Zdravé sacharidy, díky kterým se zbavíte nebezpečného vnitřního tuku

Nebezpečný viscerální tělesný tuk

Viscerální tělesný tuk je také známý jako skrytý či vnitřní tuk. Zatímco podkožní tuk je viditelný a můžete ho nahmatat, viscerální tuk je uložený hluboko v břiše, kde obaluje vaše orgány, včetně jater a střev. Tvoří asi jednu desetinu tuku uloženého v těle. Také bývá často příčinou vystouplého břicha, které rozhodně postavě nelichotí. Daleko větším problémem je však skutečnost, že produkuje chemikálie a hormony, které mohou být pro tělo toxické. Produkuje podstatně více toxických látek než podkožní tuk, proto je daleko nebezpečnější. Může také způsobovat vysoký krevní tlak a zvyšuje riziko mrtvice, srdečních onemocnění a cukrovky II. typu. Důležité je si uvědomit, že viscerální tuk mohou mít i hubené lidi, proto je třeba dbát na zdravý jídelníček, ať už je vaše postava jakákoliv.

Co způsobuje ukládání viscerálního tuku?

Vnitřní tuk se ukládá, pokud konzumujete příliš mnoho kalorií a máte málo fyzické aktivity. Zejména nadměrná konzumace alkoholu může vést k většímu množství viscerálního tuku v těle. Rizikovými faktory jsou také sladké nápoje, kouření, nezdravá strava a nedostatek spánku.

Mohlo by se vám líbit

Deset argumentů, jež vás donutí jíst zdravě

Spoluzakladatelka platformy Jíme zdravě Barbora Hlubučková odhaluje deset pravd, které vás dovedou ke zdravému stravování a tím pádem i lepšímu životu. Tady je desatero, jež vás donutí jíst zdravě, i když je pro vás zdravé stravování sprostým slovem (nebo španělskou vesnicí)...
elle.cz

Sacharidy, které rozhodně musíte zařadit do svého jídelníčku

V průběhu let si sacharidy získaly špatnou pověst, jelikož si je lidé často spojují s přibýváním na váze, cukrovkou 2. typu a řadou dalších obtíží. Je to většinou proto, že lidé nerozlišují mezi jednoduchými a komplexními (složenými) sacharidy.  A ačkoliv nízkosacharidové diety mohou být pro některé lidi prospěšné, není důvod se potravinám s vysokým obsahem sacharidů zcela vyhýbat. Je třeba dbát na to, aby se jednalo o potraviny bohaté na živiny či vlákninu a nešlo o zpracované potraviny s vysokým obsahem cukru.

Zde je výběr těch nejlepších:

Quinoa jsou semínka, která se stala neuvěřitelně populární mezi příznivci zdravého stravování. Vařená quinoa obsahuje 70 % sacharidů, je však také dobrým zdrojem bílkovin a vlákniny. Navíc je bohatá na mnoho minerálů a rostlinných sloučenin. Pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a také je prospěšná na srdce. Je velmi sytá a neosahuje žádný lepek.

Ovesné vločky obsahují mnoho prospěšných živin, včetně vlákniny a bílkovin. Konzumace ovsa navíc podle studie snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu.

Pohanka je stejně jako quinoa považována za pseudo obilovinu. Je vysoce výživná a obsahuje více antioxidantů a minerálů než mnoho obilovin. Její konzumace může podle studie prospět vašemu srdci a regulaci krevního cukru.

Banány mají vysoký obsah draslíku, minerálu, který hraje klíčovou roli při regulaci krevního tlaku. Méně zralé banány také obsahují rezistentní škrob a pektin, které podporují trávení. S banány to však nepřehánějte, jelikož obsahují i poměrně vysoké množství cukru. 

Batáty jsou sladké brambory, které jsou vynikajícím zdrojem vitamínu A spolu s dalšími minerály a antioxidanty.

Fazole obsahují mnoho vitamínů, minerálů a antioxidantů. Vařené fazole jsou také dobrým zdrojem bílkovin a podle výzkumu snižují riziko rakoviny tlustého střeva.

Cizrna patří mezi luštěniny. Stejně jako čočka je vynikajícím zdrojem rostlinných bílkovin a obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Konzumace cizrny je navíc podle studie spojována s přínosy pro zdraví srdce a trávicího traktu a také s potenciální prevencí rakoviny.

 

Zdroje: NIH, Healthline