ELLE travel blog: 7 tipů, kam vyrazit v západních Čechách

Romantické procházky, historické památky a nádherné výhledy. Přemýšlíte, kam vyrazit na krátký výlet nebo na prodloužený víkend? Pak určitě zamiřte na západ. Bude se vám tu líbit. Západní Čechy, to je krásná oblast Česka. My jsme ji tentokrát prozkoumali autem a strávili jsme tu krásné 2 dny. My jsme ji tentokrát prozkoumali s mým kolegou Ondřejem. Fotili a točili jsme tu totiž kampaň, která podporuje cestování po Čechách. I když se jednalo o pracovní výlet, tak jsem si ho užila se vším všudy a díky tomu prozkoumala místa, které bych možná nikdy nenavštívila. Proto se o ně chci s vámi podělit. 

Kam na výlet v západních Čechách?

Čertova skála
Pouhé dva kilometry od zámku Zbiroh najdete Čertovu skálu, která nabízí krásný výhled na jih a jihozápad. Dostanete se sem po červené turistické značce. Auto zaparkujte na náměstí ve Zbirohu nebo rovnou u zámku. Protože vyhlídka leží v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, rozhodně výhled spojte s delší procházkou zdejší půvabnou krajinou.

Rozhledna na Kotli

V roce 2014 vyrostla nad městem Rokycany nová rozhledna. Přímo z města sem vede zhruba tříkilometrová procházka po modré. Dvacet osm metrů vysoká stavba se jmenuje jednoduše podle kopce, na němž stojí – Rozhledna na Kotli. Už jednou na tomto místě rozhledna stála. Vyrostla na konci 19. století, ale byla ze dřeva, a tak nevydržela ani dvacet let. Ta současná je proto ze železa.

Horšovský Týn

Státní hrad a zámek Horšovský Týn patří k nejvíce zpřístupněným památkám u nás. Na zámku si prohlédnete renesanční zámecké bydlení od 16. století do počátku 20. století se salóny, tanečním sálem, knihovnou, hradní část vás zavede do gotické kaple a zbrojnice.

 

Lucie Hrubá
Info ikona

 

Bečov nad Teplou

Hrad a zámek Bečov nad Teplou zase patří k našim nejzachovalejším památkám. Počátkem 18. století byl totiž majestátní hrad přestaven na barokní zámek. Pyšní se navíc unikátní památkou evropského významu - relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Zatopený lom Okrouhlák

Nedaleko Konstantinových lázní na Hradišťském vrchu se nachází lom Okrouhlák, jehož tvar připomíná obří otisk tlapy psa. Těžba v tomto lomu skončila už v roce 1997, a tak je dnes zatopený a veřejnosti přístupný. Dostanete se k němu po trase Naučné stezky Hradišťský vrch. Lom je známý pro spoustu druhů ryb i dalších zvířat, v jeho okolí potkáte žáby, vodní šneky i raky. Lze se tu i koupat - hledejte písečnou pláž.

Hrad Rabí

Nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách pochází z 13. století. Kdybyste změřili délku budov a hradeb, napočítáte celé tři kilometry. Hrad najdete asi devět kilometrů od Sušice na skalnatém vrchu nedaleko řeky Otavy. Návštěva stojí za to už kvůli krásnému výhledu na krajinu v Pošumaví.

Andělská Hora

Zříceninu hradu z přelomu 14. a 15. století najdete nad stejnojmenným městečkem. Její pravidelná trojúhelníková dispozice je velmi rozlehlá a výhodou je, že nabízí výhledy do všech stran, zejména na nedaleké Doupovské hory. V roce 1786 se tu prý procházel i Johann Wolfgang Goethe.

 

Lucie Hrubá
Info ikona

 

Jak vyrazit?

My jsme zvolili na cestu Lexus RX, což je prostorné SUV. Navíc s ekologickým hybridním pohonem, který šetří přírodu a díky nízké spotřebě i peněženku. 

Co s sebou na výlet?

Městské i kvalitní funkční oblečení do přírody, pohodlné boty, stejně jako praktické batůžky se vám budou hodit. Nezapomeňte si sbalit láhev na vodu, nepromokavou bundu a hodit se mohou i karty a další společenské hry.

ELLE
Info ikona

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. (Akce platí pouze pro ČR.)

EBC promo