Love and Death: HBO rozehrává příběh skutečného zločinu

Skutečný případ

Předlohou seriálu Love and Death se stal skutečný případ známý jako Ax Murder of Betty Gore, neboli vražda Betty Gore sekerou z roku 1980, který otřásl malým městem Wylie na území Texasu. Příběh sleduje tragický osud Betty Gore, mladé ženy, která byla brutálně zavražděna sekerou ve vlastním domě. Okolnosti tohoto zločinu byly tak komplikované a plné nečekaných zvratů, že zaujaly pozornost celého státu.

Nejlepší kamarádky

Dne 13. června 1980 byla mladá žena jménem Betty Gore nalezena mrtvá ve svém domě. Byla brutálně zavražděna sekerou, která byla nalezena nedaleko místa činu. Její smrt otřásla celým městem a vyvolala mezi jeho obyvateli vlnu strachu a nedůvěry. Policie se brzy zaměřila na jejího manžela, Allana Gorea. Existovalo několik důkazů, které ho spojovaly s vraždou, včetně stopy krve v jeho autě a výpovědí svědků, kteří tvrdili, že ho viděli ve společnosti Betty v den vraždy.

Během soudního procesu však bylo zjištěno, že existuje i další podezřelý. Tím byla blízká přítelkyně páru jménem Candy Montgomery. Betty a Candy byly dobrými kamarádkami, ale jejich vztah získal trhliny poté, co Betty pojala podezření, že má Candy aféru s jejím manželem. Vyšetřování odhalilo, že Candy a Betty měly složitý vztah připomínající emocionální horskou dráhu, který vyvrcholil tragédií. Candy se ke spáchání Bettiny vraždy nakonec přiznala a tvrdila, že jednala ve stavu nekontrolovatelného vzteku a v sebeobraně.

Tento případ se stal mediálním fenoménem a zaujal celý Texas. Byl to příběh plný vášní, žárlivosti a tajemství, které odrážely temné stránky lidské povahy. Případ Ax Murder of Betty Gore se stal také předlohou knižního bestselleru spisovatelů Johna Bloxhama a Jima Atkinsona Evidence of Love: A True Story of Passion and Death in the Suburbs. A nyní se tento skutečný zločin stal výchozím bodem pro nový televizní seriál HBO Love and Death, který slibuje autentické zobrazení tragických událostí a jejich morálních aspektů.

Když je scénářem skutečný člověk

Hlavní roli Betty Gore ztvárnila charismatická Elizabeth Olsen. Olsen se kromě známého příjmení a podoby se svými staršími sestrami dvojčaty proslavila svým úžasným hereckým výkonem v populárním seriálu Marvelu WandaVision, a její obsazení v Love and Death je jasnou zárukou kvalitní podívané. Diváci mohou očekávat, že se Olsen dokonale vcítí do role a přenese na ně svůj strach, bolest a touhu po spravedlnosti. „Je to složitý proces, dostat se tam, kam potřebujete, abyste mohli vyprávět skutečný příběh. Vědomí, že existuje osoba, která je vlastně scénářem vaší postavy a vy se jí musíte přiblížit, vytváří přece jen tlak. Hrajete skutečného člověka, ale přesto do toho dáte část sebe. Je to vaše práce a musíte se oprostit od strachu ze srovnávání,“ řekla Elizabeth Olsen ke svému ztvárnění vražedkyně Candy Montgomery.

Mohlo by se vám líbit

ELLE MOVIE LIST: Ty nejlepší filmové dubnové novinky

Duben přinese televizním fanouškům novou porci závislosti. Za zhlédnutí by rozhodně měl stát seriál Ve při, strhující příběh o toxickém mezilidském sporu. Zajímavou podívanou slibuje také dobový seriál Transatlantic z druhé světové války. O krev a napnuté nervy nebude nouze v seriálech The Last Kingdom i v Love & Death. Prosíme, po pracovní době nerušit! Jsme totiž zaneprázdněni sledováním těch nejočekávanějších filmových novinek.
elle.cz

Stalo by se to jinak?

Vedle Elizabeth Olsen se v Love and Death objevila také zvučná jména jako Patrick Fugit a Jesse Plemons. Fugit, známý ze seriálu Outcast, si zahraje podezřelého nevěrného manžela Betty Goren. Jeho herecký um a schopnost vytvářet napětí se dokonale hodí k postavě, která bojuje s vlastním svědomím a stává se středem pozornosti v místním společenství. Na dotaz šéfredaktorky ELLE They Kučeové, která se účastnila tiskové konference k uvedení seriálu na HBO, týkající se viny a odsouzení hlavních postav, odpověděl: „Když jsem poprvé četl o tomto případu článek, byl jsem šokovaný. Během natáčení jsem ale několikrát změnil názor na vinu zúčastněných. Čím více se to vyšetřovalo, tím méně to bylo jasné a jednoznačné. Sám nevím, jestli bych je odsoudil.“ I Elizabeth Olsen prožívala z viny své postavy smíšené pocity: „Není to jednoznačná americká tragédie. Jde o sled malých rozhodnutí, která děláme všichni, a o jejich dominovém efektu. Stalo se něco, co vyústilo v tuto tragédii a co by se třeba vůbec nestalo, kdyby se jen jedna malá věc odehrála jinak. Na konci jsem také cítila vnitřní rozpor.“

Scenáristé Love and Death, David E. Kelley a Nicole Kidman (ano, ta Nicole Kidman), se ujali úkolu přenést tento skutečný zločin na obrazovku s respektem k obětem a s důrazem na morální otázky, které tento případ vyvolal. Kelley je známý svými kriminálními dramaty, jako je například Big Little Lies, a jeho spolupráce s Kidman slibuje vysoce kvalitní televizní zážitek.

Mohlo by se vám líbit

Pomsta vášní: Vyplatí se oplácet nevěru?

Každému ublíží, mnohé odloučí. Dokáže ale i motivovat a uzdravit. Nevěra je komplexnější, než jsme si schopni připustit. Vyplatí se u ní přístup „zub za zub“?
elle.cz

Zdroj: Autorský článek, HBO a rozhovory s herci