Vy ještě nepijete matcha latté?

Znáte to… ráno udělat nejen sobě, ale i partnerovi krásný start dne v podobě probuzení oříškovou vůní čerstvě namletých zrn z oblíbené pražírny, která se line bytem a pak si užít společně šálek (až dva) filtrované kávy ke snídani. Během náročného dopoledne si skočíte pro jednu kapsli ke kávovaru v kanceláři pro malou vzpruhu a zpříjemnění dne. Po obědě si vezmete cestou zpět flat white s ovesným mlékem z oblíbené kavárny vedle vaší práce. Nakonec, protože už je pozdní odpoledne a na vás padne únava taková, že se v podstatě už nemůžete na nic soustředit a nedokážete se dokopat ani k sepsání jednoho emailu, je na čase dát si poslední posilující dávku v podobě espressa. Káva je prostě ten nejlepší partner pro jakoukoliv příležitost. Nedokážeme si život bez ní představit. Je vzpruhou, je gastronomickým kultem. Slovní spojení „Jdeme na kafe,“ natolik zevšednělo, že jen těžko s takovou lehkostí řeknete, že jdete na šálek čaje či matcha latté

Mohlo by se vám líbit

ELLE KVÍZ: KVÍZ: Jste kávový expert nebo jen amatérský milovník?

Provází vás šálek kávy celý dnem nebo si kávu dáváte výjimečně jako dezert? Vyznáte se v druzích kávy nebo jste nad nabídkou v kavárně zmatení všemi těmi názvy? Otestujte se, jak moc kávě rozumíte a nebo se jen pojďte dozvědět něco nového...
elle.cz

Proč dát matche šanci ještě dnes?

Tady jsou fakta a benefity mletých čajových lístků pocházejících z Japonska, který se v posledních letech stává stále populárnějším na sociálních sítích, díky kterým se můžete přesvědčit, zda-li se jedná pouze o trend či opravdový zázrak...

1. Obsahuje kofein, ale menší množství

Ne, matcha není bezkofeinová. Pro všechny, kteří si mysleli opak, ano, také obsahuje kofein. Ale v menší míře než káva. Pro představu, šálek matchy obsahuje v průměru asi 70 mg kofeinu ve srovnání se 100-140 mg v šálku kávy.

2. Méně úzkosti, více klidu = l-theanin

Ač se to zdá v kontextu kofeinového nápoje jako oxymorón, je to tak. Matcha obsahuje totiž mimo jiné aminokyselinu L-theanin, která stimuluje produkci uklidňujících transmiterů. Díky tomu pak šálek matchy více podporuje mentální výkon a soustředění bez nervozity.

Mohlo by se vám líbit

Superfoods, adaptogeny: Potřebujeme je v našem jídelníčku?

Adaptogeny, super greens, maca, chlorella, acai... trendy superpotraviny, které nemohou chybět v žádném jídelníčku Vaší oblíbené LA influencerky. Budou i pro vás mít slibované zdravotní benefity, nebo se jedná o něco, bez čeho se váš jídelníček obejde?
elle.cz

3. Stabilní energie, žádný odpolední propad 

I přes menší obsah kofeinu vám je schopna dodat stejné množství energie jako káva. Očekávejte podobné účinky jako po espressu, akorát v delším časovém horizontu. Narozdíl od kávy, která vám dodá instantní příval energie, matcha svůj účinek dá najevo pomalejším tempem a dokáže vás příjemně nabudit až na 4-6 hodin.

4. Antioxidanty? To dobré z kávy obsahuje taky

A dokonce ve větším rozsahu. Matcha obsahuje vysoké množství antioxidantů, zejména katechinu epigallocatechin gallate (EGCG), který má silné protizánětlivé a protirakovinné účinky.

5. Hormony a menstruace

Přestože matcha obsahuje kofein a ten může mít vliv na hladiny hormonů, výzkumy neprokázaly, že by konzumace matcha měla vliv na estrogenovou hladinu u žen. Hlavním zlozvykem je pití kofeinu nalačno. Předtím, než si dáte svůj oblíbený šálek kofeinového nápoje, dostaňte něco do svého trávicího systému. Jednak vodu, ale hlavně jídlo, které můžete zpracovávat. To platí jak pro černou kávu, tak pro matcha (latté)..

Mohlo by se vám líbit

7 typů odpočinku: Najděte rovnováhu ve své relaxaci

Když nás souží únava a vyčerpání, je spánek náplastí, do které vkládáme naději, a jíž se bolístku snažíme zalepit. Důležitost a prvenství ve škále odpočinku mu nelze odepřít. Zároveň ovšem nemůžeme přehlédnout další formy odpočinku, které bychom všichni měli regulérně praktikovat, a které přebírají kormidlo tam, kde spánek nestačí.
elle.cz

Zdroj: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/, hormonesbalance.com, medicalnewstoday.com