Jak na plošší bříško? Vyzkoušejte chia semínka

 

Co je CHIA?

"Semínka chia pochází z rostliny Salvia Hispanic L, a jsou velmi výživná," říká Alicia Romano, dietoložka v Tufts Medical Center a mluvčí Akademie výživy a dietetiky. "Semínka sama o sobě jsou komplexním proteinem a jedná se o jeden z nejbohatších zdrojů omega-3 mastných kyselin." 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Mezi uváděné benefity patří:

 

Zdravé fungování srdce

Jsou bohatá na kyselinu alfa-linoleovou (ALA), typ omega-3 mastné kyseliny, která pochází hlavně z rostlin. V lidském těle se ALA může přeměnit na dvě další omega-3 mastné kyseliny – kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a kyselinu dokosahexaenovou (DHA). Víme, že omega 3 mastné kyseliny jsou nezbytné pro zdraví kardiovaskulárního systému, ale vědci se stále snaží zjistit, jak fungují – zda snižují hladinu cholesterolu, riziko mrtvice a infarktu nebo krevní tlak. 

Lepší kontrola glukózy

Studie na savcích zjistila, že strava obsahující chia semínka nebo jejich olej zlepšuje reakci těla na glukózu a inzulín, zatímco jiná studie zjistila, zlepšila řadu metabolických faktorů u potkanů odolných vůči inzulínu. Je třeba provést další výzkumy, ale zdá se, že chia pomáhají vyrovnávat hladinu cukru v krvi, protože jejich vysoký obsah vlákniny zpomaluje vstřebávání cukru. 

Lepší trávení

Chia semínka jsou bohatým zdrojem vlákniny a jsou na vrcholu žebříčku s 10 g ve 2 polévkových lžících, což je jedna třetina denní doporučené dávky vlákniny pro muže a polovina doporučené vlákniny pro většinu žen. Vláknina v chia semínkách je hlavně rozpustná, a proto pomáhá navozovat pocit sytosti a zpomaluje trávení. Semínka rychle absorbují vodu a dokážou přijmout až 10násobek své hmotnosti v tekutině, čímž vytvoří gelovou texturu. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Jak to funguje?

Chia semínka jsou bohatá na antioxidanty, bílkoviny, vlákninu, vitamíny a minerály. Nutriční složení těchto obilovin pomáhá vyvážit stravu a zrychlit metabolismus. Nejdůležitější je však to, že chia absorbují hodně tekutiny, vrchní vrstva semínek nabobtná, naplní žaludek a obalí jej (ideální pro ty, kteří mají zvýšenou kyselost žaludku). Voda s chia semínky poskytuje dlouhotrvající pocit sytosti a pomáhá tak kontrolovat chuť k jídlu. Nápoj navíc reguluje hladinu cukru v krvi, což pomáhá tak krotit chutě na sladké.  

Recept

Tento jednoduchý nápoj se připravuje smícháním 1½ polévkové lžíce chia semínek s 200 ml studené vody. Směs je třeba nechat v lednici alespoň hodinu, aby semínka nabobtnala. Poté gel nařeďte litrem vody. Pro lepší chuť do vody můžete přidat plátky citrusů, ovoce, okurky nebo pár lístků máty. Nápoj tak můžete konzumovat po celý den, a na další den si připravit novou směs.   

Na zdraví! 

VŠEMOCNÝ PLANK: Cvičíte ho správně? A jaké jsou jeho benefity?

elle.cz