Buďte ambicióznější! Ale ne v práci

Světová zdravotnická organizace na začátku května vyhlásila konec celosvětové zdravotní pohotovosti. Dalo by se tedy říct, že žijeme v post-pandemické době. Jaký máme vztah k práci? Svět se nepochybně navrátil do svého rychlého tempa, ve kterém se nacházel před covidem. Je to ale něco, co chceme? S čím jsme ztotožněni? Je oddanost práci pro nás stále tak důležitá, jako byla dříve?

5 tipů, které udělají vaše ráno efektivnější

elle.cz

Quiet-fenomén

Minulý rok byl s kariérním světem spojován termín quiet quitting, neboli tichý odchod z práce. Jedná se o fenomén, kdy v práci děláte jen absolutní minimum. To však otevřelo diskuzi o privilegiích a pracovní morálce. Ne každý si může dovolit pracovat tímto stylem, jelikož by ho případné vyhození z práce mohlo existenčně zasáhnout. Jako odpověď na to se objevilo quiet thriving, volně přeloženo jako klidné prosperování. Idea za ním byla taková, že můžeme být spokojení i v práci, která nás nenaplňuje, když budeme mít pozitivní mindset a budeme se soustředit na wellbeing. Klidné prosperování však opomíná naše opravdové životní cíle. Tyto dva fenomény daly průchod novému termínu, a tak vznikla quiet ambition, neboli tichá ambice. 

To, co chybělo quiet quitting a quiet thriving, dokáže obsáhnout právě quiet ambition. Pohled na ctižádostivost se změnil. Podle reportu amerického časopisu Fortune je rok 2023 ve znamení tiché ambice. Mnozí totiž vidí, že se jejich cíle mění z tradičních ideálů pracovního úspěchu na individuální pohodu a naplnění, ať už v rámci naší kariéry, nebo v osobnějších záležitostech. Mnoho z nás po pandemii prochází takzvanou fází re-evaluace. Šok, který jsme zažili při zjištění, jak moc je naše svoboda křehká, nebyl nezanedbatelný. Uvědomili jsme si, že práce může vypadat i jinak než podle tradičních představ, a že existují i jiné způsoby, jak žít a přitom prosperovat, že život je krátký a nepředvídatelný. Jsme daleko vnímavější tomu, jak důležitou roli hraje balanc v tom, abychom vedli šťastný život.

Proč by mindfulness měla být součástí vašeho každodenního života?

elle.cz

O čem tedy quiet ambition je?

V žádném případě vám neradíme, abyste se vzdali svých kariérních snů. Tichá ambice si nedává za cíl je vymýtit nebo bojovat proti nim, naopak chce být s nimi v souladu. Místo stresujícího honu za povýšením nebo získáváním titulů nám tichá ambice nabízí alternativu – chtějme od práce raději vnitřní naplnění, než vnější úspěch.

Tichá ambice, tak jako work-life balance, chce dosáhnout rovnosti mezi pracovním vytížením a volným časem, je ale především o dosažení úspěchu v osobním životě, jenž může být úplně stejným úspěchem, jako ten profesní.Velkým tématem posledních let je self-care. Zkusme k němu přistupovat jako k pracovním cílům. Zkrátka chtějme dosáhnout nejlepších výsledků v péči o sebe, věnujme se svým přátelům, pečujme o své blízké nebo si najděme kreativní hobby a trochu zvolněme pracovní tempo.

Jak zvládat stres a úzkost v každodenním životě?

elle.cz

Zdroj: Fortune.com, Glamourmagazine.co.uk