Krční čakra nebo také Visuddha, centrum naší komunikace

Sedm čaker, sedm energetických center v našem těle, ležících po celé délce páteře, od kostrče až po korunu hlavy. Pokud jsou v rovnováze a proudí jimi naše životní energie – chi, je naše fyzické tělo zdravé a naše mysl schopna pracovat na té nejvyšší možné úrovni. Pokud se ale na některé z nich nachází blok nebo je naopak otevřená příliš, může nás trápit celá řada problémů, od těch tělesných až po psychické. Dnes bude řeč o čakře v pořadí páté, kterou najdeme v oblasti krční páteře, přímo ve středu hrdla.

Visuddha čakra, spojnice mezi rozumem a pocity

Krční čakra nebo také Visuddha slouží jako most mezi čakrami hlavy a čakrami páteře ale také jako spojnice mezi naším myšlením a cítěním, naší impulzivitou a reaktivitou, jednotlivcem a universem a mezi našimi základními potřebami a vyšším věděním. Její symbol tvoří lotosový květ s šestnácti okvětními lístky. Její barvou je světle modrá, symbolizující léčení, pravdu, klid, upřímnost a zodpovědnost. Jejím elementem je éter. Vyvážená krční čakra pomáhá dle jóginova učení zbavit mysl nečistých myšlenek a umožňuje nám mluvit z pozice našeho vyššího já, tedy nelhat a slovy neubližovat. Smyslem spřízněným s pátou čakrou je sluch, neboť není důležité pouze být slyšen, ale také umět naslouchat. Visuddha je považována také za bod, kde se setkává fyzické a astrální tělo.

 

Svadhisthana čakra, centrum naší smyslnosti a kreativity

elle.cz

Naslouchat a být vyslyšen

Visuddha je spojena s oblastí krku, jazykem, rty, tvářemi, čelistmi, ušima ale také s rameny. Na úrovni duševní nám umožňuje vyjadřovat naše pravé já, to znamená kdo jsme, co cítíme, po čem toužíme, a to skrze naší pravdu, kreativitu a jedinečnost. Je přímo spojená s druhou, sakrální čakrou, nebo také Svadhistanou, jež je také centrem našich emocí a tvořivosti. Vyvážená pátá čakra nám umožňuje vyjadřovat naše myšlenky upřímně a jasně a otiskávat svou autenticitu do okolního světa a svých blízkých. Jsme pravdiví vůči nám samotným i svým bližním, dokážeme mluvit beze strachu a soucitně, jsme schopní formulovat, co potřebujeme a naopak naslouchat potřebám druhých a v naší vzájemné komunikaci vládne oboustranné porozumění.

Čakry, naše energetická centra. Odblokujte je a odhalte svůj potenciál

elle.cz

Problémy spojené s pátou čakrou

Nerovnováha na páté čakře se na úrovni mentální projevuje depresivními stavy, úzkostmi, nízkým sebevědomím, plachostí nebo například osamělostí, kdy jsou ale tyto naše pocity umocněny skutečností, že je nedokážeme komunikovat, ať už v dlouhodobém měřítku nebo v různých situacích, kdy se chceme například sami sebe nebo někoho v našem okolí zastat ale bojíme se, rádi bychom si řekli o pomoc ale těžko sbíráme odvahu, přáli bychom si říct nahlas svůj názor ale stydíme se. Nedokážeme mluvit na veřejnosti, vést těžké, nepříjemné rozhovory. Na druhou stranu přetížená krční čakra se může projevit zvykem skákat ostatním do řeči, mluvit příliš nahlas nebo rychle, používat vulgární výrazy, pomlouvat, lhát nebo potřebou mít poslední slovo. Na úrovni fyzického těla se blok projevuje v podobě zánětů či bolesti v oblasti krku, ústní dutiny, uší, ramen a štítné žlázy.

Jak si pomoci

Na pomoc v otázce harmonizace krční čakry si můžeme vzít bylinky, jako jsou meduňka, eukalyptus, podběl, máta, šalvěj, trnka, rakytník nebo rozrazil. Z kamenů budeme vybírat ty v modré, tyrkysové nebo bílé barvě – lapis lazuli, akvamarín, sodalit, amazonit, tyrkys nebo například chalcedon. Krk je dobré držet v teple a věnovat mu pozornost, tzn. vyhýbat se nezdravým, nepřirozeným polohám při práci u počítače a ujistit se, že používáme např. kvalitní polštář na spaní, který poskytuje krční páteři dostatečnou oporu. Zapomenout bychom neměli na jógu, meditace a afirmace a v neposlední řadě zpěv, který krk rozvibruje.

LÉČIVÁ MOC ČAKER: Proč je dobré ji znát?

elle.cz

Zdroj: yoga2hear.co.uk, ekhartyoga.com, yogajournal.com, tinyrituals.co, healthline.com