REKLAMA

Ve věku 99 let zemřel princ Philip, manžel královny Alžběty II.

REKLAMA

 

Oficiální prohlášení Buckinghamského paláce zní: “S hlubokým zármutkem vám její veličenstvo královna oznamuje smrt svého milovaného manžela, jeho královské výsosti prince Philipa, vévody z Edinburghu. Jeho výsost zemřela pokojně dnes ráno na hradě Windsor. Další oznámení budou včas zveřejněna. Královská rodina se připojuje k lidem po celém světě, kteří truchlí nad jeho ztrátou.” 

Zdraví prince Phillipa se v poslední době pomalu zhoršovalo. V roce 2017 oznámil, že se zříká svých královských povinností a žertovně podotýkal, že se mu již “špatně vstává”. Své poslední oficiální veřejné ceremonie se zúčastnil později toho roku a byla jím přehlídka vojenského námořnictva na nádvoří Buckinghamského paláce.  

Od té doby byl na veřejnosti spatřen jen zřídkakdy a nejvíce času trávil na Sandringhamském panství v Norfolku či po boku královny ve Windsoru. To především v časech pandemie. Zde také pár oslavil v tichosti 73. výročí své svatby loni v listopadu. 

Princ Philip se poslední dobou nemohl těšit z pevného zdraví. Před měsícem byl propuštěn z nemocnice, kde byl trvale hospitalizován. Léčil se z blíže nespecifikované infekce a podstoupil operaci srdce.  

 

 

„Princ Philip inspiroval životy bezpočtu lidí,“ pronesl ve svém krátkém projevu v Downing Street britský ministerský předseda Boris Johnson. Uvedl, že pomohl Alžbětě II. řídit královskou rodinu a monarchii tak, aby „se stala institucí zcela nepochybně nezbytnou pro rovnováhu a štěstí našeho národního života.“

 

 

“Je mou čestnou a velice melancholickou povinností oznámit, že jeho výsost princ Phillip, vévoda z Edinburghu, nás dnes opustil,” uvedl generální guvernér Austrálie. “Informoval jsem již předsedu vlády a domnívám se, že vláda již sdělí více informací, co se týče pohřbu. Je to smutná a historický den. V rámci truchlení bychom měli také královské výsosti poděkovat za jeho celoživotní službu, oddanost a závazek.” 

“Službu, který se započala u námořnictva a pokračovala i během druhé světové války. Oddanost jeho veličenstvu královně, kterou si vzal v roce 1947 a láskyplně podporoval celý život a celé rodině. A závazek vůči Společenství národů a stovkám dalších organizací, kterým byl patronem, a vášnivým zastáncem.”

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA