Poznejte Sirtfood. Dietu, díky které zhubla zpěvačka Adele

Ačkoli se v současné době spíše propaguje vyvážený jídelníček, kvalitní a zdravá strava a počítání kalorií, přesto jsou nejrůznější diety a stravovací styly stále oblíbené. Tvůrci a propagátoři Sirtfood trvají na tom, že právě tato dieta není žádným módním výstřelkem. Má jít o trvale udržitelný způsob, díky kterému člověk nejen zhubne, ale také výrazně zpomalí stárnutí a pomůže předejít mnoha nemocem.

Tajemství hubnutí a zdraví

Celé tajemství spočívá ve striktním omezení kalorického příjmu a v konzumaci potravin bohatých na sirtuiny. To jsou enzymy, které se mimo jiné uplatňují při kalorické restrikci. Jde o stav, kdy tělo z nějakého důvodu sníží hranici příjmu energie pod "normální" hranici. A právě v těchto momentech sirtuiny spouští obrannou reakci proti stresu, který je nedostatkem energie vyvolán. Sirtuiny původně pomáhaly lidem, ale i dalším živočichům, přežít období nedostatku potravy. Na základě vědeckých studií se také prokázalo, že díky kalorické restrikci dochází ke zpomalení stárnutí buněk. A to vede zase k tomu, že se snižuje riziko rozvoje různých onemocnění, nejčastěji metabolických, jako je například diabetes.

Mohlo by se vám líbit

Lednový detox očima toxikologa. Má to smysl nebo jde o drahé placebo?

Poslední týdny roku bývají žalozpěvem za zdravý životní styl. O svátcích a Silvestru má pití alkoholu a bezedné přejídání se oficiální zelenou. O to přísnější postoj ke svému stravování a péči o tělo zaujmeme o pár týdnů později. Má to ale smysl? Opravdu může krátkodobá ozdravná kúra všechno napravit? A potřebujeme to vůbec?
elle.cz

Ty správné potraviny

Sirtfood jsou potraviny, které obsahují velké množství sirtuinů. Pokud je budete konzumovat a omezíte příjem kalorií, laicky řečeno vás nebude tolik trápit hlad. Jsou to většinou jídla, o kterých můžeme říci, že jsou zdravá a obsahují i další důležité živiny. Jde například o kapustu, celer, rukolu, petržel, zelená jablka, kurkumu, bobule jako jsou jahody, maliny ostružiny a borůvky, olivy, dále zelený čaj, káva, tmavá čokoláda, pohanka, sója nebo červené víno.   

Jo-jo efekt?

Nicméně omezit svůj jídelníček pouze na ně a ještě si striktně počítat kalorie může být z dlouhodobého hlediska dost náročné. A víme, co se stává po dietách, kdy se člověk vrhne zpátky do svého starého zaběhnutého režimu. Jo-jo efekt si ale nepřeje nikdo. Je pravda, že právě Adele je zářným příkladem toho, že přibrat se zpátky nemusí. Dokázala to teď na posledním předávání Grammy, kdy předvedla štíhlou postavu.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Jak to funguje

Dieta Sirtfood má tři fáze, které trvají celkem 3 týdny. Po jejich skončení se doporučuje i tak konzumovat hodně potravin bohatých na sirtuiny a dbát na dostatek pohybu, ale i odpočinku.      

  • První fáze trvá pouhé tři dny. Během nich je třeba omezit denní kalorický příjem na 1000 kcal. Smíte jíst pouze jedno jídlo denně, které se bude skládat pouze se sirtfood potravin. K tomu je nutné vypít 3 sklenice zelené šťávy. Tu si připravíte z kapusty, rukoly, petržele, celeru, zeleného jablka, citronové šťávy, zázvoru a Matcha Tea).
  • Druhá fáze zvýší váš denní kalorický příjem na 1500 kcal, dáte si dvě jídla ze sirtfood a 2 sklenice zelené šťávy. Takto se budete stravovat 4 dny.
  • Třetí fáze trvá 2 týdny s tím, že si dáte 3 jídla ze sirtfood potravin a k tomu 1 sklenici zelené šťávy denně.

Úspěch (ne)zaručen

Jak to bývá, někdo nedá na sirtfood styl dopustit, jinému nestojí ani za to, aby si o něm zjistil více informací. Je fakt, že účinnost této diety není dosud spolehlivě vědecky prokázaná. Pokud ji ale chcete vyzkoušet, zjistěte si nejdříve více informací. Najdete je třeba v knize Zhubněte se sirtfood dietou, zdrojem receptů jsou i sociální sítě. Ideální ale bude probrat vše s výživovým poradcem či lékařem. Ti vám poradí, zda je pro vás tento způsob stravování vhodný. Energetický příjem si pak můžete hlídat díky aplikaci Kalorické tabulky, kterou si stáhnete zdarma do mobilu a můžete ji propojit s chytrými hodinkami.  

 

Zdroj: Vedator.cz, Apetitonline.cz, Healthline.com