Naturopatie: Inovativní samoléčba, nebo další chytrý marketingový tah?

Naturopatie stojí na třech základních pilířích. Tím prvním je teorie, že všechny nemoci vznikají proto, že se nám v těle časem a způsobem života nasbírá spousta toxických škodlivin. Druhým je přesvědčení, že všechny příznaky nemocí jsou snahou těla tyto nahromaděné škodliviny vyloučit. A konečně třetí princip spočívá v přesvědčení, že pokud tělo správně podpoříme, je schopné všechny choroby vyléčit samo. Touto podporou se samozřejmě nemyslí klasické léky, ale souběh různých přírodních metod, které v léčbě zkombinujeme. Léčba se většinou zahajuje hladovkou, na kterou navazuje úprava jídelníčku. Následují různé druhy cvičení, hydroterapeutické koupele, aromaterapie, masáže, pobyt na slunci a v přírodě a především psychoterapie. Nezapomíná se ani na léčbu střevní mikroflóry, která hraje v otázce imunity klíčovou roli.

Naturopatie dominovala léčení v minulosti. V 80. letech 19. století začal anglický lékař Thomas Allinson propagovat svou „hygienickou medicínu“, která spočívala v přirozeném pohybu, střídmém stravování a naopak ve vyloučení tabáku a přepracování. Mezi známé naturopaty patří i Sebastian Kneipp, jehož metody se používají dodnes. S objevováním a rozšiřováním syntetických léčiv jako penicilin a dalších léků, které zaznamenávaly zázračné a především rychlé výsledky, ale došlo k úpadku naturopatie a naopak k vzestupu moderní medicíny. Než byla naturopatie opět vzata na milost, uběhla dlouhá desetiletí. Renesanci zažívá hlavně v posledních letech, kdy se stále více lidí snaží navrátit k přirozenému způsobu života, zdravějšímu stravování, vyloučení chemie z jídla i z kosmetiky a celkově se přiblížit ke kořenům.

Pravdou je, že naturopaté a „klasičtí“ lékaři se nemají příliš v oblibě. Lékaři na naturopaty občas nahlížejí jako na šarlatány a naturopaté na lékaře zase jako na zastánce zbytečné chemie a léčby následků, nikoli příčin. Naturopatie je lidem sympatická svým celostním přístupem. Pacienti, kteří vyzkoušeli různé druhy klasické léčby bez úspěchu, se k ní obracejí jako k nové naději. Připadá jim logické, že zdraví je jako puzzle jednotlivých dílků, které do sebe musí zapadat. Ti nejlepší naturopaté jsou lékaři, kteří mají klasické medicínské vzdělání, ale respektují i sílu přírody a lidské psychiky. Ne nadarmo se říká – věř a víra tvá tě uzdraví.


Zdroj: Wikipedia Commons, naturopati.cz, prirozenekezdravi.cz