REKLAMA

#WELLNESS: Benefity suchého února, které vás možná překvapí

REKLAMA

 

V zahraničí se ujal jako měsíc bez alkoholu leden, my Češi si však držíme suchý únor. Protože je to nejkratší měsíc v roce? Dost možná. Pravdou je, že tato akce se Česku rozšířila díky kampani "Suchej únor" v roce 2013. Tehdy se Liga otevřených mužů rozhodla, že udělá něco pro své zdraví. Vedlo ji k tomu zjištění, že muži v České republice pijí 4x více než ženy, 3x více než je světový průměr a celkově se pohybují na předních příčkách pití alkoholu ve světě. Tento počin se zanedlouho otevřel i ženám – dnes je v něm genderové zastoupení téměř vyrovnané. V roce 2020 se ho zúčastnilo 9 % (cca 600 000 lidí) dospělé populace u nás a povědomí o kampani se rozrostlo na 58 % lidí. A to hovoříme pouze o těch, kteří se skutečně zaregistrovali, mnoho lidí si drží suchý únor pouze samostatně.

Měsíc bez pití alkoholu může celkově přinést mnoho benefitů. Podle online průzkumu mezi účastníky kampaně "Suchej únor" vedl v 86 % k osobní hrdosti, v 78 % ke zlepšení psychiky a koncentrace, v 59 % k menší útratě, v 58 % k lepšímu spánku a k většímu množství energie, ve 44 % k omezení kouření a ve 35 % ke zhubnutí. Podobné výsledky ukázala i zahraniční studie z Velké Briránie, která kromě toho také zjistila, že lidé, co absolvovali suchý měsíc, snížili pití alkoholu ze čtyř dnů za týden na tři. Řada lékařů navíc tvrdí, že měsíc bez alkoholu vede ke značnému zlepšení funkce jater, snížení krevního tlaku a k menšímu riziku cukrovky.

Jedinou nevýhodou suchého února tak zůstává pouze fakt, že je člověk zkrátka měsíc bez alkoholu. Pokud s ním ale nemá problém, tak mu to může jenom prospět. Ovšem jak poznáte, že už balancujete na hranicí alkoholismu? Zahraniční výzkumy uvádí, že pokud si dáte čtyři drinky za večer několikrát do týdne, jde už o nadměrné pití. Jestliže se v tomto scénáři vidíte, je dobré poradit se před absolvováním suchého února s vaším lékařem. Ovšem nezoufejte, nejste v tom sami, Češi v průměru vypijí 14,5 litrů alkoholu za rok a za hranou rizikového pití se pohybuje každý 7. Čech.

Jaké jsou tedy hlavní benefity suchého února?

 

1. Kvalitnější spánek a více energie 

Všimli jste si někdy toho, že pokud pijete, častěji se pak v noci budíte - samozřejmě někdy i s bolestí hlavy? Alkohol nočnímu odpočinku ani regeneraci neprospívá. Odborníci se shodují, že pokud tento typ fermentovaných pochutin vynecháte, získáte až pět REM spánkových fází navíc. To přispívá k lepšímu rozhodování, soustředění i řešení problémů. Samozřejmě, pokud jste lépe odpočatí, všimnete si i vyššího levelu energie, která se speciálně hodí, pokud žijete aktivně a cvičíte. 

2. Hydratace, která prospívá vaší pleti 

Alkohol inhibuje váš antidiuretický hormon zvaný ADH, díky kterému jste náchylnější k dehydrataci. Pokud tedy přestanete pít, všimnete si, že máte méně žízeň, hlad a odezní i bolesti hlavy. Navíc vám poděkuje i vaše pleť, která bude pomaluji stárnout, bude čistší a méně oteklá.  

3. Lepší sex 

Tenhle bod bude možná znít trošku paradoxně, ale je tomu tak. Alkohol sice pomůže cítit se uvolněněji a dostane vás do “nálady”, ovšem také snižuje výkonnost a citlivost nervových zakončení, která je velmi důležitá pro dosažení orgasmu.

4. Boost nálady 

Alkohol je známý depresant a u lidí, kteří více pijí je potvrzena nižší hladina serotoninu – neurotransmiteru, který stabilizuje naši náladu. V době, kdy si musíme psychické zdraví hýčkat, jistě benefitujeme i z faktu, že suchý únor nám pomáhá vypořádat se i s úzkostí a stresem. 

5. Snížené riziko vzniku některých nemocí 

Pití alkoholu zvyšuje krevní tlak. To může postupem času vést k chronické hypertenzi - rizikovému faktoru pro vznik srdečních chorob. Tím, že přestanete pít tedy značně snížíte nebezpečí infarktu a mrtvice. Abstinence působí blahodárně i na váš zažívací systém, který se stabilizuje a samozřejmě prospívá i naším játrům. 

Jak se tedy do suchého února zapojit? Je to jednoduché. Pokud je to něco, co chcete udělat sami pro sebe, stačí prvního února nechat zavřené veškeré flašky, co doma máte. A měsíc (pouze 28 dní) je tak ponechat. Pokud v tom ale nechcete být sami, stačí se zaregistrovat na stránkách suchejunor.cz, čímž zároveň můžete podpořit dobročinné projekty, které kampaň podporuje, nebo se pouze přidat do skupiny na Facebooku, či začít sledovat @suchejunor na Instagramu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA