Máte v plánu jarní detox? Jak to s ním vlastně je?

Na začátek – je vůbec jarní detox dobrý nápad? Mnoho lidí jej bere velmi vážně. Člověk má s příchodem jara zajisté rozmanité touhy na nový začátek a osvojení si zdravých návyků. Možná jste se v zimě nevěnovali tolik vyvážené stravě či pravidelnému pohybu? Proto je poté mnohem jednodušší se nechat vtáhnout do různých jarních detoxů a očist, které slibují zbavení těla různých toxinů, nadbytečné vody nebo tuků na rozmanitých místech těla. Otázkou ale je, jestli tělo opravdu potřebuje jednou ročně jarní očistu? Lidské tělo pracuje neustále a nepřežilo by, pokud by si denně takový vlastní „detox“ nedělalo samo. Provádí to skrze orgány, jako je kůže, játra nebo ledviny. Nicméně k tomu, aby tělo mohlo samo správně fungovat, musíme mu poskytnout správné podmínky, jako je dostatek spánku, vyvážená strava, pravidelný pohyb a vynechat se nesmí ani péče o psychické zdraví. Nezapomeňte, že nic se nesmí přehánět. Berte věci se zdravým nadhledem a hlavně – „pouze množství dělá z látky jed“.

Mohlo by se vám líbit

Nejlepší parfémy jara 2024: Zamilujeme si svěží květy i podmanivé tóny

V každém ročním období se mění naše preference vůní a výběru parfémů a s příchodem jara nás obklopují svěží, lehké a květinové tóny vůní spojenými s rozkvětem nového života. Výběrem parfému dá člověk najevo svůj vytříbený vkus a aromatické preference. Jak tedy bude vonět vaše jaro?
elle.cz

Suchý únor i bez únoru

Alkohol nás provádí víceméně na každodenní bázi. Mimo všechny oslavy a svátky, při kterých se člověk přece rád běžně napije a dá si deci či dvě vína. Česká republika patří mezi země s nejvyšší průměrnou spotřebou alkoholu na obyvatele, která činí přibližně 10 litrů čistého ethanolu na člověka. Tato data jsou poměrně rozšířená a také velmi diskutované téma je dopad nadměrné konzumace alkoholu. Alkohol značně zatěžuje organismusa je spojován s mnohými nemocemi buďto jako přímá příčina – například poruchy duševní a poruchy chování způsobené užíváním alkoholu, alkoholická jaterní onemocnění nebo alkoholem vyvolaná pankreatitida, nebo u různých infekčních a kardiovaskulárních onemocnění je alkohol jednou z příčin. Podobným případem jsou i tabákové výrobky. Pokud se tedy zaměříte na omezení alkoholu, cigaret či kofeinu nebo na jejich úplné vysazení, můžete očekávat mnohé benefity, jako je zlepšená kvalita spánku a fyzické kondice, lepší soustředění a celková náprava zdravotního stavu.

Mohlo by se vám líbit

Únava, deprese, špatná pleť. Na vině může být spánek

Kvalitní spánek je nezbytný pro správné fungování našeho těla, výkon i krásu. Abyste se vyhnula bezesným nocím, dodržujte našich pár jednoduchých rad a každé ráno budete svěží jako rybička.
elle.cz

Umění spánku

Kvalitní noční spánek je charakteristický rytmickými změnami hlubokého a mělkého spánku a zahrnuje 4-5 spánkových cyklů během noci. Pokud je tento proces narušen, tak člověk ztrácí benefity spánku, které jsou esenciální pro normální fungování lidského těla. Spánek plní v našem těle několik základních biologických funkcí, jako je například regenerace a udržování lidského těla, a zároveň působí na všechny systémy, jako je nervový systém, imunitní systém či endokrinní systém. Proto pro správnou jarní obnovu a symbolické nakopnutí se můžete zaměřit na vylepšení a kvalitu vašeho spánku a zlepšit si tak duševní zdraví, paměť, imunitu, kognici nebo hormonální rovnováhu. Jak tedy na to? Doporučuje se úprava chování a spánkových návyků. Mezi to se zařazuje například pravidelný spánkový režim s dosažením 7 až 9 hodin spánku, dostatečná fyzická aktivita, vyhýbání se určitým látkám před spaním, jako je alkohol, kofein či těžké jídlo a také omezení expozice světla různým zařízením. „Zlepšení spánkové hygieny znamená přijetí sady návyků a prostředí, které podporují lepší kvalitu a délku spánku,“ komentuje Jiří Pantůček z Green Idea. Dopomoci si můžete i různými doplňky stravy s různými bylinkami a látkami pro podporu kvalitního spánku a rychlejšího usínání.

Magický hořčík

Hořčík neboli magnezium, patří mezi nejdůležitější prvky, které lidské tělo potřebuje. Hraje důležitou roli v mnoha fyziologických funkcí, jako je vývoj kostí, podpora správného fungování nervového systému nebo se podílí na metabolismu lipidů, glukózy a proteinů a dalších. Proto vhodným adeptem na doplnění je právě magnezium. Dále se můžete zaměřit na lepší trávení, imunitu či péči o pokožku a tělo.

Jak na jarní detox?

Zdroj: Byrdie, Allure, Healthline, pubmed