Představuje se Adolphinata: Právnička, která háčkuje kabelky

A proč právě Adolphinata?

K vytvoření názvu Adolphinata mě přivedl obdiv k ženám z naší rodiny. Je to spojení dvou jmen, mé prababičky Adolfíny a mého jména Natálie. A nepochybně jednou z nejdůležitějších inspirací k založení značky Adolphinata je má maminka. Ta celý život pletla pro všechny členy naší rodiny a i dnes mám na sobě svetr, který mi právě ona upletla. Její vkus a cit pro módu se nepochybně propsaly do značky Adolphinata. Pamatuji si, že už jako malá holka jsem milovala chodit do jejího šatníku, kde mě nejvíce fascinovala její sbírka kabelek a bot, což zpětně vnímám jako moment, který byl rozhodující i pro mé budoucí já a moji značku.

Proč ses rozhodla háčkovat kabelky?

Maminka mě učila plést, ale pletení nikdy nebyl můj šálek, takže háčkování bylo přirozenou cestou, jak pokračovat v přetváření mé fantazie do reality. Celý projekt začal v mém pokojíčku a původním plánem bylo pouze udělat radost mým blízkým. Nicméně to přerostlo v business, který nejenom prodává křiklavě barevné kabelky, ale dal vzniknout i komunitě lidí, kteří sdílí stejné hodnoty a dělají Adolphinatu tím, čím je dnes.

Krátce, jak bys popsala tvoji značku Adoplhinata?

Ruční práce, lokální výroba a autenticita.

A dlouze?

Je pro mě důležité, abychom nezahrnovali žádné výrobní stroje a drželi se výroby kabelek tou nejpřirozenější cestou. Od uháčkování hlavního produktu až po našívání visaček a balení výsledného produktu je vše čistě naší prací.

Jaké jsou základní pilíře značky, na kterých stavíš?

Jeden z klíčových pilířů mé značky je autenticita. Při kreativním procesu od návrhu kabelek až po konečný produkt se neinspiruji žádnými jinými značkami, které se věnují háčkování jako já. Bohužel se sama potkávám s tím, že často vidím napodobeniny mých kabelek, což cítím jako dehonestaci mé tvorby. Proto je pro mě velice důležité, abych si zachovala jedinečnost, kterou zákazníkům nabízím.

Paulin návrháře Jaroslava Vícha ožívá v exkluzivním editorialu

elle.cz

Adolphinata se stala rodinným projektem. Bylo to takhle v plánu od samého začátku?

Celý tento projekt jsem začala sama a až postupně se ke mně přidala moje maminka se sestrou. Důvodem, proč se staly součástí Adolphinata, bylo to, že jsem už nebyla schopná stíhat vyřizování všech objednávek, ale zároveň jsem chtěla, aby má značka rostla. První pomocí byla maminka, která se mnou začala háčkovat víceméně od počátku založení značky. Později se přidala i má mladší sestra Veronika a obě jsou doteď nejdůležitějším jádrem celého ekosystému Adolphinata, za což jim jsem neskutečně vděčná. Rodina pro mě byla důležitá i co se týče businessové stránky a vývoje celé značky. tatínek celý život podniká, takže jsem neměla strach značku založit a pracovat na jejím vývoji. Zároveň mě rodiče naučili obrovské zodpovědnosti, což považuji za klíčový faktor, když máte pod sebou tým lidí, za které z nějaké části zodpovědnost nepochybně přebíráte.

Jsi přísnou šéfkou?

Nejvíc přísná jsem sama na sebe. Adolphinata je jako moje první dítě, takže tomu věnuji všechen čas, co mám. Očekávám i od mého týmu, že budou svoji práci dělat co nejlépe. Nicméně snažím se je nepřehlcovat prací, protože je pro mě důležité dodržovat work life balance. Zároveň spolupracuji s dívkami, které jsou maminkami, studentkami anebo mají další práci. Všem těmto ženám plně důvěřuji a uvědomuji si, že i právě ony jsou pohonem celé značky. Mít ve svém týmu lidi, na které se mohu spolehnout, mi ulehčuje delegovat práci a soustředit se na to, co je pro mě aktuálně prioritou. Tedy rozvíjení mé značky.

Natálko, jsi zároveň studentkou práv, což je obor, kterému musíš obětovat spoustu času, a proto musí být náročné zkombinovat studium a vlastní značku dohromady. Čemu máš v plánu dát do budoucna přednost?

Často mám pocit, že mám v sobě dvě osobnosti. Ta první je hravá, nezná meze kreativity a ta druhá je akademická, miluje rozšiřovat si obzory. Nicméně k právu jsem vždy měla ambivalentní vztah a mojí prioritou je a bude má značka. Vybavuji si, jak se mě na jedné přednášce zeptal můj profesor, jakému právu se chci věnovat. Má odpověď byla, že nemám v plánu se právu někdy věnovat, protože se chci věnovat pouze své značce. Jeho odpověď mě mile překvapila. S úsměvem se na mě podíval a řekl, že budu mít krásnější život než všichni právníci dohromady. Nicméně studium práv mi velmi pomohlo i co se týče mé značky. Naučilo mě to stát nohama na zemi a mít realistický pohled na věc, takže se neztrácím ve svých fantaziích, ale jsem schopná si realisticky a organizovaně stanovit cíle do budoucnosti.

Odráží se tvůj osobní styl v Adolphinatě?

Nepochybně ano. Barevné kombinace kabelek a celý styl Adolphinata vychází z mého osobitého stylu. Vždy jsem byla nejbarevnějším člověkem vedle svých spolužáků, kteří se drží právnického stylu oblékání. Ten je na mě jednodušše příliš strojený a upjatý, což bohužel vystihuje i toto povolání.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Neměla jsi někdy pocit, že tě tvoji spolužáci a profesoři soudili za to, že jsi vyčnívala mezi právníky v obleku?

Nikdy jsem se nesnažila přizpůsobit něčemu, co by se ode mě očekávalo a je to možná i tím, že jsem se nikdy nesetkala s nepříjemnými poznámkami ohledně mého občas vyčnívajícího stylu. Naopak mě vždy lidé kolem podporovali, abych byla osobitá a svůj svět barev neutlumila.

Jaké bylo nejbizarnější místo, kde jsi háčkovala?

Když jsem byla s kamarádkou v Chorvatsku a háčkovala jsem jednu ze svých prvních zakázek, chtěla jsem pořídit estetické fotky, které bych zveřejnila na našem Instagramu. Donutila jsem svou kamarádku, abychom šly kabelky nafotit do skal, za kterými byla nádherná pláž. Než jsme se do naší cílové destinace dostaly, byly jsme celé udýchané a odřené. Když se do něčeho položím, tak očividně s opravdu velkým odhodláním. Každopádně stálo to za to a fotky, které jsme nafotily, byly krásné!

Pro koho by sis přála Adoplhinata kousek uháčkovat?

Tak to vím naprosto přesně. Přála bych si uháčkovat kabelku pro Hailey Bieber. Z československé scény to bude Aňa Geislerová, Zuzana Spustová a Petr Pavel.

Jaké máš plány s tvoji značkou do budoucna?

Neosvědčilo se mi mít vymyšlený business plan, protože stejně ty nejkrásnější nabídky a události přišly z ničeho nic. A proto právě i má značka zůstává natolik autentická. Chci, aby Adolphinata byla stále tou značkou, která přináší radost jak zákazníkům, tak i mně. A proto mám v plánu vytvořit Adolphi book club, kde bychom otevírali témata ohledně well-beingu nebo feminismu. Je pro mě důležité, abychom stále měli osobní přístup k zákazníkům jako teď, ale zároveň je mým snem stále značku rozvíjet a jednou třeba expandovat i do zahraničí. Do budoucna chci začít i s pletením, šít a vytvořit si tak malé kolekce, které ale i nadále zůstanou převážně háčkované.

ELLE Premiéra: Představuje se návrhářka Natálie Nepovímová

elle.cz

Zdroj: Autorský článek