E-nevěra: co se děje na síti, neděje se vůbec. A nebo je to jinak?

Vždyť to není „skutečné“

Mám kamarádku. Zjistila, že se její manžel při večerních přesčasech u počítače seznámil na síti s jinou ženou a teď si píšou a vyměňují pikantní fotky. Její reakce byla překvapivě nad věcí. Nehroutila se, neplakala, nijak extra nenadávala. Když jsem se jí obdivně ptala, jak je to možné, řekla mi, že tohle je přece mnohem lepší, než kdyby ji podváděl „skutečně“. Její argumentace byla neotřesitelná, ale ve mně přesto začaly hlodat pochybnosti. Je vážně on-line nevěra tak neškodná? Lze ji srovnávat s běžným díváním se na porno a následným rozvíjením vnitřních fantazií? Máme zachovat klid, když si náš partner pouze s někým píše a posílá nude pics, než aby nevěru dokonal fyzicky? Nebo se už máme trápit proto, že náš muž myslí a dívá se na někoho jiného, i když je to jen na dálku? Univerzální závěr neexistuje. Správně je to tak, jak si to nastavíte s partnerem, nikoli tak, jak vám to řekne někdo jiný. Problém nastává v tu chvíli, kdy to každý z partnerů vnímá jinak.

Fyzická versus emoční nevěra: Co oči nevidí, to srdce nebolí?

elle.cz

Je to nakonec tvoje vina

Partner provozující e-nevěru se často hájí, že je přece úplně neškodná. Argumentuje důvody, které ho k tomu vedly – samozřejmě si vyslechnete, že je to z velké části vaše vina. „Něco“ mu ve vztahu s vámi chybí, tak to hledá jinde. Má málo pozornosti, uznání nebo obdivu, potřebuje, aby mu někdo jiný potvrdil jeho vlastní hodnotu a polechtal jeho ego. Samozřejmě lépe než vy, která každý den řešíte jen banality a chcete po něm plnit nějaké každodenní úkoly. V podstatě můžete být ještě ráda, že je natolik ohleduplný a odbývá to jenom touto cestou a ne „skutečnou“ nevěrou. Ani ho nenapadne cítit se provinile, protože jeho aférka nezahrnuje sex. Vy se ale můžete cítit stejně zrazeně, jako by k němu došlo. Mezi vás totiž vstoupil někdo třetí, a je úplně jedno, že to bylo pouze virtuálně.

Nevěra v Česku: oddáváme se jí pravidelně a bez výčitek

elle.cz

Odehrává se virtuální nevěra i u vás?

Váš partner najednou nedá bez mobilu nebo počítače ani ránu. Změnil si na nich hesla a bere si je s sebou i na místa, kde je rozhodně nemůže použít. Hlavně, aby vám nezůstaly nestřežené na očích. Sám tráví on-line daleko více času než předtím. Zahrnuje to i „přesčasy“ dlouho do noci, brzké ranní vstávání nebo nečekané noční pobyty u počítače nebo na telefonu. Výjimkou nejsou ani jeho nenápadné odchody během toho, co máte návštěvu, pořádáte grilování nebo jste na narozeninové party. Jakákoli příležitost, kdy může být sám se svým mobilem nebo počítačem, nemůže zůstat nevyužitá. Varovat vás může i změna chování partnera,ať už na jakoukoli stranu. To, co se děje doma, ho moc nezajímá. Může být podrážděný a nevrlý, protože ho cokoli a kdokoli odvádějící od jeho „věcí“ zkrátka obtěžuje. Stejně tak ale může být i výborně naladěný a vůči vám neobyčejně vstřícný. Spousta nevěrníků spokojených v paralelním vztahu se dokáže vůči svému podváděnému partnerovi chovat velmi pozorně. Stejné to bývá i v posteli. Sex s vámi může najednou odmítat, protože sní o někom jiném a nebo je naopak vášnivější než jindy, protože se mu daří i na jiném poli.

Monogamie: Proč věrnost funguje na sebevědomí lépe než milostné aféry?

elle.cz

Happy end? Přijde na to 

Připadá vám podle uvedených znaků, že se u vás doma také odehrává e-nevěra? Neznamená to, že se musíte partnerovi nutně vloupat do mobilu a následně mu začít balit tašky. I kdyby se stalo, stále máte na výběr. Na řešení nevěry, stejně jako na její vnímání, neexistuje jednotný mustr. Zatímco některým ženám vadí už jen to, že jejich partner olajkuje fotku cizí krásky, jiné se dokážou bez problémů smířit i s tím, že si jejich muž s někým chatuje a posílá intimní obrázky. Jestli je e-nevěra nevěrou v pravém slova smyslu, musí každý nechat na vašem posouzení. Záleží jenom na tom, jaká pravidla ve vztahu máte. Pokud se to stalo poprvé, zkuste si je vyjasnit a nastavit do budoucna. Bude možná chvíli trvat, než všechno zkousnete a rozhodnete se, za jakých okolností s partnerem dokážete fungovat dál. Ale nemožné to není. Možná vás také zajímá, jak to dopadlo s mou kamarádkou? Je šťastně rozvedená. Virtuální nevěru svému muži tolerovala a všechno urovnali. Když ale manžel svou původní e-aférku přenesl za zdi jednoho pražského hodinového hotelu, došla jí trpělivost. Nevěra je totiž subjektivní záležitost a každý ze subjektů na ni měl – evidentně – jiný názor.

Proč i spokojenému vztahu hrozí nevěra?

elle.cz

Zdroj: autorský článek a idnes.cz