Čakry, energetická centra našeho těla. Jak je udržet v harmonii?

Slovo čakra nejspíš neslyšíte poprvé. Rostoucí zájem o jógu, meditaci a další spirituální praxe s původem ve východních náboženstvích sehrál roli i v popularizaci konceptu čaker, které hrají v ezoterice významnou roli. Koncept pochází z hinduismu, poprvé o něm padla zmínka ve Védách. Čakry jsou chápány jako energetická centra v těle, která ovlivňují naši fyzickou i duševní pohodu.Samotné slovo "čakra" pochází ze sanskrtu a doslova znamená "kolo" nebo "kruh", jelikož energie na daném místě cirkuluje. Máme jich v těle mnoho, podle hinduistického učení dokonce 88 000, ale nás zajímá především 7 hlavních, které vedou podél naší páteře. Každá z nich je spojena s konkrétní oblastí těla, s emocemi a určitými aspekty našeho života.

Sedm hlavních čaker

Kořenová čakra (Muladhara)

Muladhara se nachází v oblasti kostrče a představuje základní energetické centrum a pocit bezpečí, uzemnění, odolnost a stabilitu. Je to čakra, která nás staví nohama pevně na zem. Když je Muladhara zablokovaná, může to vést ke strachu, úzkostem, nestabilitě a z fyzického hlediska ke střevním problémům. Odblokovat a aktivovat ji lze meditací, dechovým cvičením, jógou a procházkami v přírodě. Disharmonie této čakry znamená rozhození energie čaker zbylých.

Mohlo by se vám líbit

Jak si správně manifestovat. Přitáhněte si do života, po čem toužíte

Kolikrát si přejeme, aby něco vyšlo podle našich představ. Dokonce někdy říkáme, že se modlíme. To už je při troše dobré vůle takový malý začátek manifestování, nebo-li tvoření vlastní reality podle našich představ. Síla myšlenek je mocná, o čemž se můžete přesvědčit i vy.
elle.cz
Sakrální čakra (Svadhisthana)

Umístěnav bederní oblasti, tato čakra ovlivňuje sexualitu, tvořivost a sebehodnocení. Nerovnováhu u této čakry poznáme prostřednictvím problémů s orgány ve zmíněné oblasti – tedy s ledvinami, močovými cestami a pohlavními orgány. Když je zablokovaná, může to také vést k potížím v partnerském vztahu, osamělosti nebo problémůms vlastní hodnotou a potěšením. Dále také disharmonie potlačuje naši kreativitu. Naopak – pokud energie proudí tak, jak má – jsme ve vztahu otevřenější a sexuálně uvolněnější. Odblokování této čakry můžeme podpořit tvůrčí činností, tancema Kundaliní jógou.

Solar Plexus čakra (Manipura)

Nachází se mezi pupíkem a hrudním košem a podněcuje sebevědomí, sebedůvěru, sílu a vůli. Na fyzické úrovni se potíže při jejím zablokování týkají především zažívání – vředy, pálení žáhy nebo poruchy příjmu potravy. Na duševní úrovni nám nerovnováha v této oblasti energetického dění zkřiví vztah k sobě samým, zavalí nás pochybnostmi a nemalým množstvím studu. Pro její aktivaci se věnujte hlavně psychickému odpočinku, pozitivním afirmacím, józe a meditaci při vibracích.

Srdeční čakra (Anahata)

Další centrum naší energie vibruje v oblasti hrudníku v blízkosti srdce. Srdeční čakra (jak lze z názvu odvodit) ovlivňuje schopnost milovat, soucit a harmonii. Harmonie tu figurujez toho důvodu, že se čakra nachází ve středu všech sedmi energetických center, které na sebe vzájemně působí. Nerovnováha v této oblasti může zapříčinit problémy s navazováním mezilidských vztahů. Buď nejsme schopni být empatičtí a jsme citově uzavření, nebo naopak dáváme přednost ostatním na úkor sebe samých a snadno se upínáme na své blízké. Meditace soustředěná na lásku a pečování o své vztahy vám může pomoci těmto problémům předejít.

Mohlo by se vám líbit

Scripting: metoda z TikToku, která přitáhne do života ty správné věci

Manifestaci, jakožto způsob uvádění svých přání do reality, už praktikují tisíce lidí. Tento fenomén před lety odstartovala Rhonda Byrne se svou knihou Tajemství. Od té doby se objevily desítky praktik fungující na principu zákona přitažlivosti. Tou nejnovější je na TikToku právě scripting.
elle.cz
Krční čakra (Vishuddha)

U hrdla sídlí krční čakra, která souvisí s verbální komunikací a seberealizací. Pokud někdy máte pocit, že nedokážete slovy vyjádřit to, co chcete, občas se zakoktáte, nebo vám naopak chybí pomyslné síto a komunikujete bez přemýšlení, problém možná tkví právě zde. Blokace v této energetické oblasti se totiž projevuje přesně tímto způsobem. Odblokování a rovnováhy můžete dosáhnout meditací s příslušnými vibracemi (na internetu najdete specifické vibrace ke každé ze sedmi čaker) a trénováním afirmací.

Čakra třetího oka (Ajna)

Tato čakra patří mezi ty nejznámější a představuje naší intuici. Vzhledem k jejímu umístění mezi obočím se její blokace projevuje hlavně bolestmi hlavy, migrénami nebo problémy se zrakem a kognicí. Pokud tato čakra není v rovnováze, znamená to, že nedostatečně komunikujeme s naším instinktem, postrádáme sebereflexi a nedokážeme vidět celý obrázek a mít nadhled. Čakra se také pojí s představivostí a moudrostí. Klasická metoda odblokování formou meditace při vibracích a práce s intuicí (například vedení si deníku a takzvaná shadow work) by s čakrou měly pomoci.

Korunní čakra (Sahasrara)

Nachází se na vrcholu hlavy a symbolizuje spojení s univerzálním vědomím. Korunní čakra je spojena s vědomím sebe sama, poznáním a porozuměním své vlastní existence a místa v celém vesmíru. Když je tato čakra harmonicky otevřena a aktivována, člověk může dosáhnout hlubšího duchovního uvědomění, pocitu jednoty a celistvosti se vším, co je. Praktiky jako meditace, jóga a dýchací cvičení mohou pomoci harmonizovat a otevřít korunní čakru, což může přinést vnitřní klid a schopnost vnímat svět s hlubším smyslem a účelem.

Mohlo by se vám líbit

Zářivá Aura: Jak zvýšit své energetické vibrace

V moderním světě, kde se zabýváme tempem života a hledáme v něm rovnováhu, narážíme na koncept energetických vibrací. Tyto subtilní energie jsou základem toho, jak vnímáme a interagujeme se světem kolem nás. Vyšší vibrace znamenají šťastnější život a možná i splněná přání. Ale jak jich docílit? Zde máte pár tipů.
elle.cz

Zdroj: Healthline, Shanti, Mind Body Green