Vztahy v roce 2023: Slovníček nejdůležitějších pojmů

Pamatujete si, jak probíhala výuka cizích jazyků? Na každou hodinu jsme si nosili speciální sešit, který byl dedikován pouze slovíčkům. Cestujte s námi v čase a vraťte se do školních lavic. Tentokrát pomyslných a s mnohem zábavnějším učivem. Dali jsme dohromady přehled současných pojmů, které se vztahují ke kultuře randění a vztahů. Výrazy „být single” nebo „být ve vztahu” už zkrátka nestačí. Čeština se stále obohacuje a přebírá anglická slova, není tomu jinak ani v tomto oboru, proto jsou výrazy v našem slovníčku v angličtině. Nechceme si hrát na překladatele, ale pokusíme se aspoň nastínit jejich význam, hezky podle abecedy. Tak jdeme na to!

Breadcrumbing

Forma manipulativního chování, kdy vám partner „dávkuje” sám sebe po malých kouscích (bread crumbs se překládá jako drobenka), udržuje váš zájem, ale nikdy nepokračuje v tom, co vy opravdu chcete – vztah. 

Cookie-jarring

Představte si nádobu plnou vašich oblíbených sušenek. Dáte si jednu a už saháte po další. Přibližně tak by se dala metaforicky popsat situace, kdy si tvoříme záložní vztahový plán. Odtud plyne anglické označení cookie-jarring. Máme v podstatě otevřeno víc dveří a do těch dalších vstoupíme, pokud nás náš současný partner odmítne nebo není dostupný.

Cuffing

Odvozeno od slova „handcuffs” (česky pouta). Cuffing doslova znamená připoutat se k jednomu člověku a to zejména v zimních měsících. „Být spoután” je také synonymum k tomu být ve vážném vztahu.

Gaslighting, neboli plíživá manipulace: Zjistěte, zda se neděje i vám

elle.cz

Cyberflashing

Asi každý, kdo se identifikuje jako žena, někdy dostal nevyžádaný obrázek. Konkrétně fotografii intimních partií opačného pohlaví. Pocity studu a trapnosti při otevření takových zpráv netřeba popisovat – zná je drtivá většina z nás. Tento akt posílání nevyžádaných fotek má svůj název – cyberflashing, který by se mohl přeložit jako „kyber obnažování”. Abyste si nezapomněli vypnout Airdrop při příští jízdě veřejnou dopravou snad ani nemusíme připomínat…

Gaslighting

Další forma manipulativního chování ve vztahu, o které jsme již několikrát psali. Opakování je matka moudrosti, jelikož každý z nás se může stát obětí gaslightingu. Agresor, nebo-li ten, kdo „gaslightuje”, svoji oběť dokáže zbavit příčetnosti. Sama si začne myslet, že nemyslí racionálně, začne zpochybňovat realitu a svoji vlastní osobnost. Agresor používá zejména tyto metody: lhaní, invalidaci pocitů a znevažování druhé osoby. Pokud se v takovém vztahu nacházíte, pokuste se z něj odejít nebo vyhledat pomoc.

Love bombing

Máme tu jeden obtížnější termín. Love bombing neboli bombardování láskou může být zneužito jako jedna z manipulativních taktik, jak si udržet svého partnera jen pro sebe a získat tak převahu nad vztahem. Ne však každé zahlcování láskou je problematické. Důležité je všímat si konzistence gest vašeho protějšku. Pokud vám vyznává lásku pravidelně, nic vám nezakazuje a nesnaží se vás vlastnit, je vše v naprostém pořádku. Pokud vás začne kontrolovat, nebo bombardování láskou používá jako nástroj, jak zahladit např. hádku, ve které vás gaslightoval, zbystřete a dejte na sebe pozor.

Situationship: Zlomí vám tento vztah srdce nebo se v něm najdete?

elle.cz

Orbiting

Fenomén, který se pojí se sociálními sítěmi. Orbiting se používá k popsání jevu, kdy někdo nadále komunikuje na sociálních médiích s osobou, se kterou ukončil vztah nebo dal jasně najevo, že nechce dál pokračovat v komunikaci. Interaguje s ní dále pomocí lajkování příspěvků, sledováním jejích stories, komentování postů apod. Nikdy ji však neosloví napřímo. Pozor - je to forma emociální manipulace! 

Rizz

Anglický slangový výraz pro charisma, který hojně používá generace Z a je populární zejména na TikToku. Označuje se tím osoba, která má schopnost přitáhnout pozornost a v podstatě dokázat v druhém vzbudit zájem, i když ho předtím neprojevoval.

Situationship

Komunikace je základ, ta ale v situationship chybí. Obě strany si v tomto případě jasně nestanovily hranice a obrysy jejich vztahu, neví, co pro sebe vzájemně znamenají. Toto může být velmi zraňující, jelikož zde zcela chybí konzistence a partnerská podpora a jistoty - tedy kvality, které jsou ve zdravém vztahu žádoucí.

Soft-launching

Sociální sítě doslova prostoupily našimi životy a jen málokdo se bez nich v dnešní době obejde. Soft-launching bychom mohli přeložit jako „pozvolný začátek”. Jedná se o prvotní fázi randění, kdy byste již rádi začali postovat fotky na sociální média. Ještě ale nechcete odhalit identitu vašeho milého nebo vaší milé, v případě, že by to náhodou mezi vámi nevyšlo, proto nasdílíte např. jenom jak se držíte za ruce nebo nějaký jiný detail bez označení profilu.

Sex? Ne, děkuju, raději celibát!

elle.cz

Zdroj: Nytimes.com, Psychologytoday.com