Příběhy fotografií: Námořník líbající sestřičku v den konce války

Jedna z nejznámějších fotografií druhé světové války

Jednou z nejslavnějších fotografií pořízenou na konci druhé světové války je snímek zachycující námořníka George Mendonsu, jak vášnivě líbá Gretu Zimmer Friedman na newyorském Times Square. Fotografii tehdy pořídil americký fotožurnalista původem z Německa, Alfred Eisenstaedt. Mnozí ve snímku vidí symboliku radosti z ukončení válečného konfliktu a příslibu lepších zítřků. Jaký je skutečný příběh fotografie, co se doopravdy odehrálo? Jedná se o dojemné setkání páru po návratu námořníka z válečné mise, nebo snad se jednalo o spontánní polibek při prvním setkání?

Příběhy fotografií: Beatles kráčející přes přechod na Abbey Road

elle.cz

Identita dvojice zůstávala dlouho skryta

Fotografie byla dlouhou dobu pro veřejnost záhadou, nevědělo se, jací lidé jsou na ní vyobrazeni. Vše ale změnila kniha The Kissing Sailor: The Mystery Behind the Photo that Ended World War II., která vypráví příběh daného snímku. Ten pochází ze dne, kdy Japonsko kapitulovalo. George Mendonsa byl tehdy americkým námořníkem, který ve víru emocí a radosti spontánně políbil krásnou zubní instrumentářku Gretu Friedman.

Ten chlap prostě přišel, chytil mě a políbil.

Nejedná se tedy o pár, který se po dlouhé době shledal, jak si někteří lidé původně mysleli. George Mendonsa v interview z roku 2012 přiznal, že onen den měl v sobě několik panáků na kuráž. Vrátil se akorát z Pacifiku a slavil konec války. Políbit danou sestřičku byl jeho bláznivý nápad.

Vzal si jinou dívku ze slavného snímku

Doufali jste, že tohle byl romantický začátek manželství, které trvalo celý život? V tom případě budete asi zklamaní a rovněž překvapení, jak to nakonec dopadlo. George Mendonsa se skutečně oženil, ale s jinou ženou – ale ze stejné fotografie. Na jednom z vyfocených snímků z toho dne je možné si povšimnout mladé krásné slečny za námořníkovým ramenem. Onou pohlednou mladou dámou je Rita Petrie, která tou dobou neměla ani potuchy o tom, že se právě usmívá na svého budoucího manžela, který líbá jinou ženu.

Opravdu se mi líbil, ale netušila jsem, že jsem jeho budoucí manželka. Myslím, že jsem si říkala, že mu to sluší nebo tak něco.

Příběhy fotografií: Jak Sophia Loren zírala na poprsí Jayne Mansfield

elle.cz

Rita Petrie si také postěžovala, že ji manžel „za všechny ty roky takto nikdy nepolíbil“. Přesto trvá na tom, že by na tehdejším sledu událostí nic neměnila. Na danou ženu nikdy nežárlila, polibek jí nevadil, a dokonce trvá na tom, že se jí fotografie líbí. George Mendonsa si prý ani nepamatuje, že se ten den s někým líbal, tak moc byl pod obraz.

S Ritou se George potkal už předtím, poznali se na grilování, které pořádala jeho rodina. Zamiloval se do ní na první pohled. Ukázalo se, že je to ta pravá, jejich manželství jim vydrželo celý život. Onu slavnou fotografii měli roky vystavenou ve svém domě. Měli spolu dvě děti, syna Ronalda a dceru Sharon. George i Rita se dožili vysokého věku, Greta 92 let a George Mendonsa 95 let.

Zdroje: The Guardian, NY Post