manhattanu a usrkává Cosmopolitan...
elle.cz

Zdroj: Houston Methodist, Healthline, Wall Street Journal

Časopis ELLE

Listopadové vydání tištěné ELLE 11/24