Detox očima toxikologa. Má to smysl, nebo jde o luxusní placebo?

Nový detox

Slovo detox ještě před pár lety znamenalo pobyt na klinice, kde se lidé snažili zbavit závislosti na drogách nebo alkoholu. Mezitím se význam tohoto slova posunul do roviny čištění těla a mysli pomocí šťáv, doplňků stravy, cvičení a meditace. V této podobě se detox rozrostl do podoby multimiliardového průmyslu obchodujícího s nutrienty a extrémními způsoby, jak zbavit naše těla toxinů. Ale fungují, nebo jsou to zbytečné výstřelky?

Detox s rozumem. Co přidat do své denní rutiny?

Influenceři versus odborníci

Ačkoli se detox tváří jako proces, který do našich životů patří už odnepaměti a naši předkové ho praktikovali zcela běžně a přirozeně spolu s cykly přírody, jde ve většině případů o záležitost propagovanou celebritami a influencery. „Myšlenka očisty organismu není špatná, ale ujaly se jí firmy a vytvořily z ní byznys,“ tvrdí americký toxikolog a expert na medicínu závislostí, doktor Ryan Marino v podcastu pro web Science of Health. Společnosti platí známým tvářím, aby detox propagovaly a chválily a ve spolupráci s nimi vyvíjí různé produkty, které se díky doporučení a vlivu na sociálních sítích prodávají v enormním množství.

Problém místo benefitů

Odborníci na výživu jsou ale mnohdy jiného názoru. Tvrdí, že pokud nemáme chronický nedostatek některých vitamínů nebo minerálů nebo jsme neutrpěli otravu organismu, není důvod se do extrémního detoxu pouštět. Naše tělo se přirozeně a neustále detoxikuje samo. V případě, že jsme vystaveni každodennímu intenzivnímu působení smogu nebo environmentálního odpadu, je to věc jiná. Ale čaje nebo nápoje, které vám prodá celebrita, to nevyřeší. Toxikolog Ryan Marinopřed tím dokonce varoval: „Před pár lety zažila boom očista, kdy lidé pili vodu s citronovou šťávou, kajenským pepřem a javorovým sirupem. Osobně jsem viděl spoustu lidí, kteří přišli s těžkou dehydratací, viděl jsem mladé, kteří z toho měli poškození ledvin. Přijímat neověřené rady od celebrit není v tomto případě dobrý nápad.“

Mohlo by se vám líbit

Spánek jako pleťová žehlička Aneb jak se vyspat do krásy

Zatímco vy se propadáte do spánku, vaší pokožce začíná noční směna. Má za úkol intenzivně regenerovat a ráno se probudit vypnutá a svěží. Pokud ale necháte svou pleť pracovat pouze na poloviční úvazek, ke krásné pokožce se nedopracujete ani s těmi nejlepšími přístroji a krémy.
elle.cz

Detox může fungovat. Neomezujte ho ale jen na ojedinělou extrémní lednovou akci, kdy vyloučíte potraviny a budete se pouze prolévat čaji, zelenými smoothies a hladovět. Půst zvolte kratší nebo přerušovaný, přírodní šťávy a čaje přidejte ke svému běžnému pitnému režimu a jídelníček obohaťte o čerstvou zeleninu a ovoce. Poťte se přirozeně při pohybu a nezapomeňte ani dostatečně spát. Takový režim bude mít pro tělo mnohem lepší výsledky než detox v podobě týdenní extrémní akce, která ho naopak mnohem více zatíží.

Zdroj: Wikipedia Commons, uhhospitals.org, overdoseleadershipsummit.org