Největší uklidnění? Meditace

Taky jsem si ještě donedávna myslela, že meditaci provádí převážně lidé s vírou v ezoteriku, pravidelně cvičící jógu nebo ti, kteří jsou posedlí zdravým životním stylem. Opak je pravdou. Kdo nemedituje, jako by nežil. Bez ranních meditací by se nezrodilo několik úspěšných nápadů slavných byznysmenů, hereček nebo umělců a politiků. Jak na to?

Představy o tom, jak musíte sedět v pozici lotosového květu se spojenými prsty na kolenou, zahoďte. Nepotřebujete ani volné kalhoty s nízkým sedem. Díky bohu. Jde jen o to být na chvíli sama se sebou. Zeptat se sami sebe, jak se máte a užít si tu posvátnou chvilku zastavení, která je v dnešní uspěchané době obrovským luxusem.

Žádné myšlenky

Nejtěžší na meditaci je na nic nemyslet. S tím jsem měla opravdu velký problém a bohužel přesně o to jde nejvíc. Hlavou se mi honily myšlenky na to, jak nestihnu večer jít do fitka, že nemám co vařit a komu musím odepsat na Facebooku. Proti tomu mi pomohly techniky soustředění se pouze na dech. Klidně si v duchu opakujte: „nádech, výdech“ a myšlenky se rozplynou. Nebo když vás něco napadne, třeba, že nevíte, co dneska na sebe, nechte to odejít, jako by obavu odnášelo samo moře.

Splňte si přání

Právě vizualizace jsou dalším pomocníkem, jak docílit vysněného klidu. Představte si místo, kde je vám dobře a cítíte se klidně. Ať je to moře, zahrada nebo pohádková chata v Norsku. Dýchejte vzduch, který voní tím místem, vnímejte každý detail vaší představy a váš mozek se dostane do stavu, kdy si odpočine podobně, jako byste na místě opravdu byli. V této fázi se ucítíte vážně mimo realitu. Snít můžete v sedě, leže nebo ve stoje, jak vám je to pohodlné. Pravidla nejsou. Jen jedno. Užijte si to.

Mimo realitu na 15 minut

Čas po dobu meditace plyne tak nějak pomaleji. Podobně jako dlouhé záběry Tarantinových filmů. Jsou boží, nadčasové, uklidňující a krásné. A proto je velmi lehké se v těchto stavech zapomenout. Abyste nemyslela na to, že už je čas vrátit se zase na zem, nastavte si budík a režim letadlo. Ideální je začínat na 5 minutách a dopracovat se časem alespoň k 15. Je to jako by si váš mozek dal ristretto a vy se znovu narodili. Po pravidelné meditaci pocítíte mnohem více klidu, budete kreativnější a na všechny se budete mnohem více usmívat. Proč? Protože budete šťastní, vyklidnění a plní energie, to stojí za to, se chvilku zastavit, ne?