Bájné Athény: skrytá perla, kterou stojí za to objevit

Na konci roku 2009 se řecká ekonomika začala otřásat a všichni si pamatujeme, že trvalo téměř desetiletí, než se země olivových hájů a bájné mytologie stabilizovala. Temná dekáda však vyústila v zajímavý fenomén – zatímco ostatní evropské metropole vzkvétaly a cena nájmů tam exponenciálně rostla, Athény se postupně staly útočištěm pro umělecké duše, které si nemohly dovolit financovat život v Londýně či Berlíně. A tento efekt potvrdil známé pravidlo gentrifikace, kdy umělecké čtvrti postupně přitahují developery a investory a díky tomu se revitalizují místa, která léta chátrala. Athény se momentálně nacházejí na půli cesty od krize k absolutnímu vrcholu. Svědčí o tom řada nových galerií, restaurací, nová (přímá) linka z letiště do přístavu Pireus a několik „starchitects“, kteří dali bílému městu nové „katedrály“. Tohle město však na úvod může být docela oříšek, a proto základní pravidlo (stejně jako v L. A.) zní: znát ty správné adresy.

Dovolená na Maledivách: Co na azurových ostrovech dělat?

elle.cz

Arrive & start the day in style

Let do Řecka je mou povinnou jízdou každé letní sezony už déle než deset let. Začínal jsem klasicky, charterovým letem na ostrovy, ale při jednoduché úvaze, že pevninu obléhá 220 Kykladských ostrovů a v našich končinách se pravidelně skloňuje pouhých pět, jsem se rozhodl pátrat u řeckých přátel. Postupně jsem si začal skládat mozaiku míst, která mi pomohla získat autentickou představu o jedné z nejstarších civilizací, jejíž základy stavěl Alexandr Veliký a dědictví obdivovala i Jackie Kennedy Onassis.

Přílet do Athén je zážitek sám o sobě, protože pohled na sněhobílé panorama velkoměsta vám okamžitě resetuje mysl. Nejpohodlnějším způsobem, jak se dostat z terminálu do hotelu, je aplikace Welcome Pickups (tenhle řecký start-up založili Alexandros Trimis a Savvas Georgiou v roce 2015), která vám přiřadí soukromého šoféra, který na vás bude čekat v příletové hale. Než ale nastoupíte do auta, nezapomeňte se zastavit na fredo cappucino. Tradiční řecké frappé vás bude provázet na každém kroku. Můj osobní tip je terasa hotelu Sofitel, který sídlí jen pár kroků od terminálu a okamžitě vás naladí na „holiday mode“.

Exotická Havaj: Vzdálené ostrovy ukrývají mnohem víc než jen pláže

elle.cz

Povinná zastávka: Kolonaki

Nejkrásnější rána v Athénách zažijete ve vyhlášené čtvrti Kolonaki. Pokud město plánujete objevovat mimo sezonu, rezervujte si hotel St. George Lycabettus, který sídlí na nejvyšší hoře metropole, ale do historického centra sjedete pěšky za dvacet minut. Výhled z hotelu dokonale symbolizuje novodobé Athény – v kontrastu historického panoramatu města budete konfrontováni s futuristickou fasádou rezidence, kterou navrhl Dimitri Tsigos. Řekové vás pošlou snídat na tři adresy. Pekárnu a vyhlášený brunch spot Queen Bee (údajně s nejlepšími croissanty ve městě) naleznete na ulici Patriarchou Ioakim, kterou lemují butiky lokálních designérů a návrhářů. Druhou zastávkou je náměstí Kolonaki Square, kterému kraluje historická kavárna Da Capo. Tento vyhledávaný meeting point domácích, turistů, politiků, umělců a bohémů své brány otevřel před více než třiceti lety a dodnes si drží svůj „understated“ status. Pokud máte chuť na něco alternativního, tak jasnou volbou je brunch spot Philos na adrese Solonos 32. Velkou výhodou čtvrti Kolonaki je fakt, že se pohodlně projdete ke dveřím botanické zahrady, Museum of Cycladic Art (kde vystavoval i Aj Wej-wej a jejichž kavárna je útočištěm před letními teplotami) až ke dveřím řeckého parlamentu na náměstí Syntagma.

Cestuje s ní i Leoš Mareš: Češka se svou cestovní agenturou plní sny

elle.cz

Módní zastávky

Všichni, kdo sledují red carpet v Cannes, si živě pamatují moment, kdy Cate Blanchett v roce 2018 ovládla celý festival v modelu od řecké návrhářky Mary Katrantzou. Charismatická rodačka z Athén vystudovala Central St. Martins College of Arts v Londýně, kde dodnes působí, a svými úspěchy (British Fashion Award, L‘Oreal Professional Award, ELLE Style Award) je novodobou ambasadorkou rodného Řecka, kde prezentuje pret-à-porter kolekce. Další módní královou Athén je Celia Krithariothi, která vede nejstarší módní dům Řecka založený v roce 1906. Vanity Fair ji zařadil na seznam světových couture tvůrců, jejichž kroky se vyplatí sledovat. Ve světě tak učinily Jennifer Lopez, Lady Gaga, Naomi Campbell a na poslední haute couture show se na molu objevila Daphne Guinness.

Pokud vás Mary a Celia naladily řeckým směrem, rezervujte si zastávku v rodinné dílně Melissinos Art, která funguje od roku 1920. Pantelis Melissinos vám vyrobí klasické kožené sandály na míru. Dopřáli si je Amanda Lear, Jil Biden, Leonard Cohen, Mick Jagger či Sarah Jessica Parker. Najdete ho na adrese 16 Tzireon u Akropole. Milujete-li originální textilie, projděte se směrem k náměstí Omonia, kde v neoklasické budově sídlí překrásný showroom Anthologist, který založila designérka Andria Mistakos. Pokud preferujete high-end shopping, zamiřte do uličky Voukourestiou.

Chcete se dočíst o všech tipech do Athén? V plném znění článek najdete v tištěném vydání říjnové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

Bretaň, drsně krásná i něžně impozantní oblast, která si vás podmaní

elle.cz

Zdroj: Autorský článek