Svadhisthana čakra, centrum naší smyslnosti a kreativity

Smyslnost a kreativita

Symbolem druhé čakry je oranžový lotosový květ skládající se ze 6 okvětních lístků. Kruhy uprostřed květu znázorňují koloběh života – narození, smrt a znovuzrození, zatímco křivky ve tvaru měsíčního srpku uvnitř jednotlivých okvětních lístků nám mají připomenout souvislost mezi naší kreativitou a fázemi Měsíce. Svadhisthana je centrem naší smyslnosti a kreativity. Odráží, do jaké míry jsme schopni užívat si radostí života a je-li vyvážená, znamená to, že máme zdravý vztah založený na respektu, potěšení a péči o sebe samotné i vůči lidem okolo nás. Druhá čakra je spojena s elementem vody, která umí být životadárná a přizpůsobivá, ale také zničující, podle toho, jak je s ní zacházeno.

Pozorovat, pochopit, mít rád

Harmonizace Svadhisthany je založena na práci s našimi nejhlubšími pocity, potřebami a tužbami. Jakmile jsme schopni naše emoce pojmenovat, dokážeme také s odstupem pozorovat, jak například reagujeme v určitých životních situacích, nebo pochopit, na základě jakých zkušeností se cítíme zrovna takto. Toto poznání je klíčem k odbourání naučených vzorců a vede nás k tomu, že jsme schopni svobodně a beze strachu komunikovat s námi samotnými i svým okolím, rozvíjet své tvůrčí schopnosti, přijímat a prožívat rozkoš a v neposlední řadě nastavit své osobní hranice. Správně otevřenou Svadhisthanou k nám proudí kreativita, síla stvoření, touha a radost.

Čakry, naše energetická centra. Odblokujte je a odhalte svůj potenciál

elle.cz

Problémy spojené s druhou čakrou

Zablokovaná energie ale také příliš proudící v jedné ze sedmi čaker se, jak již bylo řečeno, dříve či později projevuje potížemi na emocionální, duchovní či fyzické úrovni - tam nejčastěji v místech, kde se konkrétní čakra nachází. Bloky na druhé čakře se tedy projevují na orgánech uložených v podbřišku a oblasti beder a způsobují zejména onemocnění močových cest a ledvin, chronickou bolest zad ve spodní polovině těla, impotenci, bolestivost během sexu, vaginismus, ovariální cysty a endometrióza a podobné. Na úrovni duchovní jsou to poté problémy spojené s naší sexualitou. Pokud je čakra zablokovaná, můžeme u sebe pozorovat nezájem o sex, lenost, emoční plochost, neschopnost se nadchnout nebo prožívat své emoce, pocity studu a viny, závislosti a potřeba mít vše pod kontrolou, nedostatek spontaneity, strach ze změny či plachost. Pokud je naopak přetížená, jsme přecitlivělí a máme sklony přehnaně reagovat. Na úrovni partnerských vztahů můžeme pak trpět žárlivostí, manipulativním chováním, sobeckostí, agresivitou, promiskuitou či závislostí na sexu.

Jak si pomoci

Způsobů, kterými můžeme pracovat na harmonizaci druhé čakry, je několik. Kromě meditace a cvičení (zejména Kundalini jógy) si můžeme na pomoc vzít kameny. Pokud chceme čakru otevírat, sáhneme po krystalech ve žluté a oranžové barvě. Může to být citrín, adventurín, karneol nebo kalcit. Pokud potřebujeme proudění energie v těchto místech uklidnit, budeme přikládat fialové kameny jako ametyst nebo turmalín nebo kameny bílé – křišťál a měsíční kámen. Kameny můžeme nosit při sobě také v podobě šperků nebo je držet v dlani během meditace. Aktivaci Svadhisthany napomáhá jakákoliv tvůrčí činnost, ať už je to tanec, výtvarné umění či hudba, pozitivní afirmace či péče a vlídnost vůči nám i našim milovaným.

Zářivá Aura: Jak zvýšit své energetické vibrace

elle.cz

Zdroj: thoughtephases.com, ekhartyoga.com, yogaindailylife.org