Když je víc hot než vy. Jak ustát vztah s atraktivnějším partnerem?

Zpěvačka Lorde v minulosti chodila s mladíkem Jamesem Lowem. Randit každý z nich s někým jiným, nikdo by se nad tím nepozastavil. Jenže veřejnost měla u půvabné zpěvačky jiná očekávání, než mladíka, který vypadal jako IT specialista z Asie. Americká média ho dokonce neváhala označit za „ugly Asian boyfriend“, překládat netřeba. Sociální sítě pár odstřelily a kritizovaly Lowa za jeho vzhled a rasu. Americký rapper Tyler, The Creator, se k nim dokonce připojil a zveřejnil od té doby smazanou fotku dvojice s titulkem „Hhahahahahah“. Lorde reagovala s elegantním klidem: „Měla jsem kvůli tomu něco pociťovat?“ S Lorde to možná nehnulo, ale jak se asi cítil James Lowe? Jak to mezi nimi dopadlo, je nabíledni – pár se rozešel. Stejně negativní komentáře si nyní plnými doušky „užívá“ i herec Daniel Radcliffe. Ten oznámil, že s partnerkou Erin Darke čekají miminko. Místo gratulací k radostné novince se ale napříč sociálními sítěmi šíří komentáře typu „Kdo bude táta a kdo máma?“, „Je vidět, kdo v této dvojici má více testosteronu.“ nebo „Zajímavé, Radcliffe byl vždycky na o hlavu větší mužatky.“ Erin Darke je talentovaná americká herečka a s Danielem randí od roku 2012. Více než deset let se tak pár musí potýkat s nemístnými komentáři na jejich výškový rozdíl a Erininu ztepilost.

Proti zásadám společnosti

Posměšky na Jamese Lowea a Erin Darke nepramení jen z jejich vzhledu, ale i ze skutečnosti, že lidé s těmito „nežádoucími“ vlastnostmi, si dovolili být ve vztahu se zbožňovanými celebritami. Jejich vztahy jsou vnímány jako porušení zákonů popkultury. Představa naší společnosti je taková, že fyzická krása je určujícím faktorem úspěšných vztahů. Když páry jako Lorde a Lowe nebo Radcliffe a Darke poruší tuto tichou společenskou dohodu (tím, že se prostě mají navzdory názorům cizích lidí rády), je reakce společnosti nechápavá a nesouhlasná. Proč jsme tak posedlí páry, ve kterých je jeden partner výrazně přitažlivější, než druhý?

Mohlo by se vám líbit

Slavní & oškliví: Nejsou krasavci a přece jim ženy leží u nohou

S větší tolerancí k diverzitě se rozvolňují a mění i normy mužské krásy. Díky podpoře rozmanitosti se na plátnech i v módních kampaních stále častěji setkáváme s muži, kteří by ještě nedávno mezi na první pohled atraktivní typy rozhodně nepatřili. Nezapadají zkrátka do obvyklého stereotypu hollywoodských fešáků, ale přesto v nich něco je. A právě to „něco“ navíc je dělá pro opačné pohlaví nebezpečně přitažlivými...
elle.cz

Je atraktivita meřitelná?

Zatímco krása a žhavost je zjevně povrchní a subjektivní atribut (zejména pokud jde o srdeční záležitosti) pravdou je, že jak ve světě celebrit, tak mezi námi smrtelníky existují páry, které z hlediska přitažlivosti nejsou na stejné úrovni. Existuje vědecké odůvodnění, proč se „rozdílné“ páry zdají být vzácné. Obecně řečeno, máme tendenci přitahovat lidi, kteří jsou stejně nebo jen o něco málo atraktivnější než my. „V naší lidské přirozenosti je zakotveno snažit se získat nejlepšího možného partnera,“ uvedl na webu Match.com Mic Gary W. Lewandowski Jr., vedoucí katedry psychologie na Monmouth University a spolutvůrce webu Science of Relationships. Řekněme, že se pohybujete na 7. místě z desetistupňové stupnice atraktivity. Lidé, se kterými randíte, se budou pravděpodobně také točit kolem sedmého místa. V každoročním průzkumu web Match.com zveřejnil, že 33 % mužů a 43 % žen se zamilovalo do někoho, koho zpočátku nepovažovalo za atraktivního. Pravda je také to, že krása je v oku pozorovatele. Zatímco nejuniverzálnějším měřítkem atraktivity je symetrický obličej, ve hře je spousta dalších faktorů. Od vaší nálady v té chvíli až po styl oblečení, které má druhý na sobě. Atraktivita je kontextová a není pevně daná.

Mohlo by se vám líbit

Fenomén femcel: Láska a sex nejsou určeny pouze pro krásné ženy!

Nepovažují se za atraktivní. A vnímá je tak i jejich okolí. Muži se k nim nechovají stejně jako k jejich hezčím kamarádkám. Odmítají se ale spokojit s druhořadým zacházením a s jinými prožitky, než po jakých touží. Raději volí dobrovolný celibát, aby si zachovaly svou důstojnost. Ženy z komunity femcels věří, že jejich šance přijde.
elle.cz

Sexy mozek aka krása osobnosti

Obrovskou roli v přitažlivosti hraje osobnost. Asi každý si vybaví prohlášejí manželky někdejšího premiéra Jiřího Paroubka Petry, když se jí ptali, co mladou překladatelku na stárnoucím muži tak přitahuje. Petřina odpověď: „Sexy mozek,“ vstoupila do dějin. Lidé nás přitahují, jakmile se nám líbí jejich osobnost. Naopak i sebekrásnější muž může v našich očích klesnout, pokud se z něj vyklube hulvát. Jedna párová studie zjistila, že dvojice, které byly přáteli před tím, než spolu začaly chodit, měly mnohem větší pravděpodobnost, že se fyzicky „neshodují“, zatímco ty, které spolu začaly chodit do měsíce od prvního setkání, byly spíše fyzicky stejně atraktivní. Další studie požádala vysokoškoláky, aby ohodnotili fyzickou přitažlivost svých spolužáků opačného pohlaví. Zatímco na začátku semestru se studenti na tom, kdo je nejatraktivnější, víceméně shodli, na konci semestru, až se lépe poznali, se jejich názory na to, kdo je nejhezčí, značně lišily. Na osobnosti záleží – a to nakonec snižuje nebo naopak zvyšuje atraktivitu.

Nastupuje žárlivost

I když si lidé v „nesourodém“ vztahu rozumí, problémy mohou nastat, pokud jeden z nich začne řešit to, že jeho partner je atraktivnější. Nesoulad ve vzhledu může ovlivnit komunikaci v rámci vztahu. Projevuje se to třeba žárlivostí. Pokud si jste vědomí toho, že je váš partner víc hot než vy a co hůř, vaše okolí vás v tomto názoru bude utvrzovat, dá se očekávat, že začnete žárlit. A také velmi pravděpodobně svému protějšu odpustíte případné poklesky, se kterými byste se za normálních okolností nesmířili. Toho, že s vámi chodí krasavec, je přece nutné si vážit. Dokonce i ti nejbližší vám často připomenou, jaké máte štěstí, že chodíte s někým tak hezkým. Kromě toho se ocitnete pod drobnohledem – lidé budou řešit, co je na vás tak úžasného, že se vám podařilo získat chlapa, jehož vzhled je o tolik jinde než ten váš.

Mohlo by se vám líbit

Spaluje vás žárlivost? I s tím se dá bojovat

Kráčet životem spolu s žárlivostí je neskutečně obtížné. Den, co den se stresujete, rozčilujete a chybí vám nejen čas, ale i trpělivost. Co tedy dělat, abyste se vyhnuli spletitým situacím, bolestným scénám a mučivým podezřením, které pomalu, ale jistě ničí váš milostný vztah? Jak se bránit žárlivosti a zachránit lásku, která pod jejími údery vyhasíná? Tím, že se jí postavíte oba. Žárlivost totiž nikdy není záležitostí jen jednoho člověka...
elle.cz

Když vás řeší okolí

Komentáře okolí znejisťují nejen vás, ale i vašeho partnera, ať už je ten, kdo je méně hot, je kdokoli. I když se je snažíte ignorovat, svůj drápek pochybnosti stejně zaseknou. Donutí vás přemýšlet a všímat si maličkostí, na které byste se jinak vůbec nezaměřili. Když poněkolikáté zaslechnete, že máte vy nebo váš partner na víc, že je jeden z vás příliš hezký a proč s tím druhým chodí, začne to ve vás hlodat. Ten méně atraktivní začne být lítostivý, úzkostný a žárlivý, ten druhý, ať chce nebo nechce, více sebevědomý a ve vztahu panovačnější.

Jeden stereotyp funguje, druhý ne

Veřejnost už se vcelku smířila s tím, když vidí nehezkého muže s krásnou ženou. Okamžitě je zařadí do škatulky boháč a zlatokopka. Žena sklidí kritiku, muži se dostane poplácání po ramenou, že dokázal „ulovit“ hot krásku a dál se tím už nikdo nezabývá. Ve spoustě filmů a televizních pořadů vídáme nehezké muže s partnerkami modelkami . Ale kdy jste naposledy v televizi viděli pár, kde byl mnohem žhavější muž? Společnost to mnohem razantněji řeší a nechápe, jak je možné, když pár vytvoří nepřitažlivá žena a sexy chlapík. Zatímco se od žen očekává, že budou hledat partnera, který je dokáže finančně zajistit, od mužů se čeká, že si vyberou partnerku podle vzhledu. Když atraktivní muž chodí s obyčejnou ženou, ohrožuje to víc než jen naši jistotu v tom, jak svět funguje – převrací to i role pohlaví. Ovšem to, že je dnes někdo krásný, není zárukou, že tak tomu bude i za pár let. A naopak. Že někdo není momentálně krasavec, neznamená, že se to lusknutím (chirurgova) prstu nemůže změnit. Své o tom ví například DJ Calvin Harris, fotbalista Cristiano Ronaldo, herečka Kelly Osbourne nebo instacelebrita Kylie Jenner

Mohlo by se vám líbit

Pět kroků k dokonalému vztahu aneb Jak vzbudit zdravou posedlost

Začátky vztahu bývají podobné – vášeň, zamilovanost, mnohdy až závislost jednoho na druhém. Počáteční poblouznění ale dříve či později vyprchá a bezmeznou touhu nahradí ústupky a kompromisy. I po letech však u svého partnera můžete vzbudit zdravou posedlost. Stačí jen chtít...
elle.cz

Zdroj: Google, people.com, mic.com