50 minut, které udělají váš den produktivnější

Meditujte a milujte se

Zpříjemněte si nejen ráno, ale i předchozí večer. Dejte si jen lehkou večeři, abyste nezatěžovali trávení a organismus a udělejte si alespoň čtvrt hodinky čas na krátkou meditaci. Není to nic složitého, stačí jen zavřít oči, zhluboka dýchat a zklidnit mysl. Anebo si dopřejte sex, ten totiž podporuje klidný a hluboký spánek. Asi hodinu před usnutím pak vypněte telefon, nebo ho alespoň přepněte do režimu „letadla“. „Je důležité, aby si vaše mysl spojila ulehnutí do postele s odpočinkem a spánkem,“ tvrdí fyzioterapeutka Margarita Gurevičová. Krátce předtím, než se odeberete do ložnice, si ještě v rychlosti sepište seznam toho, co musíte druhý den stihnout. Pomůže vám to nejen s organizací času, ale i s odhodláním. Na začátek seznamu dejte přirozeně to, do čeho se vám chce nejméně.

Mohlo by se vám líbit

Čtyři návyky, které vám zaručí pocit štěstí

Po klíči ke štěstí se pídí už celé generace lidstva. Někdo ho spatřuje v jednoduchosti – nic nevlastnit a jen prostě být. Jiný vidí štěstí v tom, co si může dovolit koupit za peníze. Ať už jsou to krásné předměty nebo plnění cestovatelských snů. My pro vás máme tip na prosté čtyři návyky, které stačí k tomu, abyste se přiblížili pocitu štěstí. Jsou zadarmo a přístupné každému. Enjoy!
elle.cz

Vstávejte ve stejnou dobu

Ano, tím myslíme i o víkendu. I když je velmi lákavé poležet si v sobotu v posteli o něco déle a dohnat deficit z pracovního týdne, můžete si tím spíše uškodit. „Velké výkyvy ve vašem spánkovém režimu mohou úplně rozhodit váš biorytmus a výsledkem bude jen únava, spěch a špatná nálada,“ vysvětluje fitness trenér a výživový poradce Petr Žůček. I ve volných dnech, jako jsou víkendy či dovolená, choďte proto spát a vstávat zhruba ve stejnou dobu jako v týdnu. Plus minus jedna hodina. Podle odborníků z univerzity v anglickém Exeteru trvá zhruba dva měsíce, než se nový zvyk stane automatickým, takže se rozhodně nemusíte stresovat tím, že vám bude během prvních pár týdnů činit brzké vstávání potíže.

Probuďte chodidla

Jen málokdo má po ránu chuť cvičit nebo běhat, obzvlášť v zimě. Pozitivně vás však může naladit nejen hodina ve fitness centru, ale i pouhá masáž chodidel. „Naše chodidla jsou totiž plná senzorických nervů, které ovlivňují nejen naši rovnováhu a držení těla, ale také mentální soustředění a bystrost,“ podotýká podiatristka Emily Splichal. Ta doporučuje začít den rychlou pětiminutovou masáží, třeba za pomoci golfového míčku, po němž budete chodidlem jemně přejíždět.

Mohlo by se vám líbit

Chcete být bohatá ASAP? Proměňte s investičním průvodcem sny v realitu

Investování má stejně jako výběr dress codu nebo vrstvení kosmetických přípravků svá jasná pravidla. Pomůžou vám k maximálním výsledkům při minimu úsilí. Pojďte si společně s ELLE osvojit všechny důležité triky!
elle.cz

Nahraďte kofein ledovou vodou

Skutečně to není šálek kávy, který vás po ránu „nakopne“ a nabije vás elánem. Káva dává energii na dluh. Místo ní proto sáhněte raději po sklenici ledové vody. „Samozřejmě, že zní mnohem lákavěji začít den kávou, pravdou ale je, že naše tělo potřebuje po zhruba osmi hodinách spánku hydratovat. Ledová voda má zároveň pozitivní vliv na bdělost a pomáhá nastartovat metabolismus,“ zmiňuje se Žůček. Pokud máte problém si tento zvyk osvojit, připravte si k posteli plnou sklenici vody, kterou můžete využít během noci, nebo hned po probuzení.

Pracujte jako „mnich“

Vyzkoušejte takzvaná „mnišská rána“, která spočívají v tom, že si mezi devátou a dvanáctou hodinou nebudete dávat žádné pracovní schůzky, nebudete odpovídat na telefony a e-maily a budete se věnovat jen svým vlastním projektům. Pracovní problémy ostatních a jiné neodkladné věci řešte zkrátka až odpoledne. Samozřejmě, že mnišská rána není možné aplikovat u každé pracovní pozice, pokud to ale jen trochu jde, zkuste je do své pracovní rutiny zakomponovat alespoň jednou či dvakrát týdně. A pokud jsou pro vás čtyři hodiny až příliš, zkuste třeba dvě.

Mohlo by se vám líbit

Proč by mindfulness měla být součástí vašeho každodenního života?

Vědomé dýchání, vědomé jezení i meditace, proč by mindfulness měla být součástí vašeho každodenního života a jak díky ní dosáhnout většího klidu a soustředění?
elle.cz

Zdroje: Indepedent.com, healthline.com