Tarot jako léčba vystresované duše

 

Čtení z tarotových karet vám může pomoci z deprese, úzkosti a dalších neduhů mysli. Je to jedna z mála  ezoterických praktik, kterou schvaluje i řada certifikovaných psychologů. V něčem fungují taroty podobně jako vaše oblíbená aplikace na meditaci. Máte je vždy u sebe, stačí jen pár minut a dokážete se na svůj život podívat z nadhledu.

Historii těchto karet dokonce před dvěma lety mapovala výstava v DOXu, kde jste se mohli dozvědět o jeho historii v českých zemích. Tarot se sem dostal na přelomu 19. a 20. století a s oblibou si ho vykládala i legendární operní pěvkyně Ema Destinnová. Tarotovému designu se věnovala řada uznávaných výtvarníků, nyní se ale prodávají karty i v „cool instagramovém" designu třeba na Amazonu, kde si můžete vybrat až z dvou tisíc druhů.

Mohlo by se vám líbit

MYSTERIÓZNÍ CHRISTIAN DIOR HAUTE COUTURE JARO/LÉTO 2021

Christian Dior se nadšeně věnoval věšteckému umění a sledoval sebemenší náznaky osudu. Dokonce i jeho autobiografie je protkána jeho fatálními střetnutími s různými vizionáři. “Bude to výjimečné. Váš dům způsobí módní revoluci,” vzpomíná v knize Dior na splněné proroctví.
elle.cz

Možná vás překvapí, že s tarotem se můžete potkat v ordinaci u psychologa. Tuto metodu používají někteří terapeuti, kteří jsou následovníci směru Carla Gustava Junga. Správně zvolenou technikou se tak dají uvolnit skryté síly podvědomí. Kdo by ale čekal, že prostřednictvím Viselce, Kola štěstí nebo Poustevníka podívá do budoucnosti, bude zklamaný. Nic takového vám psychoterapeutický, ale ani žádný jiný výklad tarotů nepřinese.

 

Správně zvolenou technikou můžete pomocí tarotu uvolnit skryté síly podvědomí. Do budoucnosti se ale rozhodně nepodíváte.

 

„Jde především o vizualizaci, se kterou taroty pracují. Jakmile uvidíte karty vyložené, je vám pak jasnější, co si vlastně přejete," říká terapeutka Jana Studená. Podle ní jsou taroty skvělé na to, že jejich prostřednictvím můžeme rychleji pojmenovat své problémy. Karty jsou univerzální, proto tak dobře fungují v psychologické praxi. Každý si v nich najde svůj vlastní význam. Je to nástroj, jak o sobě přemýšlet z jiného úhlu. 

Jedním z největších odborníků na tarot a psychologii v Čechách je psychoterapeut Tibor Brečka, autor knihy Tarot a terapie. Říká, že tarot můžeme vnímat jako plátno, kam promítáme své emoce. Není divu, že Angie Banicki z Los Angeles si účtuje za hodinu výkladu tarotu více než většina hollywoodských terapeutů - 500 dolarů. Svým hvězdným klientům, kam patří například top modelka Miranda Kerr nebo stylistka Rachel Zoe, pomáhá rozkrývat jejich životní situace i během lockdownu, kdy pořádala virtuální konzultace na Zoomu.

 

Tarot

 

Osobně nejsem zastáncem žádných esoterických praktik, nevyhledávám ženské kruhy, odmítám rodinné konstelace a přes veškerý zájem o umění a kreativitu věřím hlavně racionálním úvahám. Přesto i mě vyzkoušet si taroty jako formu psychoterapie velmi zaujalo. Vidět ztělesnění mých strachů, nadějí i tužeb, které najednou byly vyložené na stole, bylo osvěžující i poučné zároveň. 

Ale i přesto, že alternativní formy psychoterapie, a s tím spojené vykládání tarotu na sezení u psychologa, stoupají na oblibě, pravděpodobně jim už nedám šanci. Klasická analýza emocí a prožitků je pro mě přijatelnější a cítím se s tím pohodlněji. Klíčové je ale pochopit, že zájemci o psychoterapii i vykládání tarotu mají vlastně stejný cíl. Naučit se něco nového o sobě, posvítit si na stíny ve své duši a naučit se s nimi pracovat.

Mohlo by se vám líbit

Týdenní horoskop pro všechna znamení

Jaký bude váš týden podle znamení zvěrokruhu? Máme pro vás horoskop pro každý den od 19. dubna do 25. dubna.
elle.cz