Češky se v posteli nudí. Řešení hledají v ordinacích terapeutů

Nuda v české ložnici

Křivka vášně, která se v novém vztahu drží extrémně vysoko, začíná časem upadat. V některých vztazích pomalu, v jiných strměji. Mezi partnery se vkrádá všednost a do jejich postele rutina. Tomu odpovídá i zájem o služby párových terapeutů, který v posledních letech pořád roste. Jak častým problémem je nuda v českých ložnicích a co lidem pomáhá dodat vztahu nový náboj, si dal za cíl zjistit unikátní tuzemský průzkum.

Od zákazníků i odborníků víme, že pro mnoho lidí není sex jen o tělesném uspokojení. Pro ženy má partnerská intimita často hlubší význam pro celkovou spokojenost se vztahem a radost ze života. Zajímalo nás, jak častá je vlastně nuda v posteli mezi českými ženami – ale také, co ženám pomáhá s ní zatočit,“ vysvětlil impulz k výzkumu Michal Večeřa z českého online sexshopu YOO. „Obrací se na nás mnoho žen s dotazy, které se ani tak netýkají výběru konkrétních pomůcek, jako spíš tipů pro celkové oživení vztahu. Proto jsme se rozhodli na to zeptat přímo žen a předat tak inspiraci ostatním,“ dodává Večeřa. Do jejich výzkumu se zapojilo 5776 českých žen ve věku 18 až 60 let.

Nepříjemné pravdy o sexu, které neradi uslyšíte

elle.cz

Sex podle plánu

Až 96 % žen, kterých v průzkumu odpovídalo, prozradilo, že je pro ně důležitýkvalitní sexuální život. Sex pro ně přitom není pouze o dosažení vyvrcholení, ale o celkové intimitě a hezkých chvílích s partnerem. Na začátku vztahu, kdy jsme ovládáni emocemi a hormony, je milování spontánní a časté. Když pak vztah zajede do všednějších kolejí a míra přitažlivosttrochu ochladne, je potřeba na pěstování intimity začít vědomě pracovat. Nezní to sice příliš romanticky, ale bez plánování společných chvilek, těch sexuálních i těch jinak trávených, to ve vztahu někdy nejde. Jinak se může snadno stát, že se ze života pro jiné povinnosti, únavu a shon, přitažlivost časem vytěsní.Není potřeba si zapisovat milování do kalendáře na každou sudou středu… Spíš bych doporučil, aby si partneři vyhradili určitý čas jen na sebe při příležitostech jako je dovolená či víkendy ve dvou,“ doporučuje MUDr. Marek Broul, primář Sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Pět věcí, které nás filmy učí špatně o sexu

elle.cz

Sexuální propustka? Nefunguje

Ženy, které se průzkumu účastnily, se svěřily, že pro ně není snadné udržet v posteli oheň. Pro rady, jak na to, si chodí do ordinací vztahových terapeutů. 40 % z nich se svěřilo, že v postelizažívá nudu, pro spoustu z nich není ale snadné to partnerovi říct, natož aby mu navrhlo nějaké zpestření. Paradoxně se může přihodit, že čím déle spolu partneři jsou a čím lépe se znají, tím větší mají zábrany otevřít téma svých sexuálních fantazií a nenechat se v posteli omezovat studem. Mezi účinné prostředky osvěžení vztahu patří změna prostředí. Společná dovolená, víkend mimo tradiční prostředí nebo i jen jednodenní výlet nebo návštěva neobvyklého místa, na kterém je možné se milovat, je dobrý způsob, jak nudný sex oživit. Skvělým impulzem je také zkoušení erotických pomůcek. Výzkum naopak zjistil, že to, co naopak párům příliš nefunguje, je přizvání dalšího člověka do postele, vztahová či sexuální pauza nebo sexuální propustka, která partnerům dovoluje mít sex s někým jiným.

Vzrůstající stud v dlouhodobém vztahu. Kde se v nás bere a co s tím?

elle.cz

Bez výčitek

Aby ženy dostaly v ložnici to, co si přejí, musí volit dobrou strategii. Není dobré na partnera vyklopit, že se nesnaží, že dělá to či ono špatně a že jim nedopřeje splnění jejich fantazií. Sexuolog Marek Broul vzhledem k citlivosti tématu doporučuje otevírat intimní témata postupně a pokusit se pro diskusi navodit uvolněnou atmosféru. „Pro někoho to může být posezení u skleničky vína, pro jiný pár zase společná procházka v přírodě. Volte pozitivní tón komunikace: namísto abyste řekla ,ty mi nedopřeješ…', zkuste raději říct ,udělalo by mi velkou radost, kdybys zkusil…',“ navádí ženy správným směrem.

Zároveň také dodává, že komunikace musí respektovat přání obou partnerů: Vzhledem k tomu, že každý člověk je unikátní a naše postoje a preference se také mění v čase, nemusí se partneři v sexuální oblasti vždycky shodnout. Zásadní je, aby člověk nemluvil jen o tom, co sám chce a potřebuje, ale také se zajímal, jak je na tom protějšek,“ upozorňuje sexuolog Broul. Pokud tedy chcete váš sexuální život obohatit o nějaké vzrušující novinky, je potřeba se zajímat, zda by to chtěl vyzkoušet také ten druhý a jestli to potěší oba.

Dipsea stories: erotické příběhy, které se vám postarají o orgasmus

elle.cz

Zdroj: Yoo.cz, vice.com