Co se stane, když přestanete pít alkohol?

Co očekávat, když přestanete pít alkohol?

Pokud si vychutnáte sklenku (nebo dvě) vína několikrát týdne, a rozhodnete se ze dne na den přestat, změna se dostaví téměř okamžitě. Vaše tělo se totiž začne detoxifikovat, stabilizuje se hladina cukru v krvi a s tím zmizí i rozkolísanost energie. Pokud se váš spánkový režim ukotvil v party módu, začne se pomalu ale jistě srovnávat. Společně s ním tělo znovu objeví své biologické hodiny a cirkadiánní rytmus se vrátí do rovnováhy.

Lepší pleť

Pití alkoholu se do stavu pleti propisuje několika způsoby. Vzhledem k tomu, že je alkohol diuretikum, z těla odvádí nadměrné množství vody a s ní i nutriční látky a minerály. Pleť proto vypadá matně a bez života. Kromě toho může dlouhodobá konzumace alkoholu zpomalit produkci kolagenu, což vyústí v předčasné stárnutí pleti a vznik vrásek. S tím vším se ale můžete rozloučit společně s alkoholem.

Co ve sklenici, to na tváři. Jak se pití alkoholu podepíše na kráse?

elle.cz

Jasná mysl

Vliv alkoholu na kognitivní funkce není malý, často vede ke zhoršení úsudku, výpadkům paměti a výkyvům nálad. Pokud se rozhodnete s pitím skončit, vše se postupně navrátí do normálu. Zvládnete se lépe rozhodovat, soustředit a budete mít čistší mysl. Kromě toho se stabilizují hladiny neurotransmiterů v mozku, takže budete o něco vyrovnanější a méně úzkostliví.

Hubnutí

Alkohol je kaloricky vydatný a jeho nadměrná konzumace může přispívat k nárůstu hmotnosti. Jakmile člověk přestane pít alkohol, sníží tak i příjem kalorií, což vede k úbytku na váze a její snazší regulaci. Bez prázdných kalorií z alkoholu lze navíc upřednostnit potraviny bohaté na živiny, což se do celkového zdraví nepochybně propíše.

Regenerace jater

Jedním z nejvýznamnějších orgánů ovlivněných konzumací alkoholu jsou játra. Dlouhodobé užívání alkoholu často vede k poškození jater – může dojít ke ztučnění jater nebo dokonce k cirhóze. Játra však mají však jednu obrovskou výhodu, a sice že se umí efektivně regenerovat. Jakmile je tedy alkohol přestane zatěžovat, orgán se začne sám obnovovat. Nicméně i játra mají své limity, které je lepší netestovat.

Vzývaný i proklínaný: Fakta o alkoholu, která vás možná překvapí

elle.cz

Silnější imunita

Po vyloučení alkoholu ze systému posílí i imunita. Zvýší se tvorba bílých krvinek a zpevní se obranné mechanismy těla proti patogenům.

Hormonální rovnováha a plodnost

Alkohol může způsobit pěknou neplechu v hormonech. Nadměrná konzumace alkoholu zvyšuje aktivitu enzymu aromatázy, který přeměňuje mužský hormon testosteron na estrogen. Tento proces může vést k nerovnováze hormonů jak u mužů, tak u žen, a následně k rychlému přibírání tělesného tuku.

Je důležité poznamenat, že přínosy abstinence se mohou u jednotlivých osob lišit a lidé se závislostí na alkoholu by měli navštívit svého lékaře nebo zdravotnického pracovníka, který jim poskytne individuální podporu a pomoc.

Prokletí jménem alkohol: Co dělat, když se váš partner utápí v pití?

elle.cz

Zdroj: Healthline, verywellmined