Fenomén femcel: Láska a sex nejsou určeny jen těm krásným

Na vztah nejsem dost dobrá

Klára podle svého názoru – a ani podle názoru ostatních – prý nikdy nebyla dost hezká. Necítila se sexuálně ani romanticky atraktivní a kluci na střední se k ní nechovali tak, jako k jejím pohledným spolužačkám. „Neměla jsem žádnou sebeúctu ani sebedůvěru,“ vzpomíná. „Okolí mě naučilo, že moje hodnota přímo souvisí s tím, jak vypadám.“

V posledním ročníku začala Klára nosit sexy make-up i oblečení, ale jediné, k čemu ji tato snaha přiblížila, bylo přátelství s benefity. Souhlasila, protože doufala, že se z toho časem může stát víc. Nestalo. Když byli na veřejnosti, odmítal ji její přítel líbat nebo držet za ruku, i když svými ostatními partnerkami se chlubil na Instagramu. „Cítila jsem se ještě hůř než předtím,“ pokračuje Klára. „Dal mi pocit, že stačím na sex, ale na skutečný vztah nejsem dost dobrá.“

Mají hezčí ženy vyšší plat?

elle.cz

Komunita femcels

Krátce po této zkušenosti Klára na internetu objevila „femcels“. Online komunitu žen, které se popisují jako neschopné mít sexuální nebo romantické vztahy v důsledku toxické směsi misogynie a nemožných standardů krásy. Je to ženská alternativa k mužským „incelům“. Mužům, kteří drží nedobrovolný celibát. Tito muži se cítí oprávněni mít sex se ženami, a jsou naštvaní, pokud ho nedostanou.

Právo na lásku? Sci-fi.

Podle názoru ostatních žen z komunity „femcels“ společnost připravuje neatraktivní ženy o lásku a respekt. A jediný způsob, jak se z této škatulky vymanit, že zásadně změnit vzhled. Nebo využívat služeb gigola. Femcels jsou přesvědčeny o tom, že krásné ženy to mají jednodušší. „Vidíte, co život nabízí hezčím ženám než jste vy a znáte důvod, proč to vy nemáte,“ svěřila se na femcel webu ThePinkPill jedna z uživatelek. Jiná si stěžuje: „Nechci být tou, s kterou je někdo ,ochotenʽ mít sex. Tou, která je příliš ošklivá na to, aby sama mohla mít nějaká přání a požadavky. Tou, která by měla raději upřednostňovat hrozný sex před žádným sexem.“ Mnoho femcels se shoduje na tom, že spát s muži, kteří je nerespektují nebo zneužívají, je stejné, jako by si měly volit mezi hladověním a konzumací otráveného jídla.

Slavní & oškliví: Nejsou krasavci a přece jim ženy leží u nohou

elle.cz

Dobrovolný celibát

Spousta žen z komunity femcels si proto volí dobrovolný celibát. Je to první krok na cestě k sebelásce. Nepřijetí špatného zacházení a přesvědčení, že mají nárok na respekt. „Zasloužím si zažít na vlastní kůži, jaké to je, když vás někdo vnímá s úctou a neponižuje vás," říká Klára. „Vím, že dokud nenajdu svou hodnotu já sama a nebudu se mít ráda, nikdo jiný to za mě neudělá.“ Je si vědomá toho, že ji čeká dlouhá cesta a že bude zřejmě potřebovat vedení odborníka, ale je to cesta správná. Každá žena, ať je její atraktivita jakákoli, si zaslouží být přijímána a respektována bez výhrad.

 

Zdroj: Elle.com