5 důvodů, proč se vyplatí být přáteli před tím, než skončíte v posteli

Když dostaneme sami sebe pod tlak a snažíme se najít toho pravého a zamilovat se, můžeme při tom přeskočit spoustu zásadních kroků. Vládu přebírají touha a hormony a opomíjíme fakt, že než přejdeme k partnerskému soužití, měli bychom se o tom druhém hodně naučit. V agónii lásky a chtíče si nedáme čas prozkoumat partnerovu osobnost. Jak mnozí z nás zjistili, jakmile opadne první nával lásky a zůstane nám obnažená realita vztahu, často vyjdou najevo věci, které jsme vidět nechtěli...

K přátelům jsme vstřícnější

Poznat někoho nejprve jako přítele a ne jako partnera nabízí skvělou příležitost mít nejen výborného společníka a člověka, kterého máte opravdu rádi, ale velmi pravděpodobně někoho, s kým budete chtít sdílet svůj život. Být nejprve přítelem je oboustranně výhodná situace. Přátelé jsou pro naše blaho nezbytní. Dobrý přítel ví, kdo jste, je tu, aby vám nabídl podporu a povzbuzení, a je nablízku v těch chvílích, kdy ho vážně potřebujete. Mimochodem, také jste si všimli, že ke svým přátelům se chováme dost často mnohem vstřícněji, obětavěji a méně sobecky, než k partnerovi? Přinášíme několik důvodů, proč je dobré nejprve poznat partnera jako přítele, než z něj uděláte svého milence...

Vztahy v roce 2023: Slovníček nejdůležitějších pojmů

elle.cz

1. Být sami sebou 

Stát se nejdříve přáteli vám umožní poznat druhého takového, kým skutečně je. Přátelství se časem rozvine. V mnoha situacích uvidíte osobnost partnera obnaženou až na dřeň. Není tady snaha zapůsobit nebo potěšit. Jako přítel neočekáváte to, co se vyžaduje v romantických vztazích. Jako přítel nemáte nerealistická očekávání, která se ve vztahu často stávají normou, když se proměňuje ve vážnější a očekává se jistá „exkluzivita“ v chování. V přátelství je snazší být otevřenější a tolerantnější. Přátelé na sobě navzájem vidí (a přijímají) to dobré, ale i to špatné a negativní. Schopnost přijmout něčí slabosti a zvláštnosti, stejně jako jeho přednosti, vytváří spoustu prostoru, aby lidé mohli být opravdu těmi, kým skutečně jsou.

2. Prostor pro další vztahy 

V přátelství je prostor pro další vztahy. Jako přítel se můžete bavit s kým chcete. A nejen se bavit, ale i randit. Nesvazují vás žádné vzájemné závazky. Neexistuje žádné majetnictví nebo žárlivost. Časem možná zjistíte, že se sice máte rádi, ale necítíte, že byste to potřebovali nebo chtěli posouvat dál. Odměnou je samotné přátelství. Anebo zjistíte, že vám „pouhé“ přátelství nestačí. Jako přátelé jste pravděpodobně řešili spoustu problémů a viděli jste se v mnoha situacích. Díky tomu, že jste se dobře poznali, víte, jaké problémy a emoce se mohou ve vztahu vynořit. Když jste nejprve přátelé, vyloučíte, že se ocitnete v intimním vztahu ze špatných důvodů.

3. Budování důvěry

Přátelství pomáhá budovat důvěru. Důvěra je jedním z nejdůležitějších pilířů vážného, dlouhodobého vztahu. Když jste schopni druhému důvěřovat, klesá vaše potřeba být neustále ve střehu. Vytrácí se obavy z toho být za všech okolností sám sebou. Když druhému věříte, cítíte se uvolněně a bezpečně a nebojíte se říkat to, co si opravdu myslíte. Důvěra vám dá svobodu komunikovat otevřeně a beze strachu z kritiky nebo zesměšnění. S důvěrou neexistuje žádná úzkost nebo strach, že budete zrazeni a pokud se vztah přesune do intimity, že budete podvedeni.

Situationship: Zlomí vám tento vztah srdce nebo se v něm najdete?

elle.cz

4. Bohatší zážitky

Být přáteli vám umožní prozkoumat více společně. Když jsme v intimním vztahu, tak zejména na začátku trávíme čas téměř výhradně jeden s druhým. Chceme spolu strávit každou minutu a intimně se propojit. Jsme sice spolu, ale společností toho druhého paradoxně izolovaní. V přátelství máme příležitost trávit čas děláním mnoha věcí, sami nebo s jinými lidmi. Jako přátelé máme čas společně objevovat nové věci, sdílet nová dobrodružství, věnovat se tomu, co obohacuje naše oddělené životy, které nás ale zároveň hlouběji propojují. Když se k vám ve vašich aktivitách připojí přítel, dopřeje vám nejen svou společnost v té chvíli, ale také příležitost s ním v budoucnu sdílet vzpomínky.

5. Stejné životní hodnoty

Dalším základním pilířem dlouhodobého milostného vztahu jsou sdílené hodnoty, ideály a cíle. Během přátelství poznáváme, jaký člověk skutečně je, jaké má životní motivace, čeho si na životě váží a po čem touží. Přátelé nemusí vždy souznít v tom, co považují za nejcennější pro smysluplný život. Ale pokud se to stane, má přátelství příležitost přejít do lásky.

Odpuzuje vás představa sexu na jednu noc? Možná jste demisexuální

elle.cz

Zdroj: Elle.fr, psychologytoday.com