PODCAST ELLENESS: S koučkou Janou Dragovou nejen o syndromu vyhoření

Pozvání Zorky Hejdová tentokrát přijala koučka Jana Dragová. V podcastu ELLEness ji se rozpovídala o své vlastní intenzivní zkušenosti se syndromem vyhoření, která ji právě ke koučingu přivedla. Popisuje varovné signály, které syndromu vyhoření předcházejí i způsob, jakým včas zatáhnout za záchrannou brzdu. V intimní zpovědi se Zorce Hejdové svěřila i s detaily svého prožívání tohoto nelehkého období svého života, s jehož následky se vyrovnává dodnes.

K syndromu vyhoření v případě Jany vedla náročná práce ve středním managementu. Vypracovala se na pozici vedoucí mzdové účtárny a jako perfekcionistka si přála, aby vše fungovalo tak, jak má. Upozornila, že prvním schodem vedoucím k syndromu vyhoření je odsunutí všeho, co vás baví. „Je to souhra více věcí. Jedna věc jsou vnější vlivy a druhá věc je vnitřní nastavení člověka, kdy je člověk perfekcionista, workoholik, hodně na sebe přebírá zodpovědnost,“ vypočítává Jana Dragová. Člověku nejdříve nedojde, že kvůli práci se zapomíná věnovat svým koníčkům a vídat přátele. Práce má vždy přednost a je to v pořádku, chlácholíte se tím, že je to jen dočasné. „Dopředu vás žene to, co vás stresuje,“ osvětluje koučka Dragová to, proč lidé dávají přednost práci před tím, co je těší a neumí si ani užít dovolenou.

Janu Dragovou syndrom vyhoření dovedl k totálnímu kolapsu a dokonce k bezvědomí. „Na druhý den jsem šla k lékaři pro neschopenku a s neschopenkou jsem zanesla do práce i výpověď,“ zpovídá se. Nechtěla mít v hlavě ani to, že se bude muset do práce vracet. Byla ¾ roku doma, než mohla zase začít fungovat. A jak je možné, že si lidé nevšímají varovných signálů a nechávají svůj psychický stav zajít až tak daleko? „Protože má člověk tendenci řešit jednotlivé symptomy, ale nevidí, že všechny dohromady dají dohromady syndrom vyhoření,“ vysvětluje koučka. Jaké symptomy to jsou, jakým způsobem začínají člověka měnit i to, proč je lepší navštívit kouče a nespoléhat na vypovídání se kamarádce, si poslechněte v tomto podcastu a přečtěte na straně 57 v zářijovém vydání Elle, která se na work-life balanc zaměřila i v dalších tématech.