Srdeční nebo také Anaháta čakra, sídlo naší bezpodmínečné lásky

Zdroj lásky, soucitu a odpuštění

Čtvrtá čakra je umístěna uprostřed hrudníku v úrovni srdce. Jejím symbolem je opět lotosový květ s dvanácti okvětními lístky, označenými písmeny abecedy sanskrťu. Teorie, co konkrétně znázorňují se různí. Jeden myšlenkový proud vysvětluje význam těchto dvanácti lístků jako soubor dvanácti směrů, kterými se může mysl vydat, a jež je třeba pozorovat a zastavit, aby mysl dosáhla své dokonalosti. Jsou jimi chtíč, podvádění, nerozhodnost, lítostivost, doufání, úzkost, stesk, nestrannost, arogance, neschopnost, diskriminace a vzdor. Jiný výklad zase vykládá symboliku lotosových lístků jako dvanáct ctností čistého srdce, tedy lásku, harmonii, empatii, porozumění, čistotu, bystrost, soucit, jednotu, odpuštění, laskavost, mír a blaženost. Uprostřed květu se poté nachází hexagram, jakožto jednota ženské a mužské energie. Toto spojení je dle tantrismu původcem veškerého stvoření. Barvou srdeční čakry je zelená, protože je to barva růstu, života a transformace a je stejnou měrou tvořena modrou a žlutou. Smyslovou funkcí anaháty je hmat, živlem vzduch (který je, stejně jako láska, všude kolem nás a může námi tak volně proudit) a základním principem oddanost.

Mohlo by se vám líbit

Svadhisthana čakra, centrum naší smyslnosti a kreativity

7 čaker, jak je popisuje jogínské učení, je energetickým centrem v lidském těle. Pokud jsou čakry v rovnováze, může námi dobře proudit životní energie zvaná chi. Zablokování jedné či více čaker má naopak dopad na naše duševní i tělesné zdraví. Dnes se blíže podíváme na druhou čakru, tzv. Svadhisthanu, která se nachází v oblasti pánevního dna a je centrem naší smyslnosti a kreativity.
elle.cz

Anaháta čakra: láska bez podmínek

V sanskrtu znamená anahata nezraněná nebo také neporažená. Tato čakra slouží jako místo, ze kterého čerpáme bezpodmínečnou lásku k sobě samým i svým bližním a kde se soustředí soucit, empatie a odpuštění. Je zdrojem pravdy a spojením mezi nižšími a vyššími čakrami, jež nám dovoluje vyšší vědomí. Pokud je čtvrtá čakra v harmonii, dokážeme lásku dávat i přijímat, cítíme propojení s vnějším světem, dokážeme jej vidět v celé své kráse, radosti a lásce, jsme otevřeni novým zkušenostem a přijímáme se bez podmínek takoví, jací doopravdy jsme. Jsme laskaví a vlídní i v náročných situacích a své srdce používáme jako svůj vnitřní kompas. 

Mohlo by se vám líbit

Čakry, naše energetická centra. Odblokujte je a odhalte svůj potenciál

Jaká jsou energetická centra v těle a jejich vliv na naše fyzické a duševní zdraví? Od kořenové čakry až po korunní čakru – zjistěte, kde se nacházejí, jaké mají role, a jak můžeme odblokovat energetické cykly, když se zaseknou.
elle.cz

Problémy spojené se čtvrtou čakrou

Blok na srdeční čakře pozorujeme na úrovni fyzického těla zejména v oblasti hrudního koše - na plicích a dýchacím ústrojí, srdci a tedy oběhovém systému a na horních končetinách. Projevit se může také vysokým nebo nízkým krevním tlakem. Co se týče duševního zdraví, může nás trápit nedostatek sebelásky, jenž se projeví kódendentními vztahy, manipulativním chováním, nedůvěrou ať už ve svoje vlastní schopnosti nebo vůči druhým lidem, pocitem osamění, strachem z intimity, potřebou neustále někoho zachraňovat nebo celkovou zahořklostí a pocitem křivdy.

Jak si pomoci

Mezi spolehlivé prostředky, které pomáhají léčení čaker, patří samozřejmě jóga a meditace, jejíž jednotlivé cviky či sestavy pomáhají otevírat konkrétní čakry. V případě srdeční čakry můžeme udělat několik věcí již nyní, v pohodlí domova. Guruové například radí pěstovat vědomě pocit vděku, tedy vyhradit si pravidelně alespoň chvíli na to si uvědomit a nejlépe zapsat, za co jsme byli během uplynulého dne nebo týdne vděční. Na pomoc si můžeme vzít kameny, jako například růženín, podporující pocit smíření a sebelásky, rodonchrozit, léčivý v případě strachu nebo traumatu, aventurín, který obrací pozornost od myšlení k cítění, nebo harmonizující jadeit. V neposlední řadě pomáhá léčení srdeční čakry popíjení růžového, mateřídouškového či ibiškového čaje či kvalitního kakaa.

Mohlo by se vám líbit

LÉČIVÁ MOC ČAKER: Proč je dobré ji znát?

I když bychom zázraky na počkání v současné době více než ocenili, tento článek nepojednává o magii ani zaklínadlech z Harryho Pottera. Čarodějnický klobouk tedy nechte ve skříni a vyměňte ho za pohodlné oblečení a jógamatku. Kouzlit se totiž bude s vlastním zdravím, nastavením mysli a celkovou rovnováhou. Lépe jim porozumíte díky tolik diskutovaným čakrám a energiím s nimi spojeným.
elle.cz

Zdroj: www.theherbalacademy.com, www.yogajournal.com, www.ekhartyoga.com