Khaby Lame exkluzivně pro Elle: Slova jsou cenná, gesta ale řeknou víc

Přiznám se, trochu ti tvou práci závidím. Natáčíš krátká videa, bavíš sám sebe i lidi okolo. Byl to odjakživa tvůj sen?

Stalo se to všechno naprosto nečekaně. Ale musím přiznat, že jsem momentálně skutečně velmi šťastný. Dělám, co mě baví a jsem obklopen lidmi, kterým mohu důvěřovat. Stále se ale vzpamatovávám z toho, že téměř všude potkávám celebrity, které jsem v mládí obdivoval. To je naprosto šílené (smích).

Jak sis vydělal svůj první milion?

Začalo to úplně nevinně. Už jako dítě jsem nahrával videa na Youtube, ale jediní, kdo je tehdy sledovali, byli můj táta a strýc. A pak jsem začal používat TikTok. Bavilo mě to a velmi rychle jsem zjistil, že je to ideální platforma pro člověka, jako jsem já. Dělal jsem si sám ze sebe legraci, zkoušel jsem různé formáty, natáčel jsem skoro všechno. Prorazil jsem nicméně až tehdy, když jsem začal parodovat obyčejné situace.

V čem ty osobně spatřuješ sílu sociálních sítí?

Myslím, že je to o síle sdílení. Můžete sdílet doslova všechno, zkušenosti, informace, příběhy i radost. A to mi přijde úžasné.

A co inspiruje tebe? Kde bereš nápady na svá vtipná videa?

Inspiruje mě běžný život. Surfuju na internetu, projíždím různé sociální sítě. Není to jen tak, denně strávím klidně i tři hodiny tím, než najdu vhodné video, které bych mohl parodovat. Při výběru jsem velmi opatrný, dávám si dobrý pozor na to, abych někoho neurazil. Vyhýbám se citlivým a kontroverzním tématům, legraci si dělám jen z obyčejných věcí a situací, které se nám v běžném životě dějí. Všem, bez výjimky.

A co rozesměje tebe? 

Směju se hodně a rád. Dokážou mě rozesmát úplně běžné věci, mnohdy i hloupé vtipy. A taky se mi dost často stává, že se některým věcem směju třeba i dva dny poté (smích).

Které herecké ikony jsou ti vzorem?

Určitě Will Smith, Eddie Murphy a The Rock. K těm třem už odmalička vzhlížím. Will Smith je podle mě vynikající herec, Eddie Murphy mě naučil věřit sám v sebe a The Rock mi dodává sílu. Nejen tu fyzickou, ale především duševní.

Tvoje tvorba je hlavně o jednoduchosti – je to reakce na překombinované a za vlasy přitažené „návody“ a lifehacky. Která internetová „vychytávka“ přijde tobě nejvíc absurdní?

Malé dítě v dupačkách, které se plazí po zemi a čistí podlahu! To je podle mě naprosto absurdní. Kdo mohl vůbec něco takového vymyslet? Kdykoliv něco podobného na internetu vidím, ptám se sám sebe: Proč? Proboha proč?

Jak si usnadňuješ život ty?

Hlavně tím, že se obklopuju lidmi, které mám rád a kterým věřím. Užívám si každý moment svého života a snažím se příliš nepřemýšlet nad budoucností. Ne, že bych neplánoval, to ne, ale beru věci tak, jak přijdou. Přítomnost je pro mě stejně důležitá jako budoucnost. Jestli se ptáte na „vychytávky“, tak na ty skutečně moc nejsem (smích).

Khaby Lame

Přezdívá se ti Tichý milionář, protože ve svých videích vůbec nemluvíš. Hodláš to změnit?

Nikdy neříkej nikdy. Ale nechci zatím moc prozrazovat. Já osobně preferuji němá videa, protože ta mohou promlouvat skutečně ke všem. Gestům a emocím přece rozumí úplně každý, ať už je z Afriky či z Evropy. 

Tak čím nás v budoucnosti ještě překvapíš?

Jak jsem řekl, nechci být úplně konkrétní (smích). Hodně se učím, angličtinu i herectví, rád bych se totiž živil jako herec, to je můj velký sen. Ale uvidím, co si pro mě budoucnost přichystá. A kdybych prozradil ještě víc, už by to nebylo žádné překvapení.

Jsi tak trochu tajnůstkář. Ale úspěchy na TikToku nezapřeš. Máš neuvěřitelných 146 milionů sledujících a tvá fanouškovská základna neustále roste. Čím to podle tebe je?

Myslím, že je to tím, že jsem úplně obyčejný člověk z davu. Nepoužívám žádné filtry, netvořím žádná dlouhá a překombinovaná videa. Jsem zkrátka spontánní, a myslím, že právě tohle se na mě lidem líbí. I když se samozřejmě najdou tací, kteří mě kritizují. Ale to už k této práci prostě patří.

Co považuješ za svůj největší úspěch?

Hlavně to, že jsem teď momentálně schopen pomáhat své rodině a svým blízkým. Ještě před pár lety jsem bydlel v malé bytovce a pracoval v továrně, teď vydělávám úplně jiné peníze a jsem strašně rád, že mohu být svým příbuzným nějak nápomocný. Přispívám i na charitu, to je mému srdci skutečně velmi blízké. A budu samozřejmě přispívat i dál, jak jen to bude možné.

Nedávno jsi dokonce získal titul Idol roku v soutěži About You Awards. Jak na ten večer vzpomínáš?

Bylo to skvělé. Dělá mi ohromnou radost, že se tolik lidí zajímá o mou tvorbu. To vítězství bylo skutečně velmi nečekané, vždyť s tvorbou videí jsem začal jako malý kluk a dodnes pořád nemůžu uvěřit tomu, jaké rozměry to všechno nabralo. Ale dává mi to obrovskou sílu. Věřit v sám sebe a ve svoje sny.

A je něco, co se ti naopak příliš nepovedlo? Vzpomeneš si na nějaký největší přešlap?

Zní to trochu jako klišé, ale snažím se na každé chybě najít něco pozitivního. Jsem velký optimista a z chyb se hodně učím. Nic tedy nepovažuji za vyložené selhání. 

Máš styl, i co se módy týče. Máš nějakou oblíbenou značku? Nebo návrháře?

Miluju značku Jordan. Nejen kvůli oblečení a doplňkům, ale spíš kvůli hodnotám, které ji definují. Její krédo zní jasně: Každý míč skáče stejně, ať už ho drží kdokoliv. A to podle mě mluví za vše.

Za co nejvíc utrácíš?

Hodně sleduju japonské anime a sbírám figurky akčních hrdinů. Mám jich strašně moc, různých barev a velikostí. Asi bych to neměl říkat nahlas, ale zabírají velkou část mého domova (smích).

Popiš sám sebe třemi slovy...

Nekomplikovaný, optimistický a zábavný. Jsem zkrátka člověk, kteří věří ve své sny a dělá všechno pro to, aby si je splnil. No dobře, to je asi dvacet slov!

Khaby Lame: Tichý milionář z TikToku

elle.cz